Letní svačinky do batohu i na cesty

letni svaciny do batohu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná to znáte, občas jednoduše nestojí za to spoléhat se na svačinky z nejrůznějších kiosků. Zvláště škrábete-li se do kopců, abyste si nahoře dali něco dobrého. Něco, po čem vám bude v břiše úhledně, a to, co vám kopec vzal, dostanete nazpátek. Svačinky jsou in, vždyť si je můžeme udělat přesně tak, jak chceme. Obložená tortilla, tvarohový koláč, špaldové tyčinky s pěknou porcí zeleniny a sýru. Křupavé ořechové sušenky, jogurtový závin. Zeleninový salát anebo též lahodná bylinková limonáda s porcí čerstvě vymačkané šťávy. Jestli mne něco baví chystat na cesty, v prvé řadě to budou určitě svačinky. Pozor, není to jen o šunce, kterou schováme mezi dva krajíce kváskového pečiva. Svačiny jsou výzva, protože i na kopci chceme jíst jako králové. Ať už s limonádou, kterou jsme si přinesli, anebo s nápojem, do kterého paní v kiosku vsype hrst ledu.

V prvé řadě by pokrm měl zachovat svůj tvar. A tak pozor na čokoládu, křehké listové pečivo, tavený sýr, máslové sušenky, ale také jahody či naprosto nevhodný banán. Svačinku se snažme poskládat výživně, aby však byla též lehce stravitelná. Nikdo z nás nechce trávit z kopce dolů slaninu, chipsy či máslový croissant. Navíc tyto potraviny zaměstnají trávení natolik, že spíše, než aby nám energii poskytly, paradoxně nám ji také hodně vezmou. A my přeci chceme zdolat ještě další překážky. Tak tedy, jak si takovou svačinku poskládat?

Výlety a unavené nohy

Výlety. To je také spousta spotřebované energie, vypocených minerálů, unavených chodidel. Než začnu o jídle, vepíši zde ještě jeden tip, jak právě na ty unavené nohy. Zde úplně výborně funguje pelyňkový olej, který si můžete jednoduše přichystat doma. Potřeba bude pelyňku černobýlu, rozmarýnu, ale též něco málo levandule a dobrého olivového oleje. Předpis pak vypadá následovně.

4 větší stvoly pelyňku černobýlu, 3 snítky rozmarýnu, 20 květenství levandule lékařské, 200 ml olivového oleje

Bylinku nasekáme, stejně tak levanduli, rozmarýn, vše zalijeme olejem a macerujeme několik týdnů na sluníčku. Následně přecedíme, bereme s sebou na cesty, kde vmasírováváme do unavených svalů. Případně jakmile přijdeme domů, olejem namasírujeme chodidla a necháme přes noc bylinkový elixír působit.

Mám pro vás ještě jeden tip, kterým bude hořčíkový olej. Ten nám pomůže, chytneme-li křeče do svalů. Hořčík je zde velmi účinný, neboť prostupuje kůží a dokáže ulevit poměrně rychle.

A teď už bude konečně řeč o jídle

Protože nám kopce vezmou podstatně dost energie, pojďme si svačinu postavit na dobrých pomalých sacharidech, které budou pozvolna sytit hladinu krevního cukru a my toho tak komfortněji ujdeme více. Zde můžeme zařadit špaldu, žito, ale i různé mouky, ať už z pohanky či jáhel, výborně se zde hodí také ovesné vločky. A u těch mne hned napadá velmi chutný flapjack.

Ovesný flapjack s ovocem a oříšky (8 porci)

60 g ovesných vloček, 100 g datlí, 50 g brusinek slazených jablečnou šťávou, 100 g sušených švestek, 50 g kokosu, 50 g mandlí, 1 PL nepraženého kakaa

Ovesné vločky pomeleme na mouku, umixujeme do nich datle, brusinky, švestky, kokos, mandle a kakao. V ruce či v tvořítcích formujeme tyčinky, které zabalíme do pečícího papíru či speciální fólie, kterou lze zakoupit například v Tescomě. Necháme přes noc vychladit v lednici, aby jednotlivé chutě sebou prolnuly.

Jablečný štrúdl z pevného jogurtového těsta

Jste-li buchtičkoví, koláčoví a závinoví, zde přikládám jeden tip na lahodný a velmi jednoduchý štrúdl. Základem bude špaldová mouka, jakožto i ovoce, hrst dobrých ořechů. A jogurt, samozřejmě také ten.

250 g špaldové mouky, 250 g másla, 170 ml bílého jogurtu, 8 větších jablek, hrst vlašských ořechů, hrst rozinek, 1 PL chia semínek, skořice, 1 vejce

Z mouky, povoleného másla a jogurtu vypracujeme poddajné těsto, které necháme asi 15 minut odpočinout v lednici. Následně oloupeme jablka, která nastrouháme, smísíme s pomletými oříšky, skořicí, rozinkami a chia semínky, která náplň ještě více spojí k sobě. A to se hodí, pokud závin budeme zakusovat při chůzi. Těsto rozdělíme na tři díly, každý z nich vyválíme na tenčí těsto, které naplníme jablečnou směsí. Moučník zavineme, potřeme rozkvedlaným vejcem, pečeme zhruba 40 minut při 180 °C.

Pohanková tortilla se zeleninovou náplní (4 porce)

Tak tahle svačinka vskutku stojí za to. Je sice o něco málo pracnější, můžeme ji však pojmout jako chutný a zasycující oběd. To třeba pro případ, že půjdeme poměrně dlouho lesem a pravděpodobnost, že potkáme restauraci, je nižší než šance, že se střetneme s medvědem.

80 g pohankové mouky, 50 g ovesné mouky, 1 vejce, libovolné mléko dle potřeby, 120 g šunky, 100 g plátkové sýru, rajče, ledový salát, brokolicové klíčky, jogurt, kopr, stroužek česneku, himalájská sůl a bio citrónová kůra

Z pohankové mouky, ovesné mouky, vejce a mléka uchystáme lité těsto, které pečeme na palačinkovači. Ovšem pouze tak, aby palačinka zůstala měkká. Následně ji přehneme, otevřeme, naplníme šunkou, sýrem, rajčaty, zavřeme a dopečeme na kontaktním grilu. Jakmile je hotovo, do tortilly vložíme kousky ledového salátu, brokolicové klíčky a bokem si připravíme jogurt s česnekem, solí, najemno nakrájeným koprem a citrónovou kůrou. Vložíme do skleničky, uložíme do lednice, vezmeme s sebou na výlet, abychom prostřednictvím tohoto dipu učinili tortillu šťavnatější.

Ořechové sušenky

400 g vlašských ořechů, 70 g lněného semínka, 50 g strouhaného kokosu, 1 čajová lžička skořice, 1 špetka soli, 2 vejce, 10 g vinného kamene, 80 g kokosového cukru či medu

V míse smícháme mleté vlašské ořechy, lněné semínko, strouhaný kokos, skořici, vinný kámen, špetku soli. Následně přidáme vejce a cukr, popřípadě med. Plech vyložíme pečicím papírem a na něj pokládáme menší kuličky, které poté zformujeme do podoby placičky. Každou z nich ozdobíme otiskem vidličky. Pečeme zhruba 20 minut na 170 °C, dle trouby. Po upečení sundáme z plechu, aby nedošlo k připálení. Z jedné várky uděláme cca 50 kusů menších křupavých sušenek o průměru 5 cm.

Muffiny z quinoy

80 g quinoy, 100 g mrkve, 50 g mraženého hrášku, 50 g mražené kukuřice, 100 g goudy, 10 g vinného kamene, 1 celé vejce, 120 g bílého jogurtu tučnějšího, 2 stroužky česneku, majoránka

Quinou uvaříme, přecedíme, vložíme do mísy, kde ji smísíme s nastrouhanou mrkví, mraženým hráškem, kukuřicí, nastrouhanou goudou, vinným kamenem. Do směsi vmícháme také vejce, jogurt a stroužky česneku s majoránkou. Těsto zamícháme, plníme jím formičky na muffiny. Pečeme 35 minut při 170 °C či dle možnosti trouby.

Nechť jsou vaše výlety dobrodružné a plné síly, abyste zdolali nejednu překážku.