Letní obědy pro ty, kteří nevaří, případně ne moc často

letni obedy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Třeba si každý den také vaříte, chystáte si jídlo, které si berete do práce s sebou. Třeba vás trápí potravinové alergie, případně jste v redukci anebo v dosahu zaměstnaní není jediná slušná restaurace, kde by se dalo najíst dle představ. Možná se zrovna učíte vařit, možná také ne, možná se třeba jen snažíte vystoupit z komfortní zóny a začít dělat věci trošku jinak. Po svém, s počátečním úsilím, ale též odměnou, která z toho po čase plyne. A zde si troufám napsat, že jídlo je obrovská, nikdy nekončící výzva. Nemám teď na mysli obložit si šunkou chléb, do rýže přimíchat tuňáka, nastrouhat mrkev a přidat k ní med. To zvládne každý a občas, když není času nazbyt, po téhle možnosti sáhneme všichni. Tímto odstavcem mám na mysli situaci, kdy si člověk začne chystat jídlo, ačkoli to nikdy předtím nedělal a nechtěl. Na míru, pro sebe, aby mu bylo dobře po těle i duši, energie proudila a nezůstala pouze na práci, ale také volný čas, odpočinkové aktivity, sport či třeba sny. Tak tedy, dnes jeden článek ze sekce motivačních. Pokud se chcete naučit vařit, zkuste to nyní, v létě, kdy je toho mnoho, spoustu, nadmíru a moc.

Léto, to je samo o sobě výzvou, protože můžeme nespočet věcí. Vrátím-li se k jídlu, zmíním třeba jen obyčejný trh. Kde jinde, nevládneme-li zahradou, si můžeme koupit před pár hodinami utržené mrkve, voňavá rajčata, křupavé ředkvičky? Líbezný pórek a brambory od hlíny? Na trhy chodívám opravdu moc ráda, cítím tu život a život vnímá mne. Kolik jen je tu roztomilých babiček, pro které je trh příjemným výdělkem, pokladnicí příběhů, možností sdílet. Chodím sem ráda, od jara až do podzimu. Trh mi vždy nabídne nekončící čerstvost, se kterou experimentuji, se kterou si hraji. A výsledek? Téměř vždy za jedna. Jak si to v hlavě nastavíme, takové to máme.

Nevaříte-li, ale chcete začít, co vše vám léto nabídne?

V létě si zajděte pro čerstvá rajčata, papriky, okurky, listovou zeleninu. Výborné jsou také cukety, čerstvá lahůdková cibulka, bylinky a hříbky. Na trzích koupíte také nejrůznější druhy ředkví, česnek a klasickou cibuli, brokolici, květák, nespočet ovoce, jakožto jahody, třešně, borůvky či moruše. Někdo je vlastníkem ovocného sadu, a tak se trh brzy naplní prvními letními jablíčky, rybízem, meruňkami, broskvemi, posléze přijdou na řadu hrušky, švestky, klidně i trnky, tu a tam je možnost koupit také jeřabiny, oskeruše či léčivý rakytník. A ty bylinky, ať už rozmarýn, estragon, šalvěj, máta, cokoli, po čem kulinářské srdce prahne.

Léto, to jsou také lehké obědy, takže ona zelenina zde bude hrát svůj prim.

Když je velké teplo, člověku se mnohdy ani nechce jíst. Nejraději by si ukrojil meloun, položil se do stínu, počítal mraky a chytal lelky. To je zcela v pořádku, neklesne-li během dne zbytečně energie nízko. Dle mého by na oběd mělo zůstat místo, protože pokud jej vypustíme, o to více sníme s největší pravděpodobností právě k večeři. A to už chce tělo spíše odpočívat, netrávit kvanta energie z jídla.

Osobně si ráda zeleninu zapékám. Pracuji sice z domova, nicméně, pokud někam jedu a oběd si beru s sebou, moc ráda právě něco zapečeného, šťavnatého, voňavého, jen tak lehce kořeněného. Pak si připravuji například zapečenou misku, která vypadá následovně.

Šťavnatá zelenina v mozzarellové krustě

  • 200 g cukety, 200 g rajčat, 100 g cibule, 100 g mozzarelly, šalvěj, himalájská sůl, 60 g jáhel

Veškerou zeleninu nakrájíme na plátky, následně ji různě prolínáme zapékací mísou. Vše osolíme, doplníme o šalvěj, ať už čerstvou, či sušenou. Vršek zeleninové skládanky poklademe plátky mozzarelly. Neopomeneme k jídlu přidat i šťávu, ve které se sýr namáčel. Následně misku vložíme do trouby, pečeme zhruba 40 minut při 180 °C. Bokem si vaříme jáhly, které vložíme na talíř, jakmile jsou měkké, a doplníme o šťávu, kterou nám hotový zeleninový pokrm hojně nabídne. Tento oběd lze zkusit s drobnou obměnou. Jáhly lze vyměnit za slzovku, pohanku, případně se zeleninou upéci brambor či batát.

A co saláty? Kdy jindy než v létě

K obědu lze uchystat také nejrůznější saláty, kde si vskutku dovolte být uvolnění a tvůrčí. Salát, to je směs zeleniny, bylinek, chutí oplývající zálivky. A pokud jej chcete mít jako hlavní pokrm, lze salát doplnit o další ingredience, jako je quinoa, celozrnná rýže, slzovka, dále též vejce, maso, sýr či ryba. Jak pak takový salát může vypadat? Zde uvedu vícero možností, abyste i vy měli onu důležitou možnost volby.

Zeleninový salát s ječnými kroupami a jogurtovou zálivkou

  • 2 větší rajčata, 1 červená paprika, 1 žlutá paprika, 1 větší mrkev, ½ salátové okurky, 100 ml bílého jogurtu, himalájská sůl, 2 snítky kopru, 2 stroužky česneku, 80 g ječných krup, hrst oliv

Rajčata nakrájíme na kousky, papriky na proužky, mrkev nastrouháme nahrubo, okurky nadrobno. Bílý jogurt smícháme s prolisovaným česnekem, solí a najemno nakrájeným koprem. Vmísíme k zelenině. Bokem si uvaříme ječné kroupy, které po dojití přecedíme na sítku, dobře z nich vymačkáme vodu, vmísíme k zelenině a jogurtovému dipu. Za závěr do salátu přidáme olivy.

Mrkvový salát s kokosovým mlékem

Tento salát miluji opravdu moc. Nejenže je velice snadný, také je chutný a poměrně dost sytý. Zde jej doporučím pro všechny, co se teprve s vařením seznamují, neboť na tomto pokrmu nelze nic splésti. Jak tedy na něj?

  • 500 g mrkve, 1 plechovka krémového kokosového mléka, ½ čajové lžičky kurkumy, himalájská sůl, stroužek česneku, dobromysl

Mrkev nastrouháme nahrubo, jakmile máme hotovo, přidáme k ní krémové kokosové mléko, prolisovaný česnek, najemno nakrájenou dobromysl, lze však použít také sušenou. Poté přimísíme kurkumu, servírujeme s pečivem, případně k rybě a pečenému bramboru.

A co když máme zrovna rádi rybu?

A co třeba vyzkoušet lososa, kterého lze péci společně s batáty? Či zeleninou a rozmarýnem tak, aby vynikla jeho výtečná chuť? Losos je dalším z úžasných pokrmů, které ani začínající kuchtík nemůže pokazit. Jak tedy na rybu a jak ji nachystat? Ještě dříve, než se rozepíši, připomenu jedno ze zlatých pravidel, která jsou zrovna u lososa žádoucí. Tuto rybu vždy kupujte z volné přírody, pozor na sádky, kde nemá rybka ty správné podmínky, výživu ani klid. Vše je uvedeno na etiketě. Hledejte tedy a čtěte.

  • 500 g lososa z volné přírody, 300 g cukety, 300 g rajčat, 1 sladký pomeranč, pomerančová kůra, himalájská sůl, rozmarýn, batát

Rybu jemně nasolíme, zaprášíme pomerančovou kůrou, obalíme v rozmarýnu. Do mísy vložíme na plátky pokrájená rajčata a cukety. Na zeleninu položíme rybu, kterou na závěr ještě pokapeme šťávou ze sladkého pomeranče. Máme-li v pekáčku místo, přidáme také batát nakrájený na kolečka či osminky. Pečeme zhruba 40 minut při 180 °C.

No a je to, čtyři super rychlé tipy na letní obědy, klidně i večeře, které se jistě povedou, dodají energii, dovolí nám prožít každý den naplno, aniž bychom se po obědě potřebovali natáhnout do trávy a spát. Tak tedy užívejme počasí, trhů, výletů, životních výzev i sebe navzájem. Přeji krásné léto.