Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Len setý (Linum usitatissimum)

01.08.2007

Len patří mezi velmi užitečné rostliny. V dávných dobách sloužil jako potrava, později k výrobě plátna. Lněný olej má široké technické uplatnění a semeno je výborným lékem. Proto mu to slavný botanik Linné zdůraznil i v latinském názvu usitatissimum, což znamená nejužitečnější. Tato prastará kulturní rostlina se u nás pěstuje odpradávna. Rozkvetlé lněné pole, které se honosí modrými kvítky dovede rozzářit okolí.

Drogou je semeno, je ale náročné na sběr, proto je lepší si ho koupit v obchodě. Lněné semeno má jednu, v rostlinné říši ojedinělou vlastnost - dokáže na sebe vázat velké množství vody a silným nabobtnáním mnohonásobně zvětšit svůj objem. Po konzumaci ho tato jeho schopnost, spolu s dalšími účinnými látkami v něm obsaženými, řadí na první místo při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy a zastavení průjmu. Jestliže nám dobře nefungují střeva, nastává v nich hnilobný proces, při kterém vznikají jedovaté zplodiny. Krev je rozvádí po celém těle, a tím se organismus tráví, čímž se snižuje činnost imunitního systému. Semeno lnu svým zvětšeným objemem dokáže tuto zastavenou činnost obnovit. Navíc lněné semínko léčí záněty žaludku, žaludeční vředy, pomáhá při redukčních dietách. Obsahuje i vzácné nenasycené mastné kyseliny, které nám chrání srdce a cévy, pomáhají při kožních obtížích, astmatu, migrénách a jsou velmi vhodnou prevenci před vznikem rakoviny. Lněné semeno je vhodný doplněk pro ženy, protože upravuje menstruaci, pomáhá porodům, je po něm kvalitnější mateřské mléko, zmírňuje klimakterické obtíže a je prevenci před rakovinou pohlavních orgánů a prsou. Každá žena by měla již od útlého věku sníst denně 1 - 2 čajové lžičky mletého semene a zapít sklenicí vody. Semeno bychom měli užívat vždy mleté, protože jinak se neuvolní důležité látky. Lněné semínko můžeme přidávat do moučníků, domácího chleba, musli, jogurtů, tvarohu a pomazánek.

 

Lisováním zralých semen lnu se získává známý lněný olej. Používá se jak vnitřně, tak i vně. Velmi dobře se uplatňuje při léčbě kožních onemocnění, popáleninách, ale i jako regenerační kosmetický přípravek na běžné ošetření pleti.

 

Lněné semeno má velmi dobré léčivé účinky při vnitřních bolestech. Rozdrcené semínko dáme do plátěného sáčku a pomoříme na 10 minut do horké, ale nesmí to být vařicí voda. Necháme okapat a co nejteplejší přikládáme při bolestech ledvin, močového měchýře, žaludku a jiných bolestech vnitřních orgánů.

 

Lněná kúra proti zácpě:

Dvě lžíce lněných semen zalijeme vodou, sojovým mlékem (může být i kravské) nebo ovocnou šťávou. Necháme trochu odstát a konzumujeme dvakrát denně po polovině výluhu jako součást běžné stravy, kterou upravíme tak, aby obsahovala více ovoce a zeleniny. Kúra by měla trvat 3 - 4 dny, zvýšíme i denní příjem tekutin na 2 - 3 litry. Nejlépe pijeme neslazenou, neperlivou vodu.

 

V článku jsem použila materiály J. Janči, D. Dugase a osobní zkušenosti.


Související články:
Lněný olej
Slunečnicové semínko pro naše zdraví
Lněný olej snižuje krevní tlak
Bylinky a trávící potíže
Len
Zázračný len - zdraví
Zlatý len


01.08.2007
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

440,- Kč

31,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS