Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

12.08.2008
Lékořice lysá je vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých. Pěstuje se hlavně v Řecku a Turecku. Používá se do různýchlékových forem, např. kapslí, tablet, tinktur či krémů. Má charakteristicky sladce zatuchlou chuť, odtud pochází název sladké dřevo.

 

Obecně různé zdoje uvádějí, že mezi nejčastější použití lékořice patří podpůrná léčbě při chronické únavě či fibromyalgii, rekonvalescenci po zánětu jater, podílí se na zvyšování imunity a pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích. Také může být nápomocná při menstruačních potížích a po menopauze. Z této rostliny se pro léčebné účely sbírá kořen, který obsahuje účinné látky, k nimž patří kumariny, tytoestrogeny, kumariny a saponiny, z nichž je nejdůležitější glycirrhizin. Glycyrrhyzin patří mezi saponiny. Tento saponin napomáhá stimulovat nadledvinky k tvorbě určitých hormonů a zvyšuje hladinu interferonu (protivirové látky tvořené imunitním systémem).

 

Mezi další látky obsažené v lékořici patří i antioxidanty. Lékořice obsahující glycyrrhyzin pomáhá při zánětech horních cest dýchacích (utišuje kašel, tlumí bolesti v krku a napomáhá rozpouštět hlen). Nebo může glycyrrhizin obsahovat. Glycyrrhizin se právě podílí na stimulaci nadledvinek (stimuluje k tvorbě určitých hormonů), proto hraje roli při podpůrné léčbě chronické únavy či léčbě fibromyalgie. Lékořice je možné jako doplněk léčby použít u řady protizánětlivých onemocnění. Má antivirový a antibakteriální účinek, mj. je doporučována jako doplněk léčby u hepatitidy. Zevně se lékořice používá například jako součást pasty při léčbě ekzému. Pokud lékořice obsahuje glycyrrhyzin, může zvyšovat výši krevního tlaku, hlavně při vyšších dávkách.

 

Dále může způsobit zvyšování hladiny sodíku a vody v organismu a zvýšené ztrátě draslíku (což jsou příznaky zvýšené činnosti kůry nadledvinek, kterou vyvolávají zvýšené dávky lékořice). Proto se tato forma lékořice nesmí používat u pacientů se zvýšeným krevním tlakem nebo srdečními chorobami, při užívání diuretik či léků na srdeční onemocnění či krevní tlak. Dále se nesmí užívat u ledvinových či jaterních onemocnění a samozřejmě v těhotenství (vádí se , že by mohla vyvolat potrat) a při kojení.

 

Lékořice bez glycyrrhizinu, uváděná také pod zkratkou DGL by tyto účinky mít neměla. Lékořici (Glycyrrhiza glabra) pro obsah kumarinu by neměli užívat pacienti, kteří mají poruchu krevní srážlivosti. Dále může ovlivňovat léčbu pohlavními hormony nebo léčbu snižující hladinu krevního cukru. Lékořicový kořen je často používán v potravinářství jako doplněk upravující chuť (sladkost). Některé státy omezují její obsah v konečném produktu.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Lékořici lysou.


Související články:
Děti a nachlazení
Přijde zima, přijde kašel
Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu
Puškvorec


12.08.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C

449,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS