Leden a únor – močový měchýř a ledviny – kořen našeho života

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Milí přátelé, opět se s Vámi rád setkávám, alespoň virtuálně, po Novém roce, který vzýváme jednak jako kalendářní připomenutí a také jako konec jednoho účetního období. Určitě je vhodné, kdyby obdobné zúčtování „dal – přijal“ udělal ve svém nitru každý z nás. Keltští předkové účtovali vždy už od předposledně vzpomínaného období – doby Samhainu, u nás času dušičkovém, a čínská populace, jejíž klenotnici „zdravovědy“ využívám, slaví nový rok v únoru (Keltský Imbolc 1. února).

Číňané dodnes zapalují posvátná ohniště, v nichž pálí staré účty, zapisují do knih svá přání do dalšího roku, v předvečer nového roku má při slavnostní večeři rodina také příležitost uzavřít staré spory a vylepšit tak rodinné vztahy.

Ať žlutá, červená či bílá – každá z civilizací severního kontinentu měla zimní čas za zlomový prvek svého života. I my na přelomu roků 2013/2014 vnímáme čas nejen lineárně (včera, dnes a zítra), ale i cyklicky (jaro – zima), neboť podle kalendáře lineárního bychom nevypěstovali žito, nevytvořili zásoby na zimu, ani neměli včas zaseto a opět nabroušené nářadí na žatvu.

V každém případě je pro nás cyklický čas přirozenější a důležitější z hlediska přežití, i když to možná tak trochu odtrženi od přírody nevnímáme. A takhle to „má“ taktéž každá z našich buněk, ty nelze ošálit – můžeme sice spát ve dne, v noci řádit či pracovat, můžeme jíst za mrazu letní či tropické zaručeně čerstvé ovoce, avšak zaručeně dovezené z jihu, dokonce můžeme dřít naše svalstvo jako soumaři v domech „vypocených kalorií“, ale naše buňky jen čekají, až se z toho snu probudíme a začneme žít cyklicky, v duchu přírodních nastavení a změn.

K této době si dovolím připomenout jedno tvrzení svaté Brigit z Kildare: „Každý člověk bez duchovního přítele je jako tělo bez hlavy.“ A tito duchovní jsou zcela jistě z masa a kostí jako my a jsou určitě nablízku, stačí jen vnímat…

Leden…led…ledviny… Cítíte, jak Vám z toho praští v kostech? Jak jinak. Slovní kmen – led – jistě není náhodný a kosti spadají pod nadvládu Ledvin, jejichž nejvyšší aktivita je právě v lednu a únoru.

Zopakujme si, co to znamená: každý měsíc v roce je některý z našich 12 důležitých orgánů ve svém maximu, tzn., že mu v této době můžete nejvíc prospět nebo také ublížit. Pro Ledviny a Močový měchýř je to právě leden a únor. Z hlediska denního načasování je nejvyšší aktivita močového měchýře mezi 15. až 17. hodinou, ledvin pak 17. až 19. hodinou.

Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Dávejme si opravdu pozor na módní vzory poněkud patologických návrhářů, jako jsou trička a kalhoty „skoro“ do pasu, vysoké boty ke kolenům, ovšem tepelnou pohodou vhodné pro květen, odhalené dekolty s ledabylým šátkem v minus 10 stupňů Celsia. Jistě jste, milé dámy, poznaly, že se hovoří právě o Vás. Komu jinému ale sdělit, že tyto oblasti jsou přesně ty, přes něž je možné prochladnout na nejcitlivějších místech u ženy – močových cestách, děloze a vaječnících.

Věřím, že módní návrháři takto nepřemýšlí a navrhují jen z popudu konzumního a erotického. Bohužel, naše organismy to takhle nechápou. Žena je Yinovější než muž, je obrazem krve, životodárné tekutiny, kterou každý měsíc ztrácí a taky musí vyrábět.

Je to také Krev, kterou potřebuje ke zdárnému průběhu těhotenství, a jsou to právě Ledviny, jež se na její výrobě, kromě stravy samotné, podílí.

Pojďme si říci, která symbolika se zde nabízí: Voda – živel pro Ledviny zásadně důležitý, ale i zdrcující, například ve formě zmoknutí. Voda má tendenci klesat – největší oblast působení v těle je tedy dole. Černá či tmavě modrá barva – ochrana, symbol ledna, dobrá pro zahřátí pod téměř sibiřskou intenzitou sluníčka, od února je spíše už barvou stagnace, platí opět rovnováha – ani leden není jen černý. Kdo nemá element vody v rovnováze, kupuje většinou modré oblečení či povlečení postelí.

Velkou zbraní proti nám je Strach, stahuje, tj. zmenšuje a zpomaluje veškerou hmotu. To platí pro celý rok, ale v zimě je podvědomě tato emoce spojována i s přežitím a vyhlídkami, kolik ještě máme zásob. Dnes máme sice plné lednice a spíže, nicméně stále nás provází strach z nedostatku příjmů, vztahů nebo zdraví. Kdo má strach, mívá také často studené nohy. Je velmi důležité tuto emoci prosvětlovat Vnitřním Sluníčkem, jako když vyjedete ze zachmuřeného města na hory – tam je také zima, ale jakási jiná. Hodně pomáhá Rodinný Kruh, i když si to všichni nemyslí, ale každý někam patříme. Tato sociální síť je „skutečnější“ než sítě internetové.

Pod nadvládu Ledvin spadají Kosti, klouby – tam se vždy usadí nachlazení (spodní prádlo pod kalhotami), uši (u frajerů bez čelenek – obzvlášť u pánů, jsou z prochlazení uší komplikace s pohlavní oblastí – ne nadarmo se říká: jak v hlavě, tak pohlavně), dále padání vlasů, kazivost zubů, kvalita nehtů, vysoký či nízký tlak, cystitidy, paměť, jakékoli problémy s páteří, menstruací, neplodnost, osteoporóza, bolesti v lýtkách, kloubech, vymknutí kotníku. A jestliže Vaše děti v pozdních odpoledních hodinách stále něco mumlají, či se hlasitě projevují, je to projev dysbalance vodního elementu.

Močový měchýř je z pohledu tradiční čínské medicíny velmi důležitý úředník – nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy.

Ponocování a jiné vyčerpávání sil jsou našimi osobními vrahy. Místo toho každý večer před ulehnutím ponořte nožky až po kotníky do teplé vody na 10 minut, osušte a masírujte oblast ledvin uprostřed chodidla, v oblasti pod vnějším i vnitřním kotníkem, a na patě jsou další důležité body pro náš kořen života – kruhovitě 30x vpravo i vlevo či pravidelným stiskem v rytmu dechu. Je třeba opakovat, že nápoje jsou dobré teplé – tělo není ohřívač na led. Vhodné jsou vývary z masa, občas i kostí, hutné polévky, důležitá jsou semena a luštěniny. Doplňujeme tak zásoby Ledvin – zdroje kvality a délky našeho života.

Příště o žlučníku a počátku jara… Hodně zdraví!

 

Zpět nahoru