Léčivý květ třešně ptačí  

tresen strom

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

První máj je svátkem práce, jakožto i lásky či oslavou jara, kdy příroda jede na své nejvyšší obrátky, kvete a voní, pomalu, pozvolna připravuje stromy a keře na první plody. Když zmíníme onen 1. květen, na mysl určitě vytanou rozkvetlé třešňové stromy, a právě na ně se dnes zaměříme. Neboť se pod nimi můžeme posadit, nasávat sladké vůně budoucích plodů, obejmout se a políbit, případně též něco z voňavého květu nasbírat. Ona činnost je navíc velmi odpočinková, vřele tedy doporučuji, pokud potřebujete zvolnit či ulevit rozbouřené mysli, na moment smysluplně zaměstnat ruce.

Na třešňový květ se vydávám vždy kolem poledne za slunného dne s proutěným košíkem a dostatkem vody. Neboť jakmile jednou začnu sbírat, u stromu vydržím klidně tři hodiny. Sběr květu je takovou pomyslnou třešinkou na bylinářově dortu. Alespoň pro mne tedy určitě. Co vše z třešně využijeme?

Co, kdy, jak uchováváme a sbíráme?

Sbíráme pupen, květ, list, plod, stopky, pecky. Sběr pupenů se váže k dubnu, sběr květu provádíme od dubna či května, list prakticky taktéž, plod sbíráme v červnu a červenci, stejně jako stopky a pecky. Uchováváme v podobě sušené byliny, plodu, masti, tinktury, sirupu, šťávy, likéru, oleje, polštářků.

Jakmile se nám povede nasbírat potřebné množství třešňového květu, rozložíme jej na sušicí síta, případně pláty, které pak zasuneme do elektrické sušičky. U třešňového květu využívám právě ji, kdy květ suším při teplotě 35 °C asi 10 hodin. Správně nasušený květ si uchovává svou příjemnou bílou barvu, po zmáčknutí mezi prsty šustí na dotek. Společně s květem lze posbírat také list, který má rovněž léčivé účinky.

Léčivé vlastnosti květu třešně ptačí

  • tonizující, harmonizační, protizánětlivý účinek,
  • léčba kašle,
  • revmatické bolesti,
  • dobrý zdroj jódu,
  • v podobě masti či oleje pak napomáhá k oživení povadlé pokožky.

Léčivým účinkem se vyznačuje také třešňová (případně i višňová) stopka, která mírní přítomnost bílkoviny v moči, ale také přináší do těla jód. Což se hodí zejména u hypotyreózy, která je způsobena nedostatečným příjmem jódu stravou. Čaj z třešňového květu a stopek lze též doporučit u dětí, které jsou alergické na ryby, případně ryby a mořské plody v jídelníčku odmítají.

Neboť jsem výše zmínila také účinek třešňových stopek při proteinurii, jak si uchystat čaj mírnící právě tuto problematiku?

Odvar při bílkovině v moči

30 g stopek třešně ptačí, 500 ml studené vody

Stopky třešní zalijeme studenou vodou, abychom ji pozvolna přiváděli k varu. Vaříme 2 minuty, následně ještě 10 minut louhujeme, odvar přecedíme. Pijeme přes den po šálcích. Tento odvar je účinný zejména tehdy, když snížená funkce ledvin koresponduje se sníženou činností srdce. Stejně úspěšně tento odvar funguje také při zástavě moči, kdy půl litru čaje rozdělíme do dvou dávek a pijeme po doušcích v průběhu celého dne.

Z třešňového květu se dá uchystat také dobrý sirup, který mírní nepříjemný, vleklý kašel. Tento sirup připravíme následujícím způsobem:

5 hrstí třešňového květu, 1 litr vody, 1 kg přírodního řepného cukru, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy

Květy umístíme do vhodné nádoby, abychom je následně přelili vroucí vodou. Nádobu přikryjeme a necháme odpočívat zhruba 24 hodin. Poté silný výluh přecedíme, svaříme s cukrem a citrónovou šťávou, plníme jím čisté sklenice a hotový sirup ještě pro jistotu zavařujeme po dobu 15 minut při 80 °C.

Čajová směs na odvodnění organismu

Tento čaj chystávám opravdu velmi ráda, neboť vše je pro něj čerstvé a dostupné. Když kvetou třešně, fialový popenec už dávno prostupuje zeleným trávníkem, aby se pnul, vinul, zvedal a otáčel. Vždy si jej hojně nasbírám, abych pak měla na zimní čaj. Jednou z ingrediencí jsou také sušené švestky, na které člověk, pravda, potřebuje ještě počkat. Nicméně možná vám nějaké zbyly z předešlého roku. Pak je tedy směle použijte do čaje. Vtisknou mu sladkost a plnost odcházejícího léta.

30 g kvetoucí natě popence břečťanolistého, 30 g květu třešně ptačí, 20 g sušených švestek

Bylinky a sušené ovoce smísíme, odebereme jednu polévkovou lžíci, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody. Nálev necháme asi 10 minut louhovat, poté přecedíme, popíjíme jako osvěžující, vodu odvádějící nápoj. Čaj si lze dopřát také při zánětu horních cest dýchacích, bolesti v krku, při zánětech močového měchýře, ale též ledvin.

Jste-li milovníky voňavé kosmetiky, zcela jistě do svého tvůrčího repertoáru zařaďte výrobu třešňové masti. Podobně jako mazání z trnkového květu, také mast z třešně pomáhá vypnout unavenou pleť, vyhlazuje první méně hlubší vrásky, ty hluboké redukuje, pleť celkově vyživí, pozvedne a pokud mast propojíme také s masáží, kýžený efekt na sebe nednechá dlouho čekat. Mast přichystáme dle tradiční receptury, za základ pojmeme třešňový květ.

Mast z třešňového květu

2 hrsti květu třešně ptačí, 100 ml mandlového oleje, 100 ml olivového oleje, 37 g včelího vosku

Květ třešně necháme jemně zavadnout, následně jej nasypeme do hrnce, zalijeme oběma oleji a prohříváme po dobu sedmi dnů alespoň jednu hodinu denně. Po uplynutí dané lhůty olej přecedíme, naposledy zahřejeme, abychom v něm rozpustili kousky včelího vosku. Mastí plníme nachystané dózy, kdy mast necháme dobře vychladnout, teprve pak dózy zašroubujeme či jinak uzavřeme. Mast lze použít jako výživné ranní a noční mazání, případně jí také využít na ruce či popraskanou kůži nohou.

A pokud třeba nejste naladěni na tvůrčí vlnu, rádi však mlsáte, třešňový květ si můžete přidat také do jakéhokoli zeleninového či ovocného salátu. Barevně jej povznese a taktéž doplní o cenný jód.

Nechť je tedy náš první máj naplněný radostí.