Léčivé rostliny pro ženy

lecive rostliny pro zeny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oblíbenost léčivých rostlin je v současnosti stále velká, ani moderním lékům se je nepodařilo zcela vytlačit, byť je samozřejmě bylinky nemohou nahradit. Pokud není nezbytné, aby lékař nasadil léčivý přípravek při terapii, mohou při mírnějších zdravotních potížích léčivé rostliny stále vykonávat užitečnou službu pro naše zdraví.

Právě tak ženy pro léčbu některých svých zdravotních problémů užívaly bylinky od nepaměti – již ve starém Egyptě, Řecku nebo Římě. Zájem je také v současnosti, protože mnohé ženy hledají alternativu hormonálních léků, pokud jejich nasazení není nutné. Velkou roli hrají léčivé rostliny obsahující přírodní látky označované jako fytoestrogeny.

Fytoestrogeny

jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Jejich název je odvozen z názvu pro ženské pohlavní hormony, tedy estrogeny. Estrogeny představují skupinu hormonů, které jsou u žen v reprodukčním věku přirozeně vytvářeny vaječníky. Z nich je nejdůležitější estradiol, který je nezbytný pro fyzickou i psychickou pohodu žen. Jakmile dojde k začátku období klimaktéria, činnost vaječníků postupně upadá, snižuje se i hladina tohoto hormonu.

Pro některé z žen v období menopauzy to nepředstavuje významnější problém, ovšem většina jich začíná užívat hormonální léky na odstranění nežádoucích efektů tohoto období, jako jsou návaly horka, pocení atd., tzv. „substituční terapii náhradou hormonu“. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie. Rovněž výskyt některých nemocí, které mají souvislost s hladinou estrogenů v organismu (kardiovaskulární choroby, osteoporóza, karcinom prsu). Fytoestrogeny takto pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi ženskými hormony jako progesteron a estrogen, takže se dá říci, že optimalizují hormonální systém.

Díky tomu může pomoci i ženám před klimakteriem, které trpí silnou či nepravidelnou menstruací. Podle odborníků také obsahují látky, jež dokážou zvýšit citlivost ženských pohlavních orgánů, takže patří vlastně i mezi afrodisiaka. Důležité je také to, že užívání fytoestrogenů je přínosné pro ty ženy, kdy je příčinou neplodnosti zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi, nebo problémy s ovulací. V prvním případě, protože snižují hladinu mužských pohlavních hormonů v krvi ženy, v druhém případě pomáhají vyrovnávat hormonální nerovnováhu. Pojďme si říct něco o několika zajímavých bylinkách, které je obsahují.

Červený jetel nebo také jetel luční (Trifolium pratense L.)

bývá doporučováno u žen, které mají potíže v období klimaktéria (kdy je nedostatečná hladina estrogenů v krvi). Jako zdroj fytoestrogenů je velmi významný, studie zmiňované v různých odborných zdrojích uvádějí, že izoflavony z červeného jetele jsou podstatně účinnější než z jiných zdrojů. Jde o to, že tyto izoflavony červený jetel obsahuje celkem čtyři (genistein, daidzein, biochanin A a formononetin), zatímco například sója pouze dva (pouze daidzein a genistein).

Drmek obecný (Vitex agnus-castus)

byl znám svými účinky na ženské obtíže a rostlina byla zasvěcena bohyni plodnosti Heře. Příznivě pomůže při bolestivé menstruaci a upraví menstruační cyklus. Používání drmku pomůže při problémové menstruaci. Jedná se o bolestivou menstruaci, nepravidelnou menstruaci, krvácení z dělohy a nadměrné krvácení při menstruaci. Dále, je vhodné používat drmek při menopauze, akné, ženské neplodnosti a při prevenci samovolného potratu u pacientek s nízkou hladinou patřičných hormonů. Některé zdroje uvádějí, že drmek obecný podporuje ovulaci (uvolnění vajíček).

Drmek obecný má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • je antioxidant
  • podporuje menstruační a menopauzální komfort
  • podporuje pohlavní soustavu žen
  • podporuje kognitivní funkce
  • přispívá k normální činnosti kloubů

Zde náš tip!

Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa, česky smldinec chlupatý

pochází původně z oblasti střední a jižní Ameriky, kde ji již před mnoha staletími používali jako léčivou rostlinu staří Aztékové a Mayové. Je doporučován při zmírňování negativních příznaků menopauzy, jako jsou změny nálad, pocení, návaly a podobně. V extraktu ze smldince najdeme z fytoestrogenů diosgenin a dioscin. Smldinec dále obsahuje fytosterol beta sitosterol, alkaloidy a taniny (třísloviny). Tyto látky mají protizánětlivé či spasmolytické působení (v historii léčitelství se používal i ke zmírnění porodních bolestí). Dnes spasmolytické působení pomáhá při křečovitých bolestech, spojených například při menstruačních bolestech.

Andělika čínská (Angelica sinensis)

jedna z nejoblíbenějším léčivých rostlin v tradiční čínské medicíně. Přepis jejího čínského do latinky je “dong quai”. Oficiální český botanický název je děhel čínský. Je známá pod populárním, byť nepřesným názvem – “ženským ženšen”. Je to pro její svůj vynikající účinek, zejména při ženských obtížích. Extrakt z kořene se využívá při nepravidelné, nedostatečné nebo naopak příliš silné menstruaci. Lidové léčitelství v tomto ohledu dále uvádí, že přispívá např. k rovnováze ženských hormonů, má vliv na velikost poprsí (podporuje zdravou produkci progesteronu, který je dalším významným faktorem zdravého vývoje prsou), podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, usnadňuje porod, upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Tento příznivý účinek při ženských obtížích není ještě zcela vysvětlený.

Tato rostlina obsahuje látku s odborným názvem butyliden ftalid. Tato sloučenina působí jako spasmolytikum, tedy uvolňuje křeče a tímto mechanismem působení pomáhá zmírnit menstruační bolesti. Na druhou stranu nemohou pro obsah této látku užívat anděliku čínskou těhotné ženy, protože by mohla vyvolat potrat. Při dlouhodobějším užívání (samozřejmě záleží na dávce rostlinné drogy a délce užívání) může zvýšit citlivost kůže na sluneční záření.

V textu byl význam fytoestrogenů pro otěhotnění. K dispozici jsou i další léčivé rostliny bez jejich obsahu, například maca nebo housenice čínská (Cordyceps sinensis).

Maca (Lepidium meyenii walp)

u žen přispívá k navození hormonální nerovnováhy (příznivě reguluje menstruační cyklus), což může příznivě působit v případě, že jsou důvodem problémy s ovulací, podobně jako u fytoestrogenů. Pro početí je důležité, že užívání macy zvyšuje i libido (u obou partnerů) a tím i více chuti k sexu. Maca má rovněž velmi příznivý vliv na vitalitu organismu (posiluje fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšení odolnosti na stres, délku a komfort života).

V tradiční čínské medicíně se používá ke zvýšení plodnosti jak mužů, tak žen housenice čínská (Cordyceps sinensis). Je to vysvětlováno tím, že podporuje růst vajíček ve vaječnících a u mužů pomáhá zlepšovat kvalitu spermií.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

léčivá rostlina z čeledi růžovitých. V Německu má lidový název Frauen Mantel – ženský plášť. Kontryhel patří mezi nejdůležitější léčivé rostliny na úpravu menstruace. Působí pozitivně na dělohu, společně s řebříčkem pomáhá upravovat cyklus při nepravidelné menstruaci, Pomáhá rovněž ženám v klimakteriu. Jeho nať je obsažena v různých gynekologických čajových směsí. Je doporučován v přírodním léčitelství při silné menstruaci a klimakterických obtížích. Kontryhel působí také preventivně proti výskytu děložních myomů. Zevně se používá na koupele při bílém výtoku, gynekologických zánětech a hemoroidech. Lze jej použít na gynekologické výplachy a pití čaje z něj přispívá ke zpevnění svalů podbřišku.