Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci

01.03.2016
Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci

Jedním z nejdiskutovanějších termínů z oblasti přírodní (neboli celostní, jak se také označuje) medicíny je detoxikace - detoxikace organismu nebo těla. Jedná se o velmi používaný termín, ale pokud bychom si měli položit otázku, o co se přesně jedná, odpověď není tak jednoduchá.

V jejím základě můžeme najít prastarou víru přenášenou podvědomě z generaci na generaci na očištění - nejen těla, ale i duše od všeho škodlivého. Často bývá spojená s příchodem jara - jako symbolu zrození nového života. Proto se také často můžeme setkat s termínem jarní detoxikace organismu. Povšimněme si právě, že jarní (někdy podzimní, jako příprava organismu na blížící se období zimy, nepříznivého počasí a zvýšených nároků na odolnost organismu), ale nikoliv letní či zimní detoxikace.

 

Obecně se dá říci, že detoxikace je proces, při kterém dochází k odstranění cizorodých organismů (virů, bakterií, parazitů…) a prvků z našeho okolního prostředí (těžké kovy, pesticidy a další), které mohou z dlouhodobého hlediska poškozovat náš organismus. Pokud by ho poškodily krátkodobě, pak se jedná o akutní otravu a zde je třeba okamžitá péče lékaře - to zmiňuji jen na okraj.

 

V tomto článku bych se zmínil o přírodních přípravcích, které různým způsobem přispívají k očistě našeho těla.

 

Přírodní detoxikace a očista organismu

Velmi oblíbené jsou dnes tzv. zelené potraviny. Jako jejich zástupce můžeme vybrat nejoblíbenější z nich - chlorellu (dále do této skupiny patří ještě mladý ječmen nebo spirulina). Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa (latinským názvem chlorella pyreidonosa) nepatrné velikosti. Obsahuje řadu důležitých látek - vitamíny, minerály, stopové prvky i bílkoviny. Důležitá je ale i její vlastnost vázat na sebe toxické kovy, které se dostanou do našeho organismu. Jako příklad takových kovů lze uvést rtuť nebo kadmium. Buněčné stěny chlorely (jedná se o “mrtvé buňky”, není třeba, aby to byl živý organismus) na sebe vážou právě tyto těžké kovy a koncentrují je. Takto navázané kovy odcházejí společně s chlorelou z těla.

 

Dalším pomocníkem z přírody je juka. Její latinský název je Yucca shidigera a jedná o rostlinu pocházející z Jižní Ameriky. Její kořen obsahuje látky označované vědci jako saponiny. Tyto látky pomáhají, zjednodušeně řečeno, “očistit” cévy od nánosů cholesterolu (zvýšená hladina LDL (neboli tzv. “špatného” cholesterolu) zvyšuje riziko srdečních a oběhových nemocí. Část molekuly saponinů, tzv. sapogeniny pomáhají očistit žaludeční trakt od nánosů a usazenin včetně škodlivé bakteriální flóry. Jak napovídá název, působí jako přírodní “saponát”, který očistí sliznici. Právě tímto efektem - stejně jako mýdlo snižuje povrchové napětí - zabraňuje rovněž vniknutí virů přes stěnu střevní do krve a způsobuje rozpad bakterií.

 

Do třetice všeho dobrého mohu uvést další exotickou léčivou rostlinu, tentokrát z amazonských pralesů Jižní Ameriky, Uncarii tomentosu (česky řemdihák plstnatý). Je známější pod názvem Uňa de gato či kočičí dráp. V doplňcích stravy je nejvíce pod názvem Vilcacora. Nejdůležitějšími obsahovými látkami jsou oxyndolové alkaloidy a glykosidy kyseliny quinové. K jejím nejsilnějším stránkám patří působení při vleklých zánětech a posílení imunity.

 

K dispozici je samozřejmě více léčivých rostlin a přírodních látek, které vždy určitým způsobem přispívají k očištění a posílení organismu - například je možné jmenovat známou Aloe Vera, čínské houby Cordyceps a lesklokorku, lapacho, kustovnici čínskou a mnohé další.

 

U řady přírodních látek je rovněž užitečné působení proti přítomnosti nežádoucích parazitů v našem těle. Některé z nich můžete najít v novince na našem trhu, přírodním přípravku Parazin od firmy Natural Medicaments. Má velmi zajímavé složení - obsahuje extrakt z ořešáku černého (který je tradičně používán v lidovém léčitelství k očistě gastrointestinálního traktu od parazitů), česneku (který je tradičně užíván při bakteriálních a parazitárních infekcích), červeného lapacha (posiluje imunitu a pomáhá tak při infekcích), tykve obecné (tradičně také užívaná při parazitárních infekcích), kurkumy dlouhé (tradiční součást kari koření, chrání před parazity), hřebíčkovce (silné antibakteriální působení) a tymiánu (obsahuje látku thymol, která působí proti parazitům a mikrobům).

 

Tím ale výčet přírodních přípravků nekončí. K dispozici jsou detoxikační čaje, detoxikační nápoje či detoxikační kúry - například kombinace chlorelly a probiotika. Je možné se také nechat sestavit po poradě s odborníkem detoxikační jídelníček, ale to už by bylo téma na další samostatný a obšírný článek.

 

Jak z tohoto stručného přehledu vidíte, je velmi mnoho možností, jak podpořit očistu neboli detoxikaci svého těla - jen si vybrat….


Související články:
Chlorella pyrenoidosa
Yucca - zázrak z indiánské lékárničky
Bylinky z pralesa - Vilcacora
Jarní očista organismu pomocí bylinek
Ořešák černý
Chlorella a těžké kovy
Jarní očista organismu – každý ať to pojme po svém!


01.03.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS