Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivé rostliny pro detoxikaci

14.06.2016
Bylinky

Detoxikace je v oboru celostní medicíny velmi skloňované slovo. Jakou roli v tomto procesu očištění těla od škodlivých látek mohou hrát některé léčivé rostliny a jaká opatření je nutno dodržovat?

Důležité je zvážit, jaká cesta je pro pacienta (nebo i zdravého člověka, i když pokud máme v těle škodlivé látky, nedá se mluvit 100% o zdravé osobě). Zdravý, očištěný organismus lépe vstřebá tělu prospěšné látky obsažené ať už v potravě či v přírodních přípravcích - vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a další mnohé. Už jen to zvýší naší připravenost čelit negativním vlivům z okolí - ať už jsou to probíhající infekční nemoci, nadměrný stres či škodliviny v ovzduší či pitné vodě.

 

V každém případě je důležitý dostatek tekutin. Už to podpoří vyplavení některých škodlivin usazených například na sliznici močových cest. Ledviny při správném pitném režimu lépe filtrují moč a odstraňují z ní nežádoucí látky. Nejvhodnější je pitná voda bez bublinek či bylinkové čaje, příležitostně kombinované s minerálkami či ovocným či zeleným čajem. Z jídelníčku je třeba vyloučit (nebo výrazně omezit) mastná jídla, uzenin nebo sladkosti. Je dobré omezit pití kávy nebo silného černého čaje, zcela vynechat cigarety nebo alkohol.

 

A jaké bylinky mohou pomoci?

Asi nejznámější z nich je kopřiva dvoudomá (Urtica dioca). Lidově je označována za vhodnou k tzv. čištění krve. Odborně se dá říci, že pozitivně působí její mírně diuretické vlastnosti, preventivně působí proti vzniku močových a ledvinových kamenů a zmírňuje při nárazovém pití většího množství dráždivého močového měchýře žen a vůbec při infekcích močových cest. Některé zdroje uvádějí, že podporuje i krvetvorbu. Mechanismus účinku jednotlivých látek ještě není přesně znám, ale nesmí se pít při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky (v takových případech se vůbec nesmí pít větší množství tekutin!). Čaj z kopřivy by se neměl popíjet dlouhodobě.

 

Bříza bělokorá jako rostlinnou drogu poskytuje listy. Nálev nebo čerstvá šťáva z rostlin pomáhá u bakteriálních a zánětlivých nemocí močových cest k celkovému proplachování. Rovněž také platí, že preventivně působí proti vzniku močových a ledvinových kamenů. Bylinkáři ji doporučují ve směsi s kopřivou a pampeliškou (jejími mladými listy) k očistě a omlazení těla.

 

V lidovém léčitelství se také doporučuje k podpoře vylučovacího procesu čaj ze svízele syřišťového (Gallium verum), který působí výrazně diureticky (močopudně). Významně ovlivňuje činnost lymfatického systému, jater a sleziny. Také se u něj uvádí, že snižuje chuť k jídlu.

 

Další bylinkou, kterou je možné zmínit, je řebříček obecný (Achille millefolium). Řebříček podporuje tvorbu žluči a tím zlepšuje trávení a pomáhá mírnit bolesti a křeče v břiše - je to mírné spasmolytikum. Rovněž je silně močopudný. V lidovém léčitelství se uvádí, že je vhodný na čištění krve, má výrazné dezinfekční a protizánětlivé účinky. Řebříček obecný může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci (i pokud je dotyčný alergický na jiné rostliny z čeledi hvězdnicovitých - tzv. zkřížená alergie).

 

Léčivých rostlin by bylo možné jistě vyjmenovat více, ale nakonec bych ještě zmínil pýr plazivý (Elytrigia repens). Obsahuje z přírodních látek inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy. Odvar z něho se v lidovém léčitelství se používá vnitřně k podpoře vylučování moči, tím se urychluje likvidace nežádoucích solí a zmenšují se otoky. Dále kladně ovlivňuje hospodaření s tuky, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, preventivně působí na játra a zlepšuje látkovou výměnu.

 

Z exotických rostlin je možné jmenovat juku (Yucca shidigera). Juka obsahuje saponiny, které se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin, toxinů apod. Rovněž pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin, odstranit usazeniny v ledvinách (kameny, písek) a pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty. Také podporují snižování hladiny cholesterolu. Díky tomu patří k významným přírodním detoxikačním prostředkům.

 

Je důležité upozornit, že pacienti s vážnějšími zdravotními potížemi (zejména srdeční, oběhové nebo ledvinové komplikace, ale i další) by neměli tyto léčivé rostliny užívat, maximálně jen po předchozím schválení s ošetřujícím lékařem. Totéž platí pro děti, těhotné a kojící ženy.

 

Celková nabídka produktů pro detoxikaci organismu.


Související články:
Detoxikace a detoxikační životní styl
Detoxikace
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem


14.06.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS