Léčivé rostliny a koření pro lepší trávení

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Období vánočních svátků, Silvestra a Nového roku je spojeno s bohatě prostřeným stolem, což ale také někdy vyvolává trávicí potíže ať už špatné trávení nebo nadýmání, vyvolané často přejídáním nebo tzv. dietní chybou, když sníme něco, co nám nedělá dobře, ač jídlo samo o sobě není špatné. 

Samozřejmě trávicí problémy mohou mít ale také chronický průběh a o svátcích se jen zvýrazní.  Značnou roli hraje psychika, řada z nich se dá označit za psychosomatické nemoci – například dráždivý tračník či žaludeční neuróza. Mohou ale skrývat vážné problémy – například Crohnovu chorobu či velmi nebezpečné rakoviny jednotlivých orgánů trávicího traktu. 

Nadýmání 

    Velmi nepříjemný problém je plynatost čili nadýmání (odborně flatulence). Zde se jedná o větší výskyt plynů ve střevě. Ty se mohou do střeva dostat s potravou nebo vznikají při různých chemických procesech ve střevě. Měly by se se postupně absorbovat a vyloučit z organismu, ale tento proces může být narušen (například nepravidelností při stravování) a dochází k nadýmání.  

K dispozici je řada bylinek, které navíc podporují i trávení, takže se jejich užíváním dá zmírnit více zdravotních potíží. 

Zřejmě nejznámější je fenykl obecný (Foeniculum vulgare). Dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání, ale navíc i podpoří trávení. Je bezpečný – objevuje se už v dětských čajových směsí (děti mívají velké problémy), ale i v čajích pro kojící matky, protože navíc podporuje vylučování mateřského mléka. 

Fenykl je vhodné doplnit mátou peprnou (Menthae piperitae), která pomáhá rovněž nejen při nadýmání, ale také pomáhá zmírnit křeče nebo zvýšit vylučování žaludečních šťáv. Dalšími dvěma bylinkami, které se zároveň řadí v kuchyni ke koření, je kmín kořenný (Carum carvi) a anýz vonný (Pimpinella anisum). Kmín kořenný velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení.  Anýz vonný také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče. se snížením tvorby plynů a zlepšením vylučování žaludečních šťáv pomáhá také mateřídouška (Thymus serpyllum). 

Komplexně působí zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea). Zlepšuje trávení, peristaltiku a vylučovací činnost žaludečního traktu. Koriandr setý (Coriandrum sativum) je prastará léčivá bylinka, kterou znali a používali již staří Egypťané. Upravuje trávicí trubici, mírní nadýmání a pocit plného žaludku, podporuje vykašlávání, mírní žaludeční křeče (stomachikum, karminativum, mírné spasmolytikum při dyspepsiích). 

Bazalka pravá v tradičním lidovém léčitelství byla používána, mimo jiné, při léčbě žaludečních potíží nebo nadýmání. Dnes se bazalka vnitřně doporučuje při podpoře chuti k jídlu a ke zlepšení činnosti žaludku, rovněž při nadýmání i zácpě.  

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je známá pro své zklidňující (sedativní) účinky, a proto je často součástí přípravků pomáhajících proti stresu, nervozitě a poruchám spánku ať už ve formě čajů, éterických olejů či tablet. Nicméně výtažek z listů pomáhá i při žaludečních potížích a působí také spasmolyticky (uvolňuje křeče).  

 Podpora trávení  

Léčivé rostliny na podporu trávení patří do skupiny označené jako stomachika. Jejich směsi jsou známé jako žaludeční čaje. V tradičním přírodním léčitelství jsou používané při nechutenství, zácpě, průjmu, poruchách trávení, dráždivém tračníku a podobně. 

Tyto léčivé rostliny reflektoricky ovlivňují žaludeční sekreci, zvyšují vylučování žaludečních šťáv. Hlavní skupinou obsažených přírodních látek jsou hořčiny a silice. Z dalších látek obsahují třísloviny nebo slizy. Měly by se podávat zhruba čtvrt hodiny před jídlem pro povzbuzení trávení. 

Do této skupiny patří puškvorec obecný (Acorus calamus), řebříček obecný (Achillea millefolia), andělika lékařská (Archangelica officinalis), křen selský (Armoracia rusticana), pelyněk pravý (Artemisia absinthium), paprika roční (Capsicum annuum), zeměžluč okolíkatá (Centaurium umbellatum), lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra), máta peprná (Menthae piperitae), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo smetanka lékařská (Taraxacum officinale). 

Estragon také zlepšuje trávení, a navíc působí antisepticky, takže ho můžete i kloktat. K ochucení jídla se často používá estragonový ocet.  

Při trávení také pomáhají dvou proteolytické (štěpí bílkoviny v potravě) enzymy z ananasu (bromelain) a papáji (papain). Bromelin (též označovaný jako bromelain) je enzym, který je obsažený v čerstvém ananasu. K jeho významným účinkům patří, že se podílí na štěpení bílkovin (a také např. sráží mléko). 

Papain patří mezi enzymy, který štěpí proteiny. Získává se z rostliny papaya. Má rovněž mírné, uklidňující účinky na žaludek a napomáhá trávení proteinů. Štěpí bílkoviny a patří do skupiny cystein-proteáz. 

Žlučníkové potíže 

   Velmi častý problém také představují žlučníkové potíže, obvykle způsobené něčím, o čem pacient dobře ví, že mu “nedělá dobře na žlučník”, ale stejně neodolá. V případě akutního žlučníkového záchvatu se ovšem nic nepodává a je třeba co nejdříve zavolat lékaře. V případě mírnějších potíží. I zde mohou být pomocníkem bylinné čaje, složené z řepíku, zeměžluči, čekanky, hořce a dalších bylinek.   

Činnost žlučníku podporuje čaj z řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria) Při nízké tvorbě žluči a při žlučníkových potížích pomáhá jablečník obecný (Marrubium vulgare). Vylučování žluči a trávení podporuje oman pravý (Inula helenium). Andělika lékařská (Archangelica officinalis) také podporuje tvorbu a vylučování žluči, stejně jako čekanka obecná (Cichorium intybus), černucha setá (Nigella sativa), dobromysl obecná (Origanum vulgare), Hořec žlutý (Gentiana lutea) a samozřejmě velmi osvědčená zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea).