Léčení zvukem (Sound Healing) dokáže buňky vyladit na zdravé a přirozené vibrace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přizvání k rozhovoru Celostní medicíny dnes přijala jogínka a zvuková terapeutka Hana Bartošová. Povídám si s ní o tom, jak zvuk může uzdravovat a vyrovnávat nezdravé disbalance v organismu.

Hanko, co je sound healing a jak probíhá?

„Sound healing (léčení zvukem) je metoda, která využívá terapeutických zvuků a síly našeho záměru k tomu, aby nám pomohla s odbouráním bloků, harmonizací a obnovou sebe-léčebného procesu, který je naší přirozenou součástí. Léčení zvukem působí ve všech rovinách našeho bytí: fyzické, emocionální, mentální a duševní.

Z terapeutických nástrojů se používají například tibetské mísy, gongy, bubny, hlas a ticho. Pomocí těchto nástrojů se vytváří různé zvuky. Nejde o hudbu nebo písničky. Dalším důležitým faktorem je také náš záměr, protože i ten modeluje energii, která se pak přenáší právě se zvukem. Určitě znáš z běžného života, že stejná slova se dají říci s různým záměrem, čímž můžou získat úplně jiné vibrace, které dokážeme cítit.”

Jak samotné léčení zvukem probíhá?

„Nejdříve si s klientem popovídáme o tom, co jej vlastně ke mně přivádí. Podívám se, jak je na tom po energetické stránce, a určíme spolu záměr setkání. Následuje zklidnění a chvíle, kdy se klient napojí sám na sebe a otevře se procesu léčení. Poté se využívá různých terapeutických nástrojů a technik k vytvoření zvukové lázně. Důležitou součástí je i následné doporučení, co dělat v mezidobí, než se opět setkáme.“

Mohla bys, prosím, popsat, jakým způsobem vlastně vibrace zvuku léčí?

„Hudba a zvuky nás obklopují na každém kroku. Určitě ses setkal s tím, že oblíbená písnička Tě dokáže příjemně naladit. Když se někdo směje, tak je to někdy tak nakažlivé, že to dokáže změnit Tvé emoce a začneš se také smát. V těžkých chvílích vzdycháme. A existují výzkumy, které se zaměřují na vibrace-zvuky našich orgánů nebo například nervové soustavy a tak dále. Zvukem můžeš také ovlivnit mozkové vlny, které ovlivňují náš stav ať emoční nebo fyzický. Například když zpomalíš mozkové vlny, zpomalí se srdeční frekvence a dýchání.

Zvuk je určitá forma energie, která se dostává hluboko do buněčných struktur.

Na zvuk reagujeme, i když některé frekvence neslyšíme.

Naše buňky zvukové vlny a vibrace absorbují, ale také je vydávají.

Zvuk můžeme přirovnat k živinám některé zvuky nabíjí náš mozek a nervový systém.

Představ si to tak, že tělo je jako veliký orchestr. Když jeden hudebník ztratí své noty, klasická medicína by mu dala léky nebo by volila radikálnější zákrok, odřízla by ho. Léčení zvukem oproti tomu napomáhá obnovit příčinu problému, snaží se obnovit noty, podle kterých hudebník hraje. Jednoduše řečeno sound healing Tě vyladí na zdravé a přirozené vibrace.

Uvedu pár příkladů, jak léčení zvukem může pomáhat: odbourává trauma, uvolňuje bolest, svaly, tkáně, podporuje krevní oběh a lymfatický systém, snižuje stres, vyrovnává autonomní nervový systém, endokrinní systém, napomáhá při únavě, má pozitivní účinky na naše meridiány, čakry, vyrovnává emocionální a mentální disbalance.“

bartošová

Jak ses, Hanko, k sound healingu vlastně dostala?

 „V roce 2007 do mého života vstoupila jóga, a s ní později i tibetské mísy. Když jsem poprvé zkusila léčení zvukem, byla jsem unesená tím, co jsem cítila. Během krátké chvíle jsem se dostala do meditativních stavů, kterých jsem v józe dosahovala až po mnohem delší době. A pak už to byl jen krůček ke studiu na Academy of Sound Healing.“

A jaké byly reakce tvých klientů? Jak na „zvukovou lázeň“ reagovali ti, co sezení s tebou zažili?

„Lidé jsou překvapení z toho, co úžasného v průběhu sezení zažijí a cítí. Nejednou jsem byla svědkem uvolnění jejich silných vnitřních bloků – jak se dokázali zastavit a zklidnit. Cítili se krásně, uvolněně, lehce, pozitivně a nabití energií. Jednoduše odcházeli vyzenovaní. A je krásné slyšet, že jim toto naladění někdy vydrží i dlouho po sezení.“

Už jsi to trochu naznačila, ale pojď ještě v závěru trochu rozvést, co práce se zvukem přináší tobě.

„Mně samotné léčení zvukem moc pomohlo. A když si člověk uvědomí, že před mnoha a mnoha lety naši předkové využívali nástroje a zvukové projevy při nejrůznějších příležitostech, tak proč nepřevzít jejich prověřenou moudrost a nepropojit ji s tou dnešní? Některé věci neztratily na významu, jen je musíme v sobě probudit, nebo se je opět naučit. A když vidím reakce a odezvy klientů, je to pro mě jasný důkaz, že tato cesta má smysl.“

Děkuji za rozhovor a přeji Ti vše dobré.

„Jirko, také děkuji za rozhovor. Jsem moc ráda, že jsme se spolu mohli bavit o léčení zvukem a šířit tak povědomí dál mezi lidi.“ .

Webová stránka Hanky Bartošové: www.hanab.cz