Léčba jurtou – zdravé bydlení v souladu s přírodou

cm jurta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Který rodinný domek postavíte za jedno dopoledne? Jurta nabízí zajímavou alternativu pro dnešní dobu plnou změn: jako plnohodnotné bydlení ji během pár hodin můžete zase klidně rozložit. Celá se pak dá transportovat na dvou koních. Pojďme si však říci, jaké má bydlení v jurtě vliv na naše zdraví a psychiku.

Když odhlédneme od geometricky posvátného kruhového tvaru jurty, který na člověka působí mnohem harmoničtěji než ostré rohy; a když nebudeme brát do úvahy, že je vybudována z přírodních, šetrných a trvale udržitelných materiálů; setkáme se i tak se spoustou zajímavých a blahodárných účinků na člověka.

 

Stavba jurty

V jurtě se učíme přestat oddělovat od přírody i sami od sebe

„Člověk žije za tenkou stěnou, kde nic není vybetonované. Všechno je slyšet, všechno je cítit. Když tu žijete a slyšíte zvenku blesky a jak déšť buší do jurty (nebo jak na ni padá přemrzlý sníh), pak teprve pocítíte sílu přírody,“ říká Veronika Hajníková, jedna z těch, kdo v jurtě už nějakou dobu bydlí. Jak sama říká: „Ze začátku jsem se bála. Pak to člověk přijme – pochopí, že příroda má sílu. Že se od ní nemusíme oddělovat. Že ta síla je i v nás.“

V jurtě se zjemňuje naše vnímání a zvyšuje citlivost (z pohledu psychologa to jsou v samotné psychoterapii velké věci; o to totiž primárně jde, být se sebou více v kontaktu – a zde se to děje „samo“). Dále nás tento typ bydlení učí přirozené jednoduchosti. „Bydlíš na malém prostoru, tak musíš vyhodit zbytečné věci. Jsem typický křeček-sběratel, a to tady nejde. Máme jenom věci, které používáme.“ říká Veronika.

Nová generace dětí z jurt – budou zdravější?

V České republice se už několik dětí narodilo nebo žije odmalička přímo v jurtě. Jedno i Veronice a jejímu příteli Liborovi. I ono zažívá chvíle vytržení a štěstí, když může pozorovat přírodní živly ve své plné síle. Jak říká i Jaroslav Dušek, dítě samo ví, co je přirozené, a kde mu je dobře.

Veronika provozuje ve druhé jurtě pro děti i školku (viz foto). Protože motto lesní školky zní „venku za každého počasí“, tak když nelije jako z konve, jsou děti celý den venku na zdravém vzduchu – tedy i za mírného deště: „Pro dítě je jurta něco úplně normálního. Vidí to odmalička. Je to pro ně takový kouzelný domeček.“

 

Lesní školka Jurta uvnitř

 

My dospělí jsme na kouzla většinou dávno zapomněli. Rádi si život komplikujeme. Nejlépe věcmi, které ke štěstí vůbec nepotřebujeme. Často hledáme něco efektního – pro své zdraví nějakou převratnou, efektní metodu. Jurta je něco velmi obyčejného. Může nás přirozenou cestou vrátit k původní harmonii. Může vnést do našeho života znovu kouzla.

 

Kontakt na lesní dětský klub Cestička Brno, který provozuje lesní školku v jurtě a specializovanou stránku o jurtě: www.jinou-cestou.cz a www.jurtaprozivot.cz.