Látky z přírody pomáhající proti lupům

vlasy 3 e1627889286208

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lupy představují problém pro mnohé z nás. Jsou to drobné šupinky kůže. Odlupují se , a to ve velkém množství. Svědí a esteticky také dvakrát příjemně nepůsobí. Navíc je tu riziko, že mohou být příznakem kožního onemocnění.

Příčiny vzniku lupů

U zdravé pokožky hlavy k tvorbě lupů nedochází, pouze se postupně obnovují její kožní buňky. Naproti tomu při vzniku lupů dochází k obnově buněk častěji, než by bylo třeba a z toho důvody se tvoří lupy. Existuje mnoho příčin vzniku nepříjemných lupů. Negativní roli můžou hrát špatné povětrnostní podmínky, nevyvážená životospráva (nedostatečné množství živin, vitamínů a minerálů) špatně vybraná kosmetika, nedostatečné vymytí šamponu z vlasů po umytí nebo rychlé a časté přechody z tepla do zimy a naopak. Někteří ale mají vrozený sklon k tvorbě lupů, příčinou zde může být také kožní onemocnění pokožky hlavy.

Lupy a kožní nemoci

Ke vzniku lupů může přispět infekční onemocnění kůže způsobené kvasinkami nebo plísněmi. Dalším onemocněním, které může být příčinou vzniku lupů, je lupénka. Při výskytu lupů se zárodečná flóra kůže dostala z rovnováhy. Zárodečná flóra představuje významný faktor pro zdraví pokožky, skládá se z mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky, které žijí na pokožce a dokonalým řídicím systémem jsou udržovány v rovnováze. V případě predispozice k tvorbě lupů se množství kvasinek (Pityrosporum ovale) a jejich druhových zástupců procentuálně zvýší a dojde k zesílenému dělení buněk. Tak vznikají lupy.

Aby se dělení buněk dostalo opět do standardu, musí být počet kvasinek Pityrosporum ovale a jejich poddruhů snížen a zárodečná flora musí být znovu uvedena do rovnováhy.

Důležité je snížit tvorbu mazu (nesmí ovšem dojít k přesušení pokožky hlavy) a rovněž snížit množství mikroorganismů na pokožce hlavy. Proto můžeme v řadě přípravků najít také  antimykotické (proti plísním) a antibakteriální složky.

Důležitá je změna životosprávy

Při vzniku lupů je důležité změnit jídelníček, je nutné obohatit stravu o více ovoce a zeleniny. Z přírodních látek je třeba dbát na dostatečný příjem beta karotenu (provitamín A), vitamínů ze skupiny B (hodně je jich například v pivovarských kvasnicích), z minerálu je třeba více fluoru nebo selenu. Do jídelníčku je dobré zařadit potraviny obsahujících velké množství biotinu, ten působí preventivně a také přispívá ke snížení množství lupů. Nejvíce biotinu obsahují sójové boby, česnek, všehoj pětilistý, oves, ječmen, ženšen, avokádo, vojtěška, sezam, kukuřice, bob obecný a bezinky.

Rozhodně je třeba se vyvarovat potravin z bílé mouky a sladkostí. Je třeba také pravidelně dodržovat pitný režim.

Jak mohou přispět ke snížení tvorby lupů přírodní látky?

Lapacho

Lapacho je bylinný čaj ze zpracované kůry stejnojmenného stromu (latinsky Tabebuia serratifolia), domovem v Jižní Americe. Z ní se připraví čaj, který podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru. Obojí působí pozitivně u kvasinkové infekce, doprovázející tvorbu lupů. Obsahuje saponiny, které ochraňují organismus před plísněmi, houbami a kvasinkami. Odborníci to vysvětlují tak, že saponiny v těle vytvářejí jakési mikroklima, které je pro tyto cizorodé mikroorganismy nepříznivé a ničí je.

Březová voda

V přírodní kosmetice je dobrým pomocníkem proti lupům březová voda. Získává se z kůry břízy bělokoré (Betula pendula) navrtáním otvoru do kůry. Vytékající se tekutina se zachytává (podobně jako u javorového sirupu). Někdy je označována jako březová míza.

Březová voda čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů. Rovněž podporuje růst vlasů a snižuje jejich mastnotu. V neředěném stavu se také používá jako kůra: vlasy se nejprve umyjí běžným šampónem a poté se do vlasů vmasíruje malé množství březové vody.

Konopné oleje a šampóny

Proti mastným lupům působí také šampony, které obsahují konopné oleje. Konopné oleje jsou při ošetření pokožky čím dál tím oblíbenější, dobře se vstřebávají a nenechávají ji mastnou.

Tyto produkty jsou získávány z konopí setého, latinsky Cannabis sativa. Je to jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi konopovité (Cannabaceae), pocházející ze střední Asie. Pro trh v České republice (samozřejmě i v jiných státech) je důležitý legálně pěstovaný druh s nízkým obsahem psychotropních látek – tetrahydrocannabinolu (označovaného zkratkou jako THC, jedná se o psychoaktivní látku ze skupiny kanabinoidů nacházející se hlavně v květenství rostliny). V Česku je povolen v legálně pěstovaném konopí obsah THC do 0,3 %, jenž se pěstuje jako zdroj oleje (označovaného jako na semeno).

Kopřiva

Velmi oblíbeným, dá se říci prostředkem proti lupům, jsou přírodní přípravky s obsahem výtažku z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). V šamponech protože působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Přináší lesk tmavým vlasům a světlé vlasy naopak ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a lépe se rozčesávají. Kopřiva čistí a regeneruje pokožku. Někdo na ní může být citlivější a může ho dráždit. Může se se setkat také s kopřivovým tonikem. Jak název napovídá, připravuje se tak, že se dvě velké hrsti kopřiv nechají dva dny louhovat v půl litru 40% alkoholu. Takto připravené tonikum se pak pravidelně vtírá do hlavy.

• Tea Tree – olej z australského čajovníku

Čajovníkový olej (též známý pod anglickým názvem tea tree oil), pochází z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifolia. Je antiseptický a antibakteriální, eliminuje populaci mikroorganismů na pokožce hlavy a zklidňuje i citlivou pokožku a pocit svědění.

Působí jak proti dermatofytům, houbám, původcům plísňových onemocnění, tak proti kandidám. Obsažený v šamponech pomáhá proti lupům, používá se i při léčbě akné. Působí i proti parazitům, ať už jsou to červi nebo blechy.

• Aloe Vera

Aloe vera patří v současnosti mezi nejoblíbenější léčivé rostliny. I když se vzhledem podobá kaktusu, patří do čeledi Liliaceae (liliovité). Její přesný latinský název je Aloe Barbadensis Miller. Šťáva (gel) z vnitřku listů se objevuje také v řadě přírodních kosmetických přípravků: v gelech, mastech, krémech či tělových mlécích (tzv. lotio). Její příznivé působení v tomto ohledu odborníci zejména přisuzují obsaženým polysacharidům (složeným cukrům). A jedná se sice o působení proti plísním, zánětlivým procesům na kůži, podporu hojení ran, léčba bradavic, ošetření po bodnutí hmyzem, popálení od sluníčka, říznutí a mnoha dalších případech. Pomáhá i proti lupům a také suchým vlasům.

Eukalyptus a máta

Pomoci mohou také silice z máty peprné (Menthae piperitae) a blahovičníku (Eucalyptus).

Působí pozitivně proti baktériím a antisepticky. Zklidňují pokožku hlavy a přinášejí pocit ochlazení. Mentolová silice vyvolává pocit chladu, znecitlivuje, mírní pocity svědění, bolestivost a podráždění. Proto je například součástí tekutého pudru s mentolem.

Eukalyptová silice má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, působí proti bolesti a podporuje procesy hojení.

Méně tradiční recepty z přírody

Na trhu se například můžeme setkat s chininovou maskou na vlasy. Je určena k regeneraci slabých a vyčerpaných vlasů. Příznivě působí proti lámání, lupům, vypadávání, ztrátě přirozené vlhkosti. Vzhledem k tomu, že proniká do vlasové pokožky a do hloubky poškozeného vlasu, umí efektivně hydratovat a vyživovat. Rovněž reguluje sekreci mazu u kořínku vlasu.

Někdy se kombinuje zázvorovník lékařský (Zingiber officinale) a sezam indický (Sesamum indicum) v tzv. egyptské kůře proti lupům. Připravuje se tak, že 1-2 lžíce zázvorové šťávy se smíchají  se 3 lžícemi sezamového oleje a polovinou lžíce citronové šťávy. Třikrát týdně se pak tato směs vmasíruje do pokožky pod vlasy.

Závěrem

Při výskytu šupin ve vlasech je nejvhodnější používat šampony s gelovou konzistencí, protože pokožku nemastí. Speciální šampony obsahují látky, které potlačují nadměrný výskyt kvasinek a pomáhají tlumit zánětlivé procesy na pokožce. V případě citlivé pokožky je třeba ovšem si dát pozor na parfémované přípravky, parabeny nebo sulfáty.