Lahůdkové droždí

cm lahudkove drozdi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lahůdkové droždí je poměrně novinkou mezi milovníky zdravé výživy, ale je možné je doporučit prostě každému, kdo by chtěl ochutnat něco nového a zdravého.

Na počátku je třeba ale upozornit, že není droždí jako droždí. Tudíž lahůdkové droždí není totéž, co pekárenské droždí. Obě sice vycházejí ze stejného zdroje, kmen kvasinek Saccharomyces Cerevisiae. Tyto kvasinky se množí na substrátu, který je bohatý na cukry (jedná se hlavně o melasu). Zásadní rozdíl spočívá v tom, že lahůdkové droždí se vysuší do podoby jemných vloček, čímž se kvasinky deaktivují (při sušení lehce ohřívá na teplotu lehce převyšující 40 °C). Naproti tomu u pekárenského droždí, je důležité, aby kvasinky byly aktivní a mohou tak umožnit kynutí těsta.

Lahůdkové droždí má příjemnou sladko slanou chuť. Je bohaté na bílkoviny a zejména na vitamíny ze skupiny B (thiamin-B1, riboflavin-B2, pyridoxin-B6, niacin-B3, kyselina listová. B9 a kyselina pantotenová-B5)), ale také na aminokyseliny, minerální látky (železo) a stopové prvky (například chrom).

Jak jsou tyto vitamíny (a zmíněný chrom nebo železo) důležité pro náš organismus?

Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů. Hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.

Riboflavin (vitamin B2) hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které se podílejí na štěpení a využití sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin) nebo také na produkci energie uvnitř buněk.

Niacin (vitamin B3) je významný v aktivitách řady enzymů, které jsou součástí celkového metabolismu sacharidů, tuků či aminokyselin. Některé tyto enzymy ale působí nejen při nervovém a trávicím systému, produkci pohlavních hormonů, ale i při zachování zdravé kůže. Svoji roli hraje i při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Kyselina pantotenová (B5) má základní význam pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů.

Je rovněž součástí koenzymu A, který hraje důležitou roli v přeměně cukrů, tuků a jiných látek v našem organismu. Má rovněž význam pro využití ostatních vitamínů a funkci nervového systému a nadledvin či pro normální růst varlat. Dále zlepšuje stav organismu při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie. Kyselinu pantotenovou potřebuje náš organismus pro udržení správné komunikace mezi mozkem a nervovým systémem a k tvorbě určitých stresových hormonů.

Pyridoxin (B6) má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli nejen při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii.

Kyselina listová (B9) má důležitou roli v těhotenství. Důležitou roli hraje při krvetvorbě a jako součást vzniku nukleových kyselin. Dále se podílí na vzniku řady aminokyselin. Význam jejího podávání v období těhotenství je, že u plodu pomáhá s dělením buněk, podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech).

Chrom má důležitou roli v aktivitách některých enzymů. Zasahuje do rozkladu enzymů a jejich přeměny na energii a tvorby některých tuků. Působí společně s inzulínem a je tak nezbytný pro schopnost organismu využít cukr.

Pomáhá stabilizovat hladinu krevního tuku a tím snižuje chuť na sladké. Tyto přípravky jsou vhodné jako dietní doplněk a při sportovní činnosti.

Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Rovněž je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií.

Někoho může zarazit, že lahůdkové droždí obsahuje i kyselinu listovou a glutamát – sůl kyseliny glutamátové. Je nutné si ovšem uvědomit, že zde je kyselina glutamová obsažena naprosto přirozeně, stejně jako ve zralých rajčatech, parmezánu nebo i v lidském těle.

Na závěr je také důležité zmínit, že sušené lahůdkového droždí má asi trojnásobek živin proti kvasnicím na stejnou jednotku hmotnosti.