Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Lahůdkové droždí – Tebi, poklad našich babiček

04.08.2014
Tebi
Pamatuji si na den, kdy jsem jej poprvé objevila. Poprvé jej přidala do polévky a salátu. Jako by nade mnou vysvitla zcela nová hvězda. Náš dům byl vždy plný lidí, dobrého a zdravého jídla, které mi přilákalo takovou spoustu přátel. Věřím, že energie, kterou do stravy vložíme, následně koluje žilami těch, kteří ji jedí. Existuje bezpočet bylinek a koření, které výsledný pokrm ozvláštní. Já tu však věřím, že nejpodstatnější ingrediencí je právě ono něco, co tu zakoupit nelze. Pamatujete si na babiččiny obědy? Vařily je pro nás s láskou, těšily se, užívaly si, že tu vůbec mohou pro někoho chystat. Jedním z mých životních poslání jsou také workshopy, snažím se ty druhé naučit stravu připravovat tak, aby nejenom chutnala, ale také vyživila každičkou z buněk našeho těla. Jednou mi přišel na mysl hezký experiment. Vytvořit z posluchačů dva týmy, každý z nich má k dispozici stejné suroviny, stejné know how a přesto, dva výsledné pokrmy chutnají jinak.

Bylinky a správně zvolené koření zvládnou mnohé, to nejpodstatnější jste však Vy. Pokud tu vaříme zlostní, ona zlost se pak stává pokrmem, jež druhá osoba snídá. Vaříme-li s láskou, láska prohřeje i toho, co tu obědvá. Nechutná Vám v restauracích? Také já jsem v tomto náročná. Pokud se zde naučíme vnímat životní energie, najednou tu přesně víme, co je nám třeba. A čemu se mílovými kroky vyhnout.

 

Vařme tedy šťastni, klidní a vyrovnaní, případně se o to alespoň snažme. Život je cesta a cesta je cíl. Strava je základ, krásný základ, který nám onu cestu ulehčí.

 

Vnitřní pokoj a mír je na každém z nás, s tímto nyní nemohu pomoci, co Vás však ráda naučím, je práce s bylinkami a kořením. Výše jsem znímila Tebi, neboli lahůdkové droždí. Málokdo jej zná, přesto, právě naše babičky by mohly vykládat. Ta má tedy povídala, o tom, jak z Tebi její tatínek vyráběl pomazánky, přidávat do omáček a vůbec, mělo své speciální místo na stolku, hned vedle slánky a pepřenky.

 

O co se vůbec jedná?

Lahůdkovým droždím rozumíme inaktivované kvasnice, které nelze použít, jako ty klasické. Tím, že je jejich kvasicí účinek nulový, nenarušují střevní mikroflóru a nezpůsobují tak dispeptické potíže, jako např. nadýmání. Tebi obsahuje velmi kvalitní bílkovinu (41 g bílkoviny na 100 g), dále vitamíny skupiny B a celou řadu důležitých stopových prvků. Zmiňme se například o chromu, jež je v dnešní stravě tolik výjimečný, přitom, napomáhá udržet hladinu krevního cukru v přijatelné míře. Takže, mí milí diabetikové, pojďme se společně naučit zařadit Tebi do svého jídelníčku. Navíc, množství, které se běžně používá k dochucení pokrmu, netřeba započítat mezi sacharidový příjem dne. Na své si přijdou také celiaci, neboť se jedná o potravinu přirozeně bezlepkovou. Možná bych jen upozornila, některé druhy lahůdkového droždí jsou obohaceny ječným sladem. Tato informace je však nedílnou součástí přední etikety. Čtěte tedy pozorně.

 

Výše jsem zmínila vitamíny skupiny B, zaměřme se některé z nich a pojďme si o nich něco povykládat. Většinou fungují jako harmonický celek, to znamená, vzájemně se podporují. Zajímavostí je, že většinu z nich si dovede střevní mikroflóra vyrobit sama. Rovněž i B12, tolik diskutovaný vitamín v jídelníčku vegánů a vitariánů. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, netřeba k nim tedy přidávat tuk, jak je tomu u vitamínů A, D, E, K. Přínosnou informací bude také fakt, že se jimi nelze předávkovat. Pokud bychom jich konzumovali víc než je zdrávo, naše tělo je bez problémů vyloučí. U vitamínů rozpustných v tuku je tomu však jinak. Ve větší míře jsou pro nás toxické. Řadí se mezi siláky, neboť neúnavně povzbuzují tvorbu nových buněk. To, že je jich konzumujeme dostatečné množství, vidíme na jasné pokožce, lesklých vlasech a pevných nehtech. Abychom si zajistili jejich permanentní přísun, denně si přisypme lžíci lahůdkového droždí do zeleninového salátu a ráno ke snídani snězme misku ovesné kaše. Ovesnými vločkami lze rovněž zahustit polévku, čímž se vyhneme lepku z klasických pšeničných nudlí.

 

Něco více k chromu, kterého v lahůdkovém droždí najdeme rovněž hezké množství:

 • napomáhá vstřebat tuk a sacharidy a přeměnit je v energii
 • napomáhá transportovat cukr do jater a svalů, kde je využíván
 • podstatný vliv na ovládání vlčího hladu
 • zlepšení látkové výměny tuků
 • prevence diabetu 2. typu
 • vyšší ukládání energie ve svalech a játrech
 • snížení LDL cholesterolu

 

Čím delší životní cestu tu však ujdeme, tím je chromu v našem těle méně. Doporučená denní dávka je rovna 200 mikrogramů a můžeme ji naplnit právě konzumací lahůdkového droždí, celozrnné mouky, obilných klíčků, hub, pepře či ořechů.

 

Lahůdkového droždí se netřeba bát, je skutečně výborné. Naučte se jej používat do salátů, omáček, pomazánek, polévek, hustých obilných kaší chystaných naslano. Lze přidat také do směsi na chléb, pokud zde pečeme. Toto droždí sice kynutí nepodpoří, nicméně těsto nádherně provoní a umocní tak gurmánský zážitek. Níže vám předkládám dva mé nejoblíbenější recepty s lahůdkovým droždím.

 

Hummus, arabská pochoutka z cizrny

Cizrnu namočíme přes noc. Následně 40 minut vaříme. Jakmile je měkká, vložíme ji do mixéru, přidáme Tahinni, olej a všechny následující ingredience. Nori řasy použijeme rovnaké množství jako majoránky. Sušený česnek používám ráda, výsledný pokrm dochutí jinak, než česnek klasický. Vyzkoušejte, jedná se o zajímavou kombinaci. Vše rozmixujeme na hustou kaši, se soustavným přiléváním vody. Servírujeme s listovou zeleninou a mrkví, případně řapíkatým celerm nakrájenými na malé hranolky.

 

Avokádová pomazánka se sušenými rajčaty

 • 1 avokádo
 • 50 g mrkve
 • 50 g celeru
 • 20 g sušených rajčat
 • himalájská sůl
 • lahůdkové droždí
 • majoránka
 • česnek

Do mixéru vložíme avokádo, mrkev, celer, sušená rajčata, koření a bylinky. Rozmixujeme na hustou pastu, můžeme servírovat s dobrým celozrnným pečivem, případně namazat na kedlubnové plátky.


Související články:
Kvasnice
Oves bezpluchý
Pickles, domácí nakládaná zelenina
Kvalitní ochucovadla
Ječné kroupy, základ prastarého českého stolu


04.08.2014
autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS