Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


L-tyrosin

04.10.2016
Tyrosin Článek reaguje na požadavek dnešní doby, kdy je jedinec zapojen do rychlého tempa života a musí mít dobrou odolnost, aby se uplatnil, nebo aby přežil. Bude řeč o tyrosinu, aminokyselině, která je pro člověka hodně důležitá.

Aminokyselina L-Tyrosin

Název aminokyseliny pochází z řeckého slova tyros (znamená sýr), je znám již od roku 1846. "L" v názvu označuje, na kterou stranu se postranní řetězec umístí.

 

L-tyrosin není esenciální aminokyselinou, protože si ji tělo dovede vyrobit z fenylalaninu za přispění enzymu fenylalanin hydroxylázy. Fenylalanin se zase změní na dopamin a noradrenalin. Ovšem když jste nemocní, pod tlakem nebo máte nedostatek spánku, tělo nemusí být schopno si tyto aminokyseliny vytvářet. Ve štítné žláze pak z tyrosinu a jódu vznikají hormony trijodtyronin a tyroxin. Nízké hladiny těchto hormonů jsou spojeny se špatnou pamětí, únavou, depresí a také se snížením libida. Má však ještě další uplatnění, poskytuje např. základnu pro tvorbu melaninu, pigmentu odpovědného za ochranu kůže před škodlivým UV zářením, za barvu vlasů. L-tyrosin stimuluje růstový hormon a je zapojen do funkcí nadledvin a hypofýzy. Je také silný antioxidant, neutralizuje volné radikály a odklízí je, tlumí oxidaci tuků.

L-tyrosin je prekurzorem (výchozí látkou) pro syntézu neurotransmiterů noradrenalinu a dopaminu, jak již bylo výše  uvedeno. V podstatě brání vyhoření mozkové aktivity zlepšením rychlosti výroby neurotransmiterů, takže vlastně stimuluje centrální nervový systém. Lze použít termín adaptogen, který vyjadřuje jeho roli pro mozek. Má klíčovou úlohu v odolnosti vůči stresu. Kdykoliv se  dostanete do tíživé situace, začne váš mozek uvolňovat dopamin a noradrenalin, tím se zvýši potenciál pro vaši odpověď na stresovou reakci. L-Tyrosin

Vědecký výzkum

Vědci zkoumali účinky tyrosinu na jednotlivce, kteří byli vystaveni po dobu asi pěti hodin chladu a nedostatku kyslíku (zkouška byla dvojitě zaslepená a kontrolována placebem). Výsledek zkoušky potvrdil, že ti, kdo dostávali tyrosin, výrazně  lépe snášeli popsanou zátěž. A podobnými testy vědci popsali, že během stresové zátěže měli jedinci užívající tyrosin zlepšenou odolnost vůči úzkosti, zlepšenou náladu a výkon paměti. Účastníci testu popisovali, že se celkově cítili dobře, jejich mozek pracoval lépe.

 

Další studie sledovaly vliv tyrosinu na náladu a výkon v průběhu 12 hodinové noční směny. Účastníci, kteří dostávali tyrosin, měli lepší parametry výkonu během 3 hodin, na rozdíl od  skupiny s placebem. Jinými slovy, tyrosin pomáhá udržet aktivitu delší dobu, navzdory nedostatku spánku.

 

Studie L-tyrosinu probíhají rovněž ve vztahu k alkoholu, k rozvoji Alzheimerovy choby a demence.

 

Vlastnosti L-tyrosinu využívají také sportovci při tréninku, před vzpíráním a cvičením. Popisují větší odolnost a snížení příznaků vyčerpání.

 

Zdroje tyrosinu

Přírodní zdroje tyrosinu jsou: čočka, kvasnice, avokádo, banány, arašídy, mandle, dýňová semena, sezamová semínka, sójové výrobky, fazole, brambory, mrkev, řepa, pórek, petržel, zelená paprika, maso - kuře, krůta, ryby, mléko, jogurt, kvalitní sýr.

 

Tento článek však nemá vzbudit dojem, že tyrosin je „zázračná“ aminokyselina, a hurá, začneme ji užívat, abychom předešli depresím, únavě, zlepšili si výkon a podobně. Mohli byste dosáhnout také negativního efektu, vše se musí brát s rozmyslem. Nadměrné užívání může vyvolávat zvýšenou stimulaci mozku, neklid, úzkost a nespavost, ve velkých dávkách rychlý srdeční tep nebo bušení srdce.

 

Dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nesmíme uvádět informace o účincích potravních doplňků na veřejné platformě. K tomu je určena poradna s lékařem.

 

Celková nabídka produktů obsahující Tyrosin.


Související články:
Tyrosin
Cévy pod vlivem civilizačních faktorů
Germanium
Čokoládou na depresi?


04.10.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

550,- Kč

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS