Kyselina mléčná

cm svalnaty muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kyselina mléčná vzniká mléčným kvašením cukrů za nepřítomnosti vzduchu, např. v mléce, sýrech nebo kyselém zelí. S mlékem kromě zavádějícího názvu nemá tedy nic společného (proto nevadí při alergii na kravské mléko). Sůl kyseliny mléčné (anion kyseliny mléčné) se nazývá laktát. Kyselina mléčná má hydratační, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Vzhledem k tomu, že zklidňují podráždění a současně potlačuje množení bakterií, stala se běžnou součástí kosmetiky proti akné a přípravků na ošetření mastné a smíšené pleti.

Kyselina mléčná je organická látka, která vzniká při rozkladu glukózy ve svalech. Za normálních podmínek se tvoří v malém množství a transportuje se do jater, kde se mění opět na glukózu. Při zvýšené fyzické námaze slouží glukóza jako hlavní zdroj energie pro pracující svaly a tvoří se větší množství kyseliny mléčné. Když se nestíhá odvádět ze svalů, vznikají z ní krystalky a způsobují svalovou únavu, bolest až křeče. Při nadměrné námaze dochází ke spalování glukózy ve svalech, což se projeví bolestí svalů po pohybu. Proto je při práci a sportu důležitý odpočinek, během něhož dojde k lepšímu odplavení kyseliny mléčné z pracujícího svalu a tím snížení únavy.

Svalové únavě lze předejít tím, že po tréninku, závodě či zápase nezačneme hned odpočívat, ale podpoříme krevní oběh mírným pohybem nebo i masáží, která zlepší prokrvení svalů. Vhodnými pohybovými aktivitami jsou vyklusání či chůze, některé gymnastické cviky nebo rekreační plavání. U pravidelně trénujících sportovců vzniká méně kyseliny mléčné, která se rychle odbourává. Tvorba kyseliny mléčné se dá snížit používáním výživových doplňků  jako je kreatin, L-carnitin, či tribulus terrestris. Vzniká v těle z glykogenu ve svalech a vyplavuje se do krve.

Vyskytuje se v mase. Je přirozeným meziproduktem metabolismu savců. Průmyslově se vyrábí z cukru, melasy, syrovátky, škrobů a synteticky. Zvýrazňuje chuť, zesiluje účinnost antioxidantů, ovlivňuje pH, kyselost sýrů, má antimikrobiální vlastnosti. Použití v kojenecké výživě, margarínech, bonbonech, některých druzích chleba, nealko-nápojích. Přirozeně konzervuje kysané zelí, okurky, jogurty, smetanu, sýry apod. Kyselina mléčná se vyskytuje ve dvou formách: projev pozitivní a negativní. Pro kojeneckou výživu je používána forma pozitivní. Forma negativní způsobovala u kojenců zdravotní potíže. Kyselina mléčná se vyskytuje téměř ve všech organismech a je považována za bezpečnou látku. V ČR povoleno v nezbytném množství (forma pozitivní pro kojeneckou výživu). V USA je používání této látky povoleno.