Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

cm starsi zena usmev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm atomů uhlíku ve své molekule. Rovněž obsahuje i síru.

Někdy se můžeme setkat s označením vitamín B13 (není přesné), kyselina orotová nebo kyselina alfa-lipoová. Můžeme ji najít i v některých potravinách, i když v nízkém množství.  Obsahují ji například červené maso (zejména vnitřnosti), špenát, brokolice, brambory, sladké brambory, rajčata, růžičková kapusta, mrkev, řepa, droždí nebo rýžové otruby. V malém množství je vytvářena v játrech.

Kyselina lipoová hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, protože je základním kofaktorem řady mitochondriálních enzymatických komplexů (bližší informace najdou případní zájemci v učebnicích biochemie). Obecně se dá říci, že se podílí na procesech, kdy dochází při reakcích k uvolňování energie. Pomáhá rovněž vitamínům ze skupiny B, včetně tiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a niacinu, zpracovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může naše tělo později využít.

Důležité je ovšem také, že je silným antioxidantem. Jako antioxidanty jsou označované látky, které působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů v prostředí kolem nás.

Dalším přínosem je její působení proti zvýšené hladině cholesterolu. Jedná se o to, že přispívá k snížené hladině škodlivého LDL-cholesterolu a působí proti vzniku aterosklerózy (odborně je název tohoto procesu vzniku aterosklerózy nazýván aterogeneze).

Přispívá také k udržení stálé hladiny cukru v krvi.  zde ovšem platí, že u diabetiků může kyselina lipoová snižovat hladinu cukru v krvi. Proto by se měli o jejím užívání raději předem poradit se svým lékařem. Jako doplněk celkové léčby je využívána i u onemocnění jako jsou neurodegenerativní onemocnění, neuropatii (často následek cukrovky) nebo onemocnění kloubů.

Některé zdroje uvádějí, že se může užívat k posílení paměti při Alzheimerově nemoci.

Co se týče nežádoucích účinků při jejím užívání, jsou vzácné. Jen výjimečně se může objevit mírná nevolnost, závratě nebo alergická vyrážka. Kyselina lipoová může také ovlivňovat účinek některých léků jako jsou antibiotika, chemoterapeutika, protizánětlivé léky, přípravky proti artróze a další léčiva. Proto je lepší, když pacienti užívající předepsané léky, se nejprve poradí o užívání kyseliny lipoové s ošetřujícím lékařem.