Kyselina linolová (omega-6)

cm olej lnene seminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kyselina linolová patří k nenasyceným vyšším mastným kyselinám. Její jméno pochází z řeckého slova pro len („linon“), což odkazuje na její výskyt ve lněném oleji. Ve své molekule obsahuje dvě dvojné vazby, díky čemuž je právě řazena mezi nenasycené mastné kyseliny. Je také známá pod zkratkou jejího anglického názvu, CLA.

Výskyt kyseliny linolové

Tato nenasycená mastná kyselina je řazena do skupiny esenciálních mastných kyselin s označením omega-6 mastné kyseliny, které jsou nezbytnou součástí nejen jídelníčku člověka, ale všech savců. Aby byla v našem těle plně využitelná, musí být příslušnými enzymy přeměněna na gama linolovou kyselinu.

Kyselina linolová se přirozeně vyskytuje v tucích buněčných membrán. Nachází se v řadě rostlinných olejů, z nichž je možné zmínit lněný olej, slunečnicový olej nebo olej ze světlice barvířské. Kromě již zmíněných rostlinných olejů se rovněž vyskytuje v řadě živočišných potravin, ze kterých je možné jmenovat například plnotučné mléčné výrobky, hovězí a skopové maso.

Ačkoliv se vyskytuje v živočišných produktech, jak bylo zmíněno, celá věc má trochu háček. Její množství se může výrazně snížit při nesprávném krmení zvířat chovaných ve velkochovech. Je to dáno tím, že přirozené krmení v podobě pastvy trávy je ve velkochovech v rámci efektivity produkce vyměněno za různé krmné směsi. Je prokázáno, že maso zvířat z volných chovů je nejbohatší na obsah kyseliny linolové.

Jaký má význam pro náš organismus?

Kyselina linolová se zúčastní řady důležitých metabolických reakcí v našem organismu. Vcelku zajímavá je její role ve vyplavování tuků. Přes enzym (tzv. hormon senzitivní lipázu) podporuje vyplavování tuků (mastných kyselin) z tukových buněk (adipocytů), přičemž současně tlumí lipoprotein lipázu, která tuk do tukových buněk ukládá. Právě z tohoto důvodu je vhodným doplňkem celkové léčby obezity, aterosklerózy a poruch tukového metabolismu.

Studie též prokázaly, že linolová kyselina může snižovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolů a zvyšovat výdej energie, kterou je však třeba spálit pohybem. Někteří odborníci se domnívají, že působí na celkovou regeneraci, růst svalové hmoty.

Důležité je si ovšem uvědomit, že přírodní přípravky na podporu hubnutí, které často obsahují nenasycenou kyselinu linolovou (i jiné látky), je třeba užívat v souvislosti s fyzickým cvičením. Než přípravek užijeme, je dobré vykonávat určitou pohybovou aktivitu, přijímat vyvážené množství energie, která by při redukci hmotnosti měla být v mírném deficitu, čili víc energie vydávat než přijímat. Pokud splníme tyto požadavky, přírodní přípravky s kyselinou linolovou mohou o něco zrychlit proces hubnutí a současně pomohou udržet na těle požadovanou svalovou hmotu, což je zcela zásadní podmínka pro úspěch.

Je také silným antioxidantem, takže nás pomáhá chránit před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Rovněž pomáhá udržet optimální hladinu krevního cukru a posiluje imunitní systém. Její nedostatek může způsobit vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran.