Kyselina hyaluronová proti stárnutí pokožky, na klouby i jako antioxidant

pece o plet

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kyselina hyaluronová je jednou z nejoblíbenějších složek kosmetických přípravků, ale objevuje se i v některých doplňcích stravy. Podporuje kloubní funkci, pevnost pleti a podle některých i hojení ran! Odborníci jí říkají molekula mládí. Její účinky vás ale překvapí v péči o močový měchýř nebo v léčbě suchého oka. Věděli jste, že může mít různé účinky v závislosti na velikosti molekuly? Na konci článku vám poradíme, jaká velikost je nejlepšív péči o pleť!

Co je to kyselina hyaluronová a kde se nachází?

Podle vědecké definice je kyselina hyaluronová přirozeně se v přírodě vyskytující polysacharid, složený z opakujících se disacharidových jednotek. Může mít odlišné vlastnosti, podle velikosti své molekuly. Její zásadní význam spočívá v tom, že je jednou z hlavních součástí mezi-buněčné hmoty. Je jednou ze složek pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve větším množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině (tj. tekutině obklopující klouby) a kůži.

Kyselina hyaluronová – účinky

Má řadu významných biologických funkcí. Váže na sebe vodu a pomáhá zabraňovat prostupu virů a baktérií k buňce. Pokud dojde v našem těle k zánětu, kyselina hyaluronová je zdatným pomocníkem. V průběhu zánětu pomáhá totiž uvolňovat látky jako cytokiny a chemokiny, čímž přispívá k rychlejšímu a jednoduššímu průběhu zánětu, a tím i k rychlejšímu vyléčení.

Působí i jako antioxidant, likviduje škodlivé volné radikály z okolního prostředí, které mohou negativně působit na naše zdraví.

Kloubní podpora

V synoviální tekutině působí jako lubrikant („promazávadlo“) a tlumič nárazů. Můžeme to ještě přiblížit tak, že kyselina hyaluronová způsobuje lepší klouzavou schopnost chrupavčité plochy a má vlastnost tlumit nárazy v kloubech. Snižuje opotřebování při artróze, tělu vlastní kloubní mazání brání znečistění a opotřebování kloubů. V lékařství se již před delší dobou začala kyselina hyaluronová využívat v lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Někteří odborníci uvádějí, že zabraňuje vytváření jizev tím, že brání ukládání kolagenu při hojení rány.

Kyseliny hyaluronové časem ubývá. Jak stárneme, naše pleť se snáze vysušuje a ztrácí elasticitu. V kosmetice nebo i plastické chirurgii je velmi oblíbená. Pokud se aplikuje do kůže, pomáhá pokožce hned v několika ohledech. Váže na sebe vodu, posiluje pevnost a pružnost pokožky a rovněž podporuje tvorbu nových kolagenových a elastických vláken.

Krásná pokožka bez vrásek

Pokud použijeme kosmetické přípravky s kyselinou hyaluronovou, výsledkem by měla být měkká, poddajná pokožka, která má přirozený vzhled, působí svěže a hebce. Je to dáno i tím, že voda, kterou na sebe tato kyselina naváže, se postupně uvolňuje a vstřebává do pokožky. Díky její schopnosti vázat vodu na sebe zvyšuje pevnost tkáně, redukuje hloubku vrásek a také představuje rezervoár vody v této tkáni. V pojivové tkáni tak kyselina hyaluronová zabezpečuje, aby pleť zůstala pevná a vypnutá. Na závěr se dá shrnout, že kyselina hyaluronová pokožku hydratuje, vyplňuje vrásky a přispívá k jejímu mladistvějšímu vzhledu. Společně s vitamínem C navíc sjednocuje tón pokožky a pomáhá v boji s pigmentovými skvrnami.

Využít ji můžete v pleťovém séru i kvalitním krému!

Jak vybrat kvalitní doplňky s kyselinou hyaluronovou?

V kosmetickém průmyslu najdeme ve složení několik tipů kyseliny hyaluronové. Každý tip má jiné účinky a využití. Vzájemně je rozeznáme na základě molekulární hmotnosti. Ovšem je na zvážení každého výrobce, jestli tento údaj uvádí, což je pro uživatele spíš nevýhodné. Každá velikost molekuly má totiž jiné účinky na organismus, protože proniká do rozdílné hloubky.

Velikost molekuly je zásadní

Menší molekuly (50 kD) mohou proniknout do hlubších vrstev pokožky. Tím udrží hydrataci déle a zajišťují uložení vody v pokožce delší dobu. Pleť je pevnější a jako benefit můžeme vidět výraznou redukci vrásek. Menší molekuly posilují efekt další látek, které se běžně užívají pro krásnou pleť (vitamín E, vitamín A, kyselina salicylová).

Větší molekuly (1 500 kDa) zůstávají na povrchu. Jejich efekt je vidět rychleji, na pokožce vytvoří ochranný film, který hydratuje, zlepšuje pružnost pleti a působí protizánětlivě. Bohužel má krátkodobý charakter, protože odchází během čištění pokožky (smyje se).

Studie ukazují, že nejlepší účinky kyseliny hyaluronové uvidíme při velikosti molekuly mezi 80 – 1000 kDa.

Dodatek CELOSTNÍ MEDICÍNY:

Studie ukazují, že užívání doplňků s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s chondroitin sulfátem může pomoci při refluxu (pálení žáhy). Účinky kyseliny hyaluronové využijete i při léčbě suchého oka (oční kapky s obsahem kys. hyaluronové) a po očních operacích. Podle některých odborníků kyselina uklidňuje bolest a časté močení při vleklých bolestech a obtížích s močovým měchýřem.

...