Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Kyselina dokosahexaenová (DHA)

18.03.2017
Kyselina dokosahexaenová (DHA)

Název této kyseliny nám možná není tolik povědomý, ale pod zkratkou DHA se s ní víceméně téměř vždy se setkáváme v doplňcích stravy (ve dvojici se zkratkou jiné kyseliny – EPA), které obsahují rybí olej či tuk. Kyselina dokosahexaenová je jednou z jeho složek.

DHA

Kyselina DHA je řazena do skupiny omega-3 nenasycených mastných kyselin. Tato skupina je řazena do větší skupiny esenciálních nenasycených (též polynenasycených) mastných kyselin. Jak naznačuje výraz esenciální, tělo si je neumí samo vytvořit a musíme je přijímat v potravě. DHA je důležitá pro správnou funkci buněčných stěn, nervů, oka, imunity a kardiovaskulárního systému. Je důležitá také zejména v období dětství pro správný mentální rozvoj dítěte – pro lepší koncentraci a paměť.

Ryba DHA se vyskytuje, jak už jsem se zmínil, v rybím oleji nebo i v rybách jako takových. Pokud matka nemá problémy s kojením, tak by příjem DHA v mateřském mléka měl plně pokrýt potřeby dítěte.

DHA a její vliv na zdraví

V případě nedostatku DHA (a další nenasycených mastných kyselin) dochází ke zhoršení kvality pokožky, vlasů a nehtů. Snižuje se i nespecifická imunita a jedinec je méně odolný proti infekci z okolního prostředí. V případě vážnějšího nedostatku může dojít ke zhoršení paměti, vidění a k nervovým poruchám. Důležité je si ale uvědomit, že nedostatek nenasycených mastných kyselin může být jednou z příčin uvedených zdravotních potíží.

 

Z hlediska interakcí s léky je třeba dávat pozor, pokud se léčíme na poruchu srážlivosti krve – pak můžeme rybí olej užívat jen po dohodě s lékařem. Totéž platí u pacientů s diabetem. Někteří jedinci také snášejí špatně rybí olej jako takový (možnost žaludečních potíží).

 

DHA je dobrá v případě, že máme zvýšenou hladinu cholesterolu, pokud chceme zpevnit naše cévy a dodat jim pružnost nebo ji můžeme užívat jako prevenci vzniku zánětů či vzniku infarktu myokardu. Tím, že příznivě působí na imunitu a snižuje riziko vzniku zánětlivých procesů, je vhodným doplňkem u některých chronických kožních nemocí, jako jsou alergické projevy na kůži, lupénka či záněty. DHA je vhodná i pro duševně pracující osoby (stejně tak jako obecně u osob s problémy s pamětí), protože je přirozeně obsažena (jako jiné nenasycené mastné kyseliny) v nervových tkáních.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících kyselinu dokosahexaenovou - DHA.


Související články:
EPA a DHA
Omega-3 mastné kyseliny
Jak zvýšit příjem omega 3 a 6 NMK ve stravě
Kyselina linolová (omega-6)


18.03.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS