Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Kvasinky ve střevu

13.01.2015
Kvasinky Toto téma je dnes již klasické, každý o něm ví, je napsáno mnoho článků, vytvořeno mnoho teorií a způsobů léčení. Chtěl bych k tomuto tématu přispět krátkým shrnutím faktů. Ve zdravém těle se kvasinky vyskytují v takové formě, že neškodí. Má je každý. Pokud je ve střevu rovnováha, pak se neuplatní. Problém nastává v okamžiku, když se tato rovnováha poruší. Tehdy se kvasinky rozmnoží a začnou se objevovat příznaky různého charakteru a v různých souvislostech nemocí, při kterých by nás ani ve snu nenapadlo, že se na tom podílí také kvasinka.

Faktory podporující kvasinku

Které faktory podporují existenci patologicky působící kvasinky?

Jsou to:

  • antibiotika, hlavně jejich opakované podávání – antibiotika dokonale zlikvidují mikroflóru střeva, tedy i ty mikroorganizmy, které jsou prospěšné a které mají držet kvasinky pod kontrolou. Antibiotikum zničí bacil například v krku, ale současně vytvoří dysmikrobii ve střevu, a tím otevře cestu pro kvasinku. Dochází tak vlastně k oslabení imunity - a pokud se setkáte s dalším bacilem, je pravděpodobné, že to imunita opět nezvládne. A pokud se podá další antibiotikum, roztočí se spirála chronické nemoci a vynulování imunity. Kvasinka z toho vychází jako neslavný vítěz.

 

  • Hormonální antikoncepce - velmi složitý problém. Při dlouhodobém užívání se vytvoří vhodné podmínky pro kvasinku - a ta svými účinky nastaví zrcadlo „výhodám“ hormonální antikoncepce. Věnuji se této problematice řadu let, prosazuji názor, že pokud má být tělo zdravé, musí ve střevu existovat rovnováha - symbióza. Kdykoliv je člověk nemocen, je pravděpodobné, že je u něj rovnováha narušena = dysbióza, a proto se má člověk snažit vrátit se do symbiózy. Ženám, které užívají hormonální antikoncepci, se nedaří vytvořit symbiózu, nebo ji neudrží. Pokud mají zdravotní problémy, musejí si vyjasnit, do jaké míry je pro ně hormonální antikoncepce prioritní. Ženy jsou na nerovnováhu mikrobiální flóry citlivější díky střídající se hladině hormonů během periody a často mají problémy s udržením symbiózy, např. pokud trpí premenstruačním syndromem (PMS). Ony pak řeší svůj problém s PMS právě užíváním hormonální antikoncepce. PMS se uklidní, nicméně je otázkou času, kdy se musí opět podívat do tváře přemnožené kvasinky.

 

  • Kvasinku podporují léky na bázi kortizonu. Pacienti je užívají v mnohých indikacích a různě dlouhou dobu, a tak svou kvasinku důvěrně znají.

 

  • Nadměrná spotřeba cukru, ale i špatně kompenzovaná cukrovka, také jiné syntetické látky - jak ve formě potravin, tak i léků, podporují existenci kvasinky.

 

 • Snížená imunita. Je jasné, že kvasince se bude dařit v takových případech, kdy ji imunitní systém není schopen zastavit a zneškodnit. Žel, je to často právě ta pomyslná spirála, kdy se kvasinka sama postará o to, aby oslabila imunitu a oslepila ji.

 

Probiotika – léčivý krok proti kvasince

S objevením probiotik - a nutno říci spíše s uznáním probiotik jako léčebného prostředku - se objevily reálné možnosti postavit se kvasince na odpor. Probiotika nebyla od svého objevu uznávána a nebyl doceňován jejich význam, dokonce v začátku porevoluční doby jsme my, lékaři, kteří prosazovali probiotika, sklízeli posměch…

 

Až poté, kdy přišly do TV reklamy jogurty a reklamní slogany začaly mluvit o prospěšnosti laktobacilů, se začala chápat probiotika vážně a bylo uskutečněno i množství studií, které potvrdily, že:

 • důležitý krok k dobře prosperujícímu imunitnímu systému spočívá ve vytvoření bakteriální rovnováhy ve střevu. A následně
 • klíčem k překonání kvasinkových infekcí je udržování zdravé bakteriální rovnováhy.

 

Imunitní systém využívá prospěšné bakterie = probiotika k tomu, aby měl patogeny pod kontrolou.

 

Mezi hlavní probiotika patří laktobacily, jejichž místem působení je tenké střevo, a bifidobakterie, které sídlí v tlustém střevu. Čím lépe se probiotikům daří, tím méně je prostoru pro škodlivé bakterie a kvasinky.

 

Prebiotika krok usnadní

 • K udržení symbiózy je vhodné přidávat také prebiotika, jejichž představitelkou je chlorella, mladý ječmen, inulin a další látky.
 • Také je vhodná protikvasinková dieta, při které je třeba si uvědomit, že kvasinky se živí zejména cukrem. To znamená omezit nebo vyloučit sladká jídla, ale i ovoce najednou ve velkém množství snězené. A dotýká se to i umělých sladidel. Zastavit pití alkoholu. Kvasinka produkuje sama o sobě alkohol, takže další alkohol je na škodu. Do protikvasinkové diety patří také vyhýbání se sýrům, sušenému ovoci a oříškům.

 

Pokud se objeví přemnožená kvasinka, dostáváte signál, že je na čase provést v životě velkou změnu, neboť kvasinka je silný soupeř a nerada se vzdává bez boje.

 

Probiotika a prebiotika naleznete v naší nabídce.


Související články:
Candida albicans neboli kvasinky
Kvasinkové výtoky
Kvasinka a příčiny
Kvásek a kváskový chléb v biokvalitě
Vaginální kvasinkové infekce


13.01.2015
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS