Kvasinkové výtoky II

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kvasinkové výtoky vznikají při přemnožení kvasinek, nejčastěji Candidy albicans. K tomu dochází v důsledku užívání antibiotik, hormonální antikoncepce, hormonální léčby, užívání analgetik a v důsledku stresu a chybného složení stravy obsahující cukr a výrobky z bílé mouky.

Kvasinka se dokáže neuvěřitelně rychle množit, má-li k tomu vhodné podmínky. Vytváří pak vláknité podhoubí, které se pevně zapouští do střevních stěn, čímž dochází k jejich narušení. Touto cestou se dostávají do těla látky, které tam nepatří a mají pro organismus povahu toxinů. Částečky plísní se mohou z narušeného střeva dostat do mízního systému a do sousedních orgánů – do pochvy a močového měchýře. Pokud se léčí jenom pochva, nebo močový měchýř, je to nedostatečné, protože se tyto orgány trvale infikují ze za-plísněného a proděravělého střeva a to jak plísněmi, tak střevními bakteriemi. Tento stav nakonec vyústí v chronický zánět.

Druhé velké nebezpečí z přemnožené kvasinky spočívá v tom, že kvasinky mají svůj metabolismus – přeměňují cukry a škroby na alkohol a aldehydy. Jelikož krev proudí ze střeva nejdříve do jater, má člověk trpící kandidózou játra ve stavu, jako by denně vypil skleničku tvrdého alkoholu. Může pak docházet i k nadprodukci cholesterolu, který devastuje cévní stěny. Přetížená játra se navenek projevují únavou a špatnou pletí.

Kandidózy trápí více ženy, protože častěji mají v oblibě sladkosti, berou více hormonů a více léků proti bolesti.

Mimo zmíněných faktorů přispívá k přemnožení Candidy zásadité prostředí v pochvě a okolí. Může se vytvořit delším koupáním v zásaditých pěnách a koupáním v bazénech se silně chlorovanou vodou. Také po léčbě různých bakteriálních či jiných poševních infekcí často následuje návrat infekce ve formě svědivého mykotického výtoku způsobeného přemnožením Candidy.

Chcete-li se zbavit gynekologických výtoků a dalších problémů způsobených přemnožením kvasinek udělejte tato opatření:

 

  1. Vyřaďte z jídelníčku cukr a bílou mouku.
  2. Užívejte řasu chlorellu, která vytváří příznivé podmínky pro obnovu žádoucí střevní mikroflóry.
  3. Po týdnu užívání řasy chlorelly využívejte současně s ní balení přípravku acidophilus k osazení střev žádoucí mikroflórou. c Řasu hlorellu je pak vhodné užívat dlouhodobě.
  4. Pokud kandidóza vyvolává alergie, vynechte i nejčastější potravinové alergeny – mléko, vejce a výrobky z kvasnic, které by mohly Candidu do organismu opětovně zanášet – jde o droždí (syrové), pivo, víno, zavařeniny.