Kůže: Největší orgán a ochránce

Kuze e1621487627506

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zdravá kůže není důležitá jen pro náš vzhled, ale také výrazně ovlivňuje imunitu, metabolismus i psychiku. Je to náš největší orgán, dosahuje velikosti cca 2 m2 (podle výšky a váhy). Váhově jde přibližně o 5 – 9 % celkové hmotnosti, kolem 6 kg. Jen pro porovnání – mozek nebo játra váží okolo 1,5 kg, plíce 700 g. Kůže je významným ochranným orgánem těla.

Kůže hraje důležitou roli také v komunikaci mezi jednotlivými lidmi a výrazně spoluvytváří naši osobnost. Proto o kůži velmi pečujeme, důkazem je neuvěřitelné množství různých krémů, masek, líčidel, odličovačů apod., na současném trhu… Prakticky ve všech kulturách se vzhledu přikládala velká důležitost a kůže se zdobila.

Více než na povrchu je třeba pečovat o pokožku zevnitř

Efektivnější než pečovat o pokožku drahými krémy je soustředit se na emoční programy – jedině tak budeme vyzařovat vnitřní krásu a jedinečnost. Detoxikace může být jedním ze způsobů, jak kůži uzdravit. Kůže může obsahovat řadu toxinů, které poškozují nejen přímo její povrch, ale zásadně ovlivňují i naše vnitřní prostředí.

Co kůži nejvíce ovlivňuje

  • Psychika, naše emoční vzorce, podrážděný nervový systém.
  • Okruh plic, který působí na mikrobiom kůže. Podobně jako u střeva hraje roli jeho pestrost a vyváženost. Jeho dysbalance přispívá k zánětům kůže.
  • Lymfatický systém, který z kůže a podkoží odvádí toxiny.
  • Játra ovlivňující metabolismus tuků. Tuky jsou důležité pro tvorbu ochranné kožní bariéry.
  • Slezina, která má vliv na imunitu a imunopatologické pochody, které způsobují záněty kůže.
  • Chronické záněty podkoží; typické jsou borelie, stafylokoky a kvasinky.

Funkce kůže a co jí prospívá

Nejdůležitější je základní funkce kůže – ochranná, tvoří mechanickou obranu, ohraničuje náš organismus. Mechanická bariéra je tvořena bílkovinami (proteiny), které se v horních vrstvách mění a dochází k jejich síťovému propojení. Zdravá kůže je vysoce odolná proti mechanickému poškození a případnému rozrušení stavebních bílkovin škodlivými mikroorganismy. Například porucha bílkovin se často projevuje tím, že je kůže citlivá, snadno se poraní a špatně se hojí.

Kůže je i chemickou bariérou

Zdravá kůže je kyselá, mastná a odpuzuje vodu. Zabraňuje tak průniku látek a řady toxinů rozpustných ve vodě. Ve zdravé kůži vzniká řada chemických látek, které zabraňují přemnožení a průniku patologických mikroorganismů. Kožní buňky produkují různé kyselé látky, ale i řadu citrátů, defenzinů, které mají protibakteriální a protiplísňové účinky. Podstatnou složkou je také hylauran sodný a urea (močovina). Všechny tyto látky vážou vodu a zlepšují pružnost pokožky. Vytvoření správné mechanické a chemické bariéry je tedy závislé na dostatku vody. Tím, že žijeme na souši, potřebujeme, aby naše kůže dokázala vodu navázat a pak ji podle potřeby buněk zase uvolňovat.
Tou nejdůležitější substancí, která váže vodu v kůži, je zřejmě urea, která také pomáhá stabilizovat správné pH povrchu kůže a působí antimikrobiálně.

Důležitost slunečních paprsků

Některé chemické látky a faktory se podílejí i na odolnosti kůže proti UV záření. Důležitou bariérou proti UV záření je samozřejmě kožní barvivo melanin. Kromě něj zajišťují ochranu i mikroskopické nerovnosti kůže, které UV paprsky rozptylují, a ty nejvíce ovlivňuje urea. Kůži proti UV paprskům chrání i mastné látky a také důležitá kyselina urokanová. Kolem opalování nastala v posledních desetiletích doslova hysterie, všude slýcháme, jak nezdravé je slunce… Výsledkem je katastrofální nedostatek vitaminu D v celé populaci. Tento vitamin je velmi důležitou chemickou sloučeninou (kalciferoly), která vstupuje do cca 200 (!) chemických reakcí v těle. Má významný vliv na imunitu a jeho nedostatek je spojen s větší náchylností k respiračním nákazám, imunopatologiím a různým autoimunitám. Zásadně ovlivňuje metabolismus a vstřebávání vápníku i fosfátů. Jeho nedostatek ovlivňuje všechny problémy s pohybovým aparátem, kostrou, způsobuje skoliózu, osteoporózu. Nedostatek „déčka“ má velmi negativní vliv na těhotenství, dochází nejen k nedostatečnému vývoji kostního aparátu dítěte, ale u matky může způsobit také inzulinorezistenci, těhotenskou cukrovku a nebezpečnou preeklampsii, která vede k předčasným porodům. Vitamin D je nezbytný i pro nervový systém a ovlivňuje krevní tlak.

Vitamin D vzniká působením slunečního záření (působením fotonů UVB paprsků) na prekurzor vitaminu D (derivát cholesterolu). UVB záření, které vytváří vitamín D na kůži, ale neprochází skrze mraky, na povrch Země nepronikne, ani když je slunce moc nízko. Pro vytvoření vitaminu D je ideální slunit se v letních měsících v pravé poledne za jasných dní. Tedy dělat přesný opak toho, co je nám po léta vštěpováno. Samozřejmě je potřeba pokožku pozvolna přivykat slunečním paprskům.

Nezapomeňme, že kůže je jako náš displej. Tedy co je v nitru, projevuje se i navenek. Žádné kosmetické zákroky, plastické operace ani líčidla z nás neudělají krásnou bytost, pokud jí opravdu nejsme.   

Redakce Joalis