Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Kurkumin není jen trocha zdraví v kari koření

30.11.2017
Kurkuma dlouhá
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) byla historicky po tisíce let využívána na celou škálu obtíží, především v Asii. U nás vešla kurkuma ve známost jako složka koření kari, až později se vžila samotná kurkuma a dnes už si můžeme dopřávat i účinný extrakt z kurkumy – kurkumin.

Účinky kurkuminu

Kurkumin má prokázané účinky kontrolovat v našem těle protizánětlivé reakce. Zdánlivě nepodstatné konstatování o tomto účinku, vysvětluje široký přínos kurkuminu na náš organizmus. Protože umět v těle kontrolovat zánětlivou reakci je klíčové pro zdraví všech orgánů našeho těla.

 

Účinek na správnou činnost jater a optimální fungování metabolizmu lipidů (tuků) je znám u kurkumy od nepaměti. Játra lépe snášejí nápor chemie kolem nás, efektivně regenerují své jaterní buňky, udržují metabolizmus organizmu ve správném rozsahu. Jednoduše řečeno: Játra – chemička našeho těla – fungují správně.

 

Méně zmiňovaným účinkem kurkumy je její příznivý vliv na správný stav kloubů, který z výše uvedeného kontextu pravděpodobně souvisí s játry. Fungující játra zajištují eliminaci odpadních látek, čímž nejsou zanášeny naše ceněné klouby.

 

Kurkuma je nicméně „lakomá“ na svůj kurkumin

Kurkuma obsahuje kurkuminu, za ideální podmínek pěstování, kolem 3%. Bohužel vstřebatelnost a rozpustnost této látky je velice malá. Kurkumu bychom tedy museli užívat v extrémně vysokých dávkách, ale přesto se nemuseli dočkat jejího užitku. Tížený kurkumin se v našem trávicím ústrojí ochotně rozkládá střevními a jaterními enzymy. Dle výzkumů v 90. letech se z trávicí soustavy až do krve dostane jen zlomek kurkuminu.

 

Přelomovým zjištěním v minulosti bylo, že přidáním jen malého množství účinné látky z pepře – piperinu, umožní 20x vyššímu množství kurkuminu vstřebat se z trávícího systému do krve. Představme si, že spojení dvou přírodních látek může tak výrazně znásobit jejich využitelnost pro náš organizmus.

 

Nežádoucí účinky kurkumy

Změna zbarvení stolice je u kurkumy pochopitelná. V případě doporučených dávek kurkuminu by k tomu docházet nemělo.

 

Kontraindikace kurkuminu, aneb kdy kurkumin neužívat

Kurkuma a kurkumin se nedoporučují konzumovat bez lékařského dohledu v případě užívání léčiv na snížení krevní srážlivosti, tedy u léčiv ze skupiny antikoagulancií (warfarin, hepariny) a antiagregancií (klopidrogel, tiklopidin). Je tomu tak z toho důvodu, že kurkumin sám snižuje krevní srážlivost.


V případě trávicích potíží je třeba vyloučit neprůchodnost střev a neprůchodnost žlučovodů (např. vlivem žlučníkových kamenů).

 

Dávka kurkuminu a piperinu?

V Indii se pro léčebné účinky konzumuje denně 10 g mleté kurkumy. K tomu bychom měli přidávat ještě malé množství (na špičku lžičky) mletého pepře. Konzumace takového množství každý den u nás není v kuchyni příliš zavedené, jinými slovy bychom si museli přidávat kurkumu patrně na všechny pokrmy.

 

V případě extraktu z kurkumy, kurkuminu, je dávka pro navození účinku v našem organizmu, dle odborných autorit, přibližně 300 mg denně, ale jsou zkoumány i případy dvoj až trojnásobných denních dávek.

 

Kurkumin je obsažen v přípravku Kurkumin-piperin komplex.


Související články:
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)
Očista tlustého střeva pomocí přírodních látek
Koření proti parazitům
Garcinia cambogia – průlom v hubnutí?
Kurkumin a piperin v jednom
Kmotře Petře, nepřepepři toho vepře


30.11.2017
autor: Mgr. Ondřej Pleskot
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

379,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS