Kurkuma: přírodní zlato

cm kurkuma 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ačkoliv my známe především oddenek podobný zázvoru, tato rostlinka je ve skutečnosti velmi mohutná trvalka. Jejími největšími pěstiteli jsou Indie, Čína nebo třeba Indonésie. Kořeny jejího pěstování sahají velice hluboko do historie: až do období kolem roku 2000 př. n. l. V té době se začala rozvíjet také ajurvéda, starodávná celostní medicína, která si právě kurkumu vzala pod svůj štít…

Zázračný kurkumin

Mnoho lidí si plete kurkumu s kari kořením. Je však jen jednou z jeho složek. Kari koření obvykle obsahuje také směs dalších druhů koření, především kmín, pískavici nebo třeba kajenský pepř. Nás však bude zajímat 100% kurkuma, kterou známe většinou jako sytě oranžový prášek, používaný nejčastěji k dochucení a obarvení slaných pokrmů.

  • Hlavní složkou kurkumy je „kurkumin“, jemuž nejen ajurvéda, ale také současné studie připisují úžasné léčivé vlastnosti.
  • Kurkumin je silně protizánětlivý, a to především v případech akutních zánětů (osvědčil se také při chronických zánětlivých potížích, avšak zde už nedosahuje tak silných účinků).
  • Má schopnost potlačit srážlivost krevních destiček, čímž dochází k utlumení zánětlivých procesů v těle.
  • Jedná se o silné přírodní antibiotikum s protivirovými a protibakteriálními účinky, které je organismem výborně snášeno.

Kurkuma v ajurvédě

Kurkuma sehrává důležitou úlohu nejen při akutních zánětlivých problémech, ale funguje také jako skvělá prevence a způsob, jak posílit imunitní systém. Ajurvéda však kurkumy využívá nejvíce k posílení okruhu jater – ten je právě na jaře zatížen nejvíce. Kurkuma harmonizuje jaterní funkce a v kombinaci se zázvorem se její účinky ještě zesilují.

  • Kurkumin je silný antioxidant, který dokáže očistit játra při zánětech i jejich toxickém poškození.
  • Úlevu přináší také při lehkých zánětech tenkého střeva nebo žaludku.
  • Pravidelná konzumace cca 1200 mg kurkuminu denně si poradí také s revmatoidní artritidou: zmírní otoky, ztuhlost i bolest!
  • Jelikož podporuje tvorbu žluči, zajišťuje také rychlejší a lepší trávení a zpracování tuků.

Pomoc bez kompromisů

Špetka kurkumy, přidaná do každého jídla nebo i horkého nápoje, organismu jednoznačně prospívá. Navíc je, na rozdíl od běžně dostupných protizánětlivých přípravků, dobře snášena a nemá nežádoucí vedlejší účinky.

  • Na nadměrnou konzumaci kurkumy by si však měly dát pozor osoby užívající léky na ředění krve.

Ajurvéda uznává kurkumu také jako silného pomocníka v prevenci proti rakovině. Kurkuminoidy, tedy látky, které zajišťují kurkumě její nádherně sytou oranžovou barvu, mají extra silné antioxidační vlastnosti – to znamená, že náš organismus dokáží úspěšně chránit před volnými radikály. A ty, jak víme, mohou být zdrojem celé škály nemocí: od lehkých zánětů až po rakovinné bujení.

  • Některé ženy sázejí na účinky kurkumy také v období kojení. Špetka kurkumy přidaná do slaného pokrmu nebo nápoje údajně pomáhá kojencům ke snadnějšímu vyprazdňování.

Domácí elixír zdraví

Připravte si jednoduchý ajurvédský recept, určený k 3týdenní posilující kúře! Zamíchejte kurkumový prášek v trošce olivového oleje (extra panenský), přidejte kajenský mletý pepř a špetku chilli. Smícháním vznikne hustější kašička (skladujte v chladničce). Užívejte 3 x denně jednu kávovou lžičku po dobu tří týdnů. Následuje týdenní pauza.

Tento elixír skvěle podpoří také detoxikaci, a to nejen v období jara, ale kdykoli během roku!