Kudzu pomáhá proti alkoholismu a současně detoxikuje a regeneruje

cm alkohol

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není nic divného, že vědci i laická veřejnost mluví stále častěji o kudzu, protože právě tato rostlina pomáhá vyřešit problém alkoholismu.

„ALKOHOL? – DĚKUJI, NEPIJI!“
Mnoho lidí sní o tom, aby tato slova někdy slyšeli z úst blízké osoby, protože nadměrná konzumace alkoholu je bohužel v našich rodinách velmi rozšířená. Osoby závislé na alkoholu zraňují své blízké, zanedbávají svoje pracovní i domácí povinnosti, jsou lhostejné k projevovaným citům. Navíc mají velmi oslabený organismus a potíže s játry, trávením, tlakem, krevním oběhem a řadu jiných. Mnoho z těchto lidí se chce léčit, ale všichni vědí, že není nic těžšího než překonání vlastní slabosti. Současná medicína se snaží tyto problémy podpořit pomocí detoxikačních terapií, existuje také mnoho společností zaměřených na pomoc závislým osobám, např. AA. Až do chvíle zahájení vědeckých výzkumů kořene kudzu však nikdo neočekával, že pomoc lze najít ve velkém světě rostlin.

VÝCHODISKO ZE ZÁVISLOSTI
Američtí vědci z Harvardské univerzity v Bostonu se začali o rostlinu kudzu zajímat na začátku 90. let, když ji objevili na jihovýchodě Spojených států. Tuto rostlinu původem z jihovýchodní Asie, která zde našla svůj nový domov, přivezli do Ameriky japonští zahradníci na konci 19. století, neboť v tradiční východní medicíně se používala již dlouhá staletí při léčbě závislostí, zvláště alkoholismu. Právě tuto vlastnost také zkoumali harvardští vědci, kteří zjistili, že extrakt z kořene kudzu nejen chrání lidský organismus před vznikem zhoubné závislosti, ale pomáhá i osobám ve stavu závislosti. Snižuje potřebu alkoholu a způsobuje, že alkoholici stále méně pociťují touhu se napít. Kudzu obsahuje izoflavony (neboli izoflavonoidy), které částečně brzdí vznik toxických látek v organismu a podporují rychlé vylučování již vzniklých škodlivin. Proto může každodenní užívání 1 – 2 tabletek kudzu pomoci alkoholikům a jejich blízkým v boji proti této nemoci.

UZDRAVENÍ Alkohol otravuje organismus, ničí zdraví, snižuje vitalitu a bere energii. Prokázalo se, že díky užívání extraktu z kořene kudzu mnoho závislých nejen ztratilo zájem o alkohol, ale došlo u nich i k celkovému zlepšení stavu, neboť kudzu detoxikuje celý organismus, zvláště játra. Dále reguluje trávení, odstraňuje průjmy, zmírňuje bolesti a podporuje krevní oběh. Mizí také stálý pocit chladu, zvláště na dlaních a chodidlech. Alkoholici mají také velmi často poškozený nervový systém a právě proto kudzu aktivizuje některá mozková centra k produkci serotoninu a dopaminu, tj. hormonů upravujících činnost nervové soustavy. U osob s nízkou hladinou serotoninu se často objevuje nadměrná podrážděnost, agresivita, sklony k depresím a nervovým zhroucením. Takové chování lze často vidět i u závislých osob, kterým může kořen kudzu pomoci při hledání ztracené psychické rovnováhy.

Kořen kudzu v sobě ukrývá ještě řadu dalších možností k využití, jejichž tajemství touží vědci objevit. Specialisté z Bostonu publikovali řadu výsledků svých výzkumů, z nichž vyplývá, že tato rostlina může pomoci také lidem závislým na nikotinu. Vysvětlení je vcelku prosté. Autoři článku vysvětlují, že kudzu obsahuje řadu blahodárných složek charakteristických pro nikotin, které však jsou neškodné a nevytváří se na ně závislost. Každodenním podáváním lze tedy částečně ošidit organismus, ale přitom mu nedodat škodlivý nikotin. Díky tomu může být boj proti závislosti na nikotinu snazší.

V posledních letech se zkoumá kudzu také z hlediska zmírňování projevů menopauzy a klimakteria, což je spojeno se snížením produkce hormonu estrogenu. Nedostatek této sloučeniny vyvolává u žen nepříjemné stavy – návaly horka, závratě, podrážděnost, kožní potíže, odvápnění kostí a poruchy krevního oběhu. Na základě provedených výzkumů bylo zjištěno, že izoflaviny z kudzu působí podobně jako estrogen a mohou tedy zmírnit některé z uvedených potíží.