Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Které hlavní faktory osobnosti ovlivňují, zda máme v životě štěstí, nebo smůlu

16.03.2018
Čtyřlístek
V osobním rozvoji bývá zvykem jít štěstí naproti. Nicméně většina lidí vědomě žádné psychologické techniky nepoužívá – a navzdory tomu někteří z nich mají v životě obrovské štěstí a jiní až nehoráznou smůlu. Psycholog Richard Wiseman provedl rozsáhlý výzkum těchto šťastlivců a smolařů. Zjistil, že šťastní lidé mají zvýšený výskyt některých faktorů našich povah. Schválně: Jak jste na tom vy?

Pětifaktorový model osobnosti

V rámci studia psychologie se studentům prezentuje spousta modelů osobnosti – ten neslavnější a nejvíce uznávaný je tzv. Big Five (Velká pětka). Pochází ze 70. let a říká, že většina osobnostních rysů může být vymezena právě pěti dimenzemi. Jsou to:

  • Otevřenost
  • Svědomitost
  • Extroverze
  • Přívětivost
  • Neuroticismus

Wiseman v knize Faktor štěstí porovnal osobnosti šťastlivců a smolařů právě na základě těchto pěti hlavních dimenzí. Co z toho vyplývá pro nás?

 

Disciplína k většímu štěstí většinou nevede

Nic proti disciplíně. Wiseman měl dokonce hypotézu, že právě síla vůle, disciplína a vnitřní odhodlání mohou vést k tomu, že člověk má pak v životě skutečně i více štěstí. Ale z pohledu tohoto faktoru, souhrnně nazývaném Svědomitost, žádné větší rozdíly mezi šťastlivci a smolaři nebyly.


Co bylo ještě překvapivější, na tzv. „šťastné životní náhody“ neměl vliv ani další faktor – Přívětivost. Chcete-li laskavost, vlídnost a ochota pomáhat. To bylo i pro mě trochu překvapení, nicméně výsledky Wisemanova výzkumu hovoří jasně: Šťastlivci mají výrazně vyšší skóre v jiných třech oblastech.

 

Tři vlastnosti šťastných lidí

Za prvé jsou šťastlivci podle výzkumu mnohem více v kontaktu s druhými lidmi (faktor Extroverze). „Čím více lidí potkají, tím je pravděpodobnější, že narazí na někoho, kdo bude mít pozitivní vliv na jejich život,“ (vysvětluje Wiseman, 2017: 49). V psychologii někdy hovoříme také o tzv. sociálním magnetismu. K některým lidem jsou druzí nevědomky přímo přitahováni. Bylo zjištěno, že šťastlivci se usmívají dvakrát častěji než smolaři a zaujímají vůči smolařům třikrát častěji otevřený postoj.

 

Za druhé jsou šťastlivci mnohem více v pohodě a uvolnění (mají mnohem menší skóre ve faktoru Neuroticismus). Čím méně křeče a napětí v sobě máme, tím jsme schopni vidět kolem sebe nečekané příležitosti. Smolaři častěji o něco usilují a mají úžeji zaměřenou pozornost. Šťastlivci naproti tomu nemají tolik očekávání, za to si více všímají.

 

A za třetí měli šťastlivci mnohem vyšší skóre ve faktoru Otevřenost. Šťastlivci často zkouší nové věci a mají rádi změny. „Nebývají svázáni konvencemi a láká je vidina nepředvídatelného,“ (Wiseman, 2017: 66). Je to tak trochu jako ve filmu Yes Man. Otevřít se novým příležitostem může být, jako když odpálíte raketu. Jsme-li naopak uzavření, tak nové možnosti, skvělé pracovní nabídky, inspirativní lidé apod. nemají jak do našeho života vstoupit.

 

Doporučujeme knihy o osobním rozvoji.

 

Literatura:

Wiseman, Richard (2017): Faktor štěstí. Dobrovský: Praha.


Související články:
Afirmace pro zvýšení energie a nadšení ze života
Nepříjemné situace jako zkoušky: radujte se z nich!
Jak být neustále zamilovaný
Dělejte věci úplně jinak, než se očekává a jste zvyklí
Nic nepředpokládej. Domněnky tě zbytečně omezují


16.03.2018
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

234,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS