Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Krušina olšová

31.12.2019
Krušina olšová
Krušina olšová (Frangula alnus) je opadavý keř či strom dorůstající výšky 4 až 6 metrů. Jedná se o opadavý keř (můžeme ho označit i jako malý stromek) s tenkým kmenem bez trnů. Listy jsou eliptického tvaru s krátkým řapíkem. Květy jsou nazelenalé barvy. Plodem je černě fialová peckovice. Kůra je hladká. Krušinu můžeme poznat také podle toho, když rozemneme větve či kůru, páchne hnilobou. Krušina olšová má řadu lidových názvů - jako příklad lze uvést rebarbora chudých (do lidového léčitelství se dostala jako náhrada drahé rebarbory), bluva či poeticky psí jahůdka.

Jako rostlinná droga se z rostliny používá kůra. Kůra obsahuje z účinných látek zejména antrachinonové a antranové  glykosidy a  třísloviny, dále flavonoidy, hořčiny a saponiny. Odborníci ke složení uvádějí informaci, že vzhledem k tomu, že směs antrachinonových glykosidů je účinnější než identické množství izolovaných glykosidů, předpokládá se jejich vzájemné potencování (navzájem v kombinaci zvětšují své působení).

 

Důležité je upozornění, že kůra se musí minimálně jeden rok skladovat, aby mohla být použitelná jako léčivá rostlinná droga. V každém případě se musí nejprve rychle usušit. Některé zdroje uvádějí, že je možno kůru olšiny několik hodin udržovat zahřátou na teplotu 80 až 100 °C a tím nahradit roční skladování. Důvodem pro skladování je to, že čerstvá kůra je silně dráždivá a může vyvolat nevolnost, zvracení až bolesti břicha.

 

V tradičním léčitelství se používala na zácpu vzhledem ke svému projímavému účinku. Jednak obsažené látky zlepšují peristaltiku střeva a jednak zadržují vodu v tlustém střevě, což napomáhá vyprázdnění. Z dalších oblastí, kde se používala, je možno uvést podporu vylučování žluči (mírně zvyšuje odtok žluči, je součástí čajových směsí) a zevně proti hemoroidům.

 

Zevně se dříve používala také v koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy. Je třeba vzít do úvahy, že jeden z důvodů, proč krušina vymizela v současnosti z přírodního léčitelství, je to, že se mohou objevit nežádoucí účinky. Při běžném užívání jsou to “jen” zažívací potíže, při překročení doporučeného dávkování může dojít k bolestem břicha, průjmům, ke krvácení ze střev a ke zvracení. Z tohoto důvodů nesmí v žádném případě užívat tuto rostlinnou drogu těhotné a kojící ženy. Při dlouhodobém užívání hrozí rovněž porucha hospodaření s vodou a minerály (viz zmíněné zadržování vody v tlustém střevě). Jako zajímavost lze uvést, že z větví krušiny se pálilo dřevěné uhlí, které bylo používáno na výrobu střelného prachu.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících krušinu olšovou.


Související články:
Bylinky a zácpa
Vlákninou proti zácpě
Jak bojovat se zácpou bez chemických projímadel


31.12.2019
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

536,- Kč

231,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS