Kruhy kolem očí a kurkuma

Jsem velkým příznivcem kurkumy pro její mnohonásobně prospěšné účinky na zdraví člověka.

Barevná neutralizace

Dnes bych se chtěl zmínit o kosmetickém působení kurkumy. Má krásně žlutou barvu, proto se přirozeně dostává na paletu různých kosmetických přípravků a metod. V domácí laboratoři si ženy nejčastěji připravují různé přírodní směsi a nanášejí si je na pleť. Kurkuma dočasně zabarví pokožku do žluta. Barva kurkumy působí jako optický neutralizátor (= optický vjem zprostředkovaný okem) s tmavě fialovou nebo zelenou či červenou. Výsledkem je barva smíšená, např. smícháním žluté a červené vznikne oranžová atd. Žlutou barvu na pokožce nevidíte, a pokud ji máte pigmentovanou, pak výsledný barevný efekt nemusí vypadat uspokojivě. Obličej je místo, které je nejčastěji středem kosmetického zásahu. Než si použijete přípravek s kurkumou na obličej, aplikujte jej nejprve na jiné místo (třeba na předloktí nebo stehno) a vyčkejte, jaká bude výsledná reakce, jednak barevná a jednak, zda nedojde k alergické reakci.

Kurkuma se v lidové kosmetice používá od nepaměti, ale ve vědeckých výzkumech zatím neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že je kurkuma bezpečná pro aplikaci na pleť.

Příčiny kruhů pod očima

Mnoho lidí trápí tzv. kruhy pod očima. Jsou zajisté odrazem dění uvnitř těla. Nedostatek tekutin, kouření nebo pobyt v zakouřeném prostředí, nedostatek spánku, nevyvážená strava, přebytek slaných potravin v jídelníčku, alergie, dispozice k atopii atd.

Za hlavní příčinu vzniku váčků pod očima je považována ztráta elasticity (pružnosti) a oslabení tkání v oblasti kolem očí. V poškozených tkáních se hromadí tekutina a dojde ke vzniku prosáknutí (otoků), které vytvoří typický vzhled.

Prostředky péče

Dnešní teorie věnuje pozornost vlivu epidermálního růstového faktoru, který je součástí celé komplexní řady růstových faktorů a receptorů, zpětnou vazbou propojených s mozkem, a vlastně regulujících proces v buňkách. Tím se vysvětluje, že jsou váčky pod očima součástí celkově nepříznivé situace v těle a že bude nutno zabývat se radikální změnou životního stylu. Neboť způsob života, jež praktikujete, není vašemu zdraví příznivý a váčky pod očima jsou varovným signálem a výzvou k nápravě. Výrobci kosmetických prostředků dnes přidávají zmíněný epidermální růstový faktor do svých výrobků a studie ukazují zlepšení situace po jejich aplikaci. Nicméně si přiznejme, že je to obcházení pravé podstaty problému. V globálním pohledu je tedy výsledek nejistý.

Ne vždy se podaří podstatu problému určit nebo ji odstranit, proto se sahá ke kosmetickým přípravkům. Jedním z nich je přírodní kurkumová kašička s moukou, vodou nebo jinými přírodními roztoky. Tu si ženy nanášejí na obličej, eventuálně právě kolem očí, nechají ji 10 minut působit a po smytí popisují rozjasnění pokožky a zmenšení kruhů pod očima. V lidových kruzích je známé tzv. zlaté mléko“ vzniklé smícháním ananasové šťávy s kurkumou nebo smoothie z kurkumy.

Pátrání po příčinách

V naší poradně je pozornost zaměřena nejprve na rozlišení příčiny, proč se otoky kolem očí tvoří. Mohou být prvním signálem doposud nepoznané nemoci. Z toho důvodu musíme začít pátrat, podstoupit vyšetření u svého lékaře. Nechat si provést laboratorní zkoušky na vnitřní metabolizmus, mineralogram, hormonogram.

Může se jednat o poruchu štítné žlázy, přetíženost kardiovaskulárního systému či ledvin, pokud více zadržují vodu v těle. Pomýšlíme i na onemocnění jater či střev. A to je dost časté. Takže přírodní postup ano, třeba s použitím kurkumy, ale spolu s respektováním zásad prevence. Věnovat raději více pozornosti životnímu stylu, zvláště hygieně práce a odpočinku, pohybu, pitnému režimu a antistresovému opatření.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.