Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Kruhy kolem očí a kurkuma

20.06.2017
Kurkuma

Jsem velkým příznivcem kurkumy pro její mnohonásobně prospěšné účinky na zdraví člověka.

Barevná neutralizace

Dnes bych se chtěl zmínit o kosmetickém působení kurkumy. Má krásně žlutou barvu, proto se přirozeně dostává na paletu různých kosmetických přípravků a metod. V domácí laboratoři si ženy nejčastěji připravují různé přírodní směsi a nanášejí si je na pleť. Kurkuma dočasně zabarví pokožku do žluta. Barva kurkumy působí jako optický neutralizátor (= optický vjem zprostředkovaný okem) s tmavě fialovou nebo zelenou či červenou. Výsledkem je barva smíšená, např. smícháním žluté a červené vznikne oranžová atd. Žlutou barvu na pokožce nevidíte, a pokud ji máte pigmentovanou, pak výsledný barevný efekt nemusí vypadat uspokojivě. Obličej je místo, které je nejčastěji středem kosmetického zásahu. Než si použijete přípravek s kurkumou na obličej, aplikujte jej nejprve na jiné místo (třeba na předloktí nebo stehno) a vyčkejte, jaká bude výsledná reakce, jednak barevná a jednak, zda nedojde k alergické reakci.

 

Kurkuma se v lidové kosmetice používá od nepaměti, ale ve vědeckých výzkumech zatím neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že je kurkuma bezpečná pro aplikaci na pleť.

 

Příčiny kruhů pod očima

Mnoho lidí trápí tzv. kruhy pod očima. Jsou zajisté odrazem dění uvnitř těla. Nedostatek tekutin, kouření nebo pobyt v zakouřeném prostředí, nedostatek spánku, nevyvážená strava, přebytek slaných potravin v jídelníčku, alergie, dispozice k atopii atd.

 

Za hlavní příčinu vzniku váčků pod očima je považována ztráta elasticity (pružnosti) a oslabení tkání v oblasti kolem očí. V poškozených tkáních se hromadí tekutina a dojde ke vzniku prosáknutí (otoků), které vytvoří typický vzhled.

 

Prostředky péče

Dnešní teorie věnuje pozornost vlivu epidermálního růstového faktoru, který je součástí celé komplexní řady růstových faktorů a receptorů, zpětnou vazbou propojených s mozkem, a vlastně regulujících proces v buňkách. Tím se vysvětluje, že jsou váčky pod očima součástí celkově nepříznivé situace v těle a že bude nutno zabývat se radikální změnou životního stylu. Neboť způsob života, jež praktikujete, není vašemu zdraví příznivý a váčky pod očima jsou varovným signálem a výzvou k nápravě. Výrobci kosmetických prostředků dnes přidávají zmíněný epidermální růstový faktor do svých výrobků a studie ukazují zlepšení situace po jejich aplikaci. Nicméně si přiznejme, že je to obcházení pravé podstaty problému. V globálním pohledu je tedy výsledek nejistý.

 

Ne vždy se podaří podstatu problému určit nebo ji odstranit, proto se sahá ke kosmetickým přípravkům. Jedním z nich je přírodní kurkumová kašička s moukou, vodou nebo jinými přírodními roztoky. Tu si ženy nanášejí na obličej, eventuálně právě kolem očí, nechají ji 10 minut působit a po smytí popisují rozjasnění pokožky a zmenšení kruhů pod očima. V lidových kruzích je známé tzv. zlaté mléko“ vzniklé smícháním ananasové šťávy s kurkumou nebo smoothie z kurkumy.

 

 

Pátrání po příčinách

V naší poradně je pozornost zaměřena nejprve na rozlišení příčiny, proč se otoky kolem očí tvoří. Mohou být prvním signálem doposud nepoznané nemoci. Z toho důvodu musíme začít pátrat, podstoupit vyšetření u svého lékaře. Nechat si provést laboratorní zkoušky na vnitřní metabolizmus, mineralogram, hormonogram.

 

Může se jednat o poruchu štítné žlázy, přetíženost kardiovaskulárního systému či ledvin, pokud více zadržují vodu v těle. Pomýšlíme i na onemocnění jater či střev. A to je dost časté. Takže přírodní postup ano, třeba s použitím kurkumy, ale spolu s respektováním zásad prevence. Věnovat raději více pozornosti životnímu stylu, zvláště hygieně práce a odpočinku, pohybu, pitnému režimu a antistresovému opatření.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Kurkumu.

Doporučujeme přípravek Kurkumin-piperin komplex.


Související články:
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)
Jak bojovat s kruhy pod očima
Kruhy pod očima z pohledu přírodní medicíny
Kruhy pod očima
Kurkuma a její užití v kuchyni


20.06.2017
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

284,- Kč

280,- Kč

319,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS