Křídlatka japonská (Reynoutria japonica)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato bylina patří do čeledi Polygonaceae (rdesnovité). Je to vytrvalá, dvoudomá, až 2,5 m vysoká bylina. Lodyha přímá, dutá, křehká, červeně skvrnitá, v horní polovině větvená. Listy řapíkaté, celistvé, celokrajné, vejčité, na vrcholu špičaté, na bázi uťaté až klínovité. Květy uspořádány v hustých, úžlabích latách mnohokvětých, až 12 cm dlouhých lichoklasů, jsou drobné, bílé až narůžovělé, samčí květy jsou s 8 tyčinkami, samičí se 3 čnělkami zakončenými třásnitými bliznami.

Plodem je nažka. Roste na místech, jak jsou břehy, okraje vlhkých křovin, okolí lidských sídel, skládky, rumiště, vlhčí příkopy, na půdách vlhkých a převážně kyselých. Postupem času došlo k jejímu rozšíření z parků a zahrad a dnes ji můžeme nalézt po celém území. Rozmnožuje se vegetativně a „dálnicí“ šíření jsou hlavně vodní toky. Vytváří husté porosty, které vytlačují původní rostlinstvo .Z těchto důvodů je křídlatka někdy označována jako invazivní rostlina.

Křídlatka díky svému rychlému růstu tvoří velké množství biomasy a je jednou z rostlin, o které se uvažuje pro energetické využití. Dokonce se provádějí studie ohledně využití mj. i křídlatek k odstraňování rizikových prvků (např. olovo, chróm, kobalt, arsen, rtuť či mangan) z kontaminované zeminy s určitými pozitivními výsledky.

Luhová-ním listů křídlatky ve vodě nebo alkoholu lze získat ochranný prostředek proti plísním (sama křídlatka je velmi odolná proti nejrůznějším plísním a chorobám). Obsahuje tzv. PROTYKIN, který pozitivně ovlivňuje cévy a srdce, snižuje riziko srdečního infarktu. Zároveň je fytoestrogenem, jenž u žen v menopauze zmírňuje návaly, pocení a změny nálad a u mužů je účinný při problémech s prostatou. Je to rovněž antioxidant.