Krevní tlak a výživa

cm tlakomer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vysoký krevní tlak postihuje značnou část dospělé populace a patří mezi významné zdravotní rizikové faktory. Preventivní i léčebné účinky má vhodná výživa. Proto se věnuje intenzivní pozornost výzkumu výživových faktorů, které by dokázaly předcházet zvýšení krevního tlaku a/nebo snižovat hypertenzi a tím i její škodlivé důsledky.

POTRAVINY S OČEKÁVANÝM ÚČINKEM NA KREVNÍ TLAK:

Oligopeptidy vznikající z bílkovin mléka, sóji a ryb
Epidemiologické studie uvádějí nižší krevní tlak u lidí s větší spotřebou mléka a mléčných produktů. To se přisuzuje zejména dobře využitelnému vápníku, ale také hořčíku a draslíku. Významnější je však účinek oligopeptidů obsažených ve fermentovaných mléčných výrobcích. Pozornost se soustředila zejména na dva tripeptidy o složení valin-prolin-prolin a isoleucin-prolin-prolin. Např. ve Finsku a Japonsku jsou na trhu mléčné výrobky s těmito tripeptidy získávané fermentací mléka bakterií Lactobacillus helveticus. V hydrolyzátech rybích bílkovin byla zjištěna řada di- a tripeptidů snižujících krevní tlak. Funkční potraviny obsahující tyto oligopeptidy se prodávají v Japonsku a Koreji.

Rybí oleje
Účinnými látkami na snížení zvýšeného krevního tlaku jsou vysoce nenasycené n-3 (či omega-3) mastné kyseliny EPA a DHA. Jejich denní příjem však musí být alespoň 3 g. Mořské ryby mají obecně vyšší zastoupení těchto kyselin než ryby sladkovodní.

Česnek a cibule
Konzumace česneku snižuje tlak u lidí s hypertenzí, zatímco normální krevní tlak neovlivňuje. Pokles tlaku je nejvýraznější 2 – 6 hodin po požití, omezený pokles může přetrvávat až do 24 hodin. Příznivé účinky se přisuzují především řadě sirných sloučenin, zejména S-allylcysteinu a jeho S-oxidu (allicinu).

Káva, čaj, kakao
Souhrnné zhodnocení dosavadních poznatků vyústilo v závěr, že denní pití 3 – 4 šálků kávy nepředstavuje zdravotní riziko. Kofein však krátkodobě zvyšuje krevní tlak: nárůst nastává asi 30 minut po požití, maxima dosahuje po 1 – 2 hodinách a může trvat i déle než 4 hodiny. Nárůst představuje obvykle 3 – 15 mm Hg systolického (horního) a 4-13 mm diastolického tlaku. Změny jsou výraznější u lidí s hypertenzí. Pro zelený čaj jsou charakteristické katechiny fenolového charakteru, které vyvolávají pokles krevního tlaku ve většině experimentů se zvířaty. Vývoj směřuje k ověřování účinků katechinů izolovaných ze zeleného čaje.

Kuchyňská sůl
Všeobecně známou skutečností je nepříznivý vliv vysokého příjmu kuchyňské soli, přesněji sodíku na hypertenzi. Nepoměr spotřeby sodíku a draslíku je v našich podmínkách pokládán za významný rizikový faktor. Z hlediska krevního tlaku by bylo příznivé zvýšení příjmu vápníku (denně alespoň 800 mg) a hořčíku (alespoň 350 mg u mužů a 280 mg u žen).

Kyseliny chlorogenové
Příznivé účinky pro regulaci hypertenze se přisuzují kyselinám chlorogenovým, což je souhrnné označení pro skupinu příbuzných esterů vytvářených mezi kyselinou chinovou a fenolovými kyselinami odvozenými od kyseliny trans-skořicové. Vyskytují se zejména v zelených kávových zrnech, jablkách, hruškách, bramborách, rajčatech, borůvkách a arašídech.

L-arginin
Doporučovaným potravním doplňkem pro snížení krevního tlaku se stala ne-esenciální aminokyselina L-arginin, z níž se vytváří fyziologicky významný oxid dusnatý.