Krev je život

cm cervene krvinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krev plní v těle mnoho funkcí. Přenáší životně důležité živiny, které se do krve vstřebávají ze střeva, především nese k tkáním těla kyslík a zpět odvádí oxid uhličitý a další zplodiny metabolizmu. Je nezbytně důležitou součástí obranného systému, účastní se na vnitřních regulacích těla, vodní a minerální rovnováze, udržování stálé tělesné teploty a lze jmenovat další funkce.

Krví pulzuje v těle život

Pokud se objeví nemoc krve, je to vždy závažný signál pro ohrožení života. Jednou z hodně častých poruch krve je anemie – chudokrevnost.

Červené krvinky jsou pohyblivé krevní buňky, které jsou obdařeny nenahraditelnou funkcí přenašeče. V krvince je obsažena složitá bílkovina zvaná hemoglobin. Hemoglobin je schopen na sebe vázat a zase ze sebe uvolňovat kyslík a oxid uhličitý.

Kyslík na sebe naváže v plicních alveolách. Takto okysličená – jasně červená krev jde do srdce a jeho pumpou a cévním systémem se kyslík dostane ke všem tkáním těla. V místě určení je kyslík uvolněn a hemoglobin na sebe naváže oxid uhličitý, takto do modra zbarvená odkysličená krev se vrací žilním systémem do srdce, které ji posune do plic a proces se opakuje stále do kola, po celou dobu života. Na tomto systému jsou závislé všechny buňky těla. Pokud se jen na krátkou dobu tento systém zastaví, dochází k rychlému rozvratu vnitřního prostředí a ke smrti. Pokud dojde k úbytku krvinek, nebo k úbytku hemoglobinu, tehdy hovoříme o chudokrevnosti – anemii.

Projevy anemie

Společným znakem je nižší koncentrace hemoglobinu, která je různá podle věku a pohlaví. Koncentraci hemoglobinu musíme tedy porovnávat se stejnou kategorií lidí dle věku a pohlaví. Snížené množství hemoglobinu však nemusí vždy znamenat, že je také snížen počet červených krvinek, nebo že je změněn jejich tvar a velikost. Celý popsaný krevní systém má svou adaptační schopnost a po určitou dobu se dokáže přizpůsobit nedostatku hemoglobinu: změnou velikosti krvinky, koncentrací hemoglobinu, reakcí cév tak, aby se kyslík přednostně dostal do mozku a do srdce. Na úkor ostatních orgánů v těle, svalů a kůže. Prostě může tělo nějakou dobu fungovat úsporně. Nesmí to však trvat dlouho. Jinak se začnou projevovat charakteristické příznaky – bledost kůže a sliznic, nedokonalé prokrvení, chlad. Dostaví se svalová slabost, nevýkonnost, únava, ospalost, pocit na omdlení. Projeví se to také v psychice, v neschopnosti přemýšlet a v apatii. Při delším trvání se logicky dostaví dušnost ve snaze načerpat co nejvíce kyslíku, zrychlí se puls a začne bolet hlava. Malé cévičky začnou praskat a na kůži vidíme drobné krvácivé projevy (petechie, modřiny). Při pohledu na chudokrevného člověka jasně rozpoznáte, že není zdráv.

Diagnostika anemie

Základním krokem je vyšetření krevního obrazu, určení počtu červených krvinek a hemoglobinu. Ovšem pro přesnější diagnózu se vyšetření krve musí rozšířit o další hodnoty a někdy je třeba podniknout odběr kostní dřeně. Pak je důležité určit, o který druh anemie se jedná, neboť je lze rozdělit do několika druhů, a přitom každá může mít jinou příčinu a souvislosti, a tedy i léčba může být rozdílná.

Jen orientačně je dělíme podle velikosti a vzhledu červených krvinek, podle koncentrace hemoglobinu, podle jejich vzniku a příčiny. Kdykoliv se základním vyšetřením zjistí anemie, má následovat rozbor situace, aby se popsaly i mnohé souvislosti.

Dotazy

Do poradny často dostáváme dotazy tohoto znění:

  • Byla mi zjištěna anemie, který potravní doplněk byste mi doporučil?

Typy anemie

Nejčastějším typem anemie je ta, která souvisí s nedostatkem železa. Obvykle mají krvinky menší velikost a je v nich i méně hemoglobinu. Rozbor má odhalit, proč je železa v těle málo. Zda prostým chyběním železa v přijímané potravě – špatnou skladbou, či zda není porucha vstřebávání tenkého střeva, anebo zda se železo nadměrně neztrácí přímo z krve. Je třeba hledat ztráty železa při krvácivých stavech například u žen při silném menstruačním krvácení, nebo v případě žaludečního vředu, nádoru v trávicím traktu apod. Železo je důležité pro stavbu hemoglobinu, takže platí úměra, když je málo železa, je málo hemoglobinu.

Dodávat železo

Můžeme samozřejmě chybějící železo do těla dodávat nejlépe s vitaminem C, který podporuje vstřebávání železa. Ale současně s tím je třeba řešit zjištěné souvislosti.

Jiný druh anemie souvisí s nedostatkem kyseliny listové a vitaminu B12. Tato anemie má velikost krvinky větší. Obě sloučeniny jsou nezbytně nutné pro tvorbu nových červených krvinek.  Jejich nedostatek vede k nedostatečnému okysličování organizmu a projevům popsaným výše. Na vině je strava chudá na vitaminy skupiny B. Tento typ anemie častěji nacházíme u lidí, kteří se vyhýbají masu. Vitamin B12 se totiž hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu.

Jiné anemie souvisejí např. s autoimunitní poruchou, nebo s geneticky daným syndromem. Není smyslem tohoto článku podrobně rozebírat další typy anemií. Podstatné jsem zde uvedl.

Náprava stavu

Když se projeví anemie, je třeba uskutečnit rozbor, pojmenovat příčiny a často je nutno uskutečnit celkovou změnu života a životního stylu, počínaje změnou stravování.

Důležité je jíst dostatek potravin bohatých na železo a vitaminy skupiny B. Hodně železa je ve vnitřnostech, jako jsou játra a ledviny, dále ve škrobu, v ovesných vločkách, v sušených meruňkách. Železo obsahují hrozinky, švestky, žloutky, melasa, fazole, zelená listová zelenina.

Potravní doplňky

Z přírodních potravinových doplňků je to řasa chlorella, mladý ječmen. Na vitamin B12 jsou bohaté kvasnice, obilí, mléčné výrobky a maso. Máme k dispozici koloidní roztoky, které mají lepší vstřebatelnost obsažených prvků, extrakty z červené řepy a mrkve s rutinem a vitaminem C, užitečné je lapacho, pokud chudokrevnost souvisí s jaterními potížemi.

Je nutné zvýšit pohybovou aktivitu na čerstvém vzduchu, dodržovat pitný režim a ve střevu udržovat symbiózu díky probiotikům.