Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Krev je život

13.05.2015
Červené krvinky

Krev plní v těle mnoho funkcí. Přenáší životně důležité živiny, které se do krve vstřebávají ze střeva, především nese k tkáním těla kyslík a zpět odvádí oxid uhličitý a další zplodiny metabolizmu. Je nezbytně důležitou součástí obranného systému, účastní se na vnitřních regulacích těla, vodní a minerální rovnováze, udržování stálé tělesné teploty a lze jmenovat další funkce.

Krví pulzuje v těle život

Pokud se objeví nemoc krve, je to vždy závažný signál pro ohrožení života. Jednou z hodně častých poruch krve je anemie - chudokrevnost.

 

Červené krvinky jsou pohyblivé krevní buňky, které jsou obdařeny nenahraditelnou funkcí přenašeče. V krvince je obsažena složitá bílkovina zvaná hemoglobin. Hemoglobin je schopen na sebe vázat a zase ze sebe uvolňovat kyslík a oxid uhličitý.

 

Kyslík na sebe naváže v plicních alveolách. Takto okysličená - jasně červená krev jde do srdce a jeho pumpou a cévním systémem se kyslík dostane ke všem tkáním těla. V místě určení je kyslík uvolněn a hemoglobin na sebe naváže oxid uhličitý, takto do modra zbarvená odkysličená krev se vrací žilním systémem do srdce, které ji posune do plic a proces se opakuje stále do kola, po celou dobu života. Na tomto systému jsou závislé všechny buňky těla. Pokud se jen na krátkou dobu tento systém zastaví, dochází k rychlému rozvratu vnitřního prostředí a ke smrti. Pokud dojde k úbytku krvinek, nebo k úbytku hemoglobinu, tehdy hovoříme o chudokrevnosti - anemii.

 

Projevy anemie

Společným znakem je nižší koncentrace hemoglobinu, která je různá podle věku a pohlaví. Koncentraci hemoglobinu musíme tedy porovnávat se stejnou kategorií lidí dle věku a pohlaví. Snížené množství hemoglobinu však nemusí vždy znamenat, že je také snížen počet červených krvinek, nebo že je změněn jejich tvar a velikost. Celý popsaný krevní systém má svou adaptační schopnost a po určitou dobu se dokáže přizpůsobit nedostatku hemoglobinu: změnou velikosti krvinky, koncentrací hemoglobinu, reakcí cév tak, aby se kyslík přednostně dostal do mozku a do srdce. Na úkor ostatních orgánů v těle, svalů a kůže. Prostě může tělo nějakou dobu fungovat úsporně. Nesmí to však trvat dlouho. Jinak se začnou projevovat charakteristické příznaky - bledost kůže a sliznic, nedokonalé prokrvení, chlad. Dostaví se svalová slabost, nevýkonnost, únava, ospalost, pocit na omdlení. Projeví se to také v psychice, v neschopnosti přemýšlet a v apatii. Při delším trvání se logicky dostaví dušnost ve snaze načerpat co nejvíce kyslíku, zrychlí se puls a začne bolet hlava. Malé cévičky začnou praskat a na kůži vidíme drobné krvácivé projevy (petechie, modřiny). Při pohledu na chudokrevného člověka jasně rozpoznáte, že není zdráv.

 

Diagnostika anemie

Základním krokem je vyšetření krevního obrazu, určení počtu červených krvinek a hemoglobinu. Ovšem pro přesnější diagnózu se vyšetření krve musí rozšířit o další hodnoty a někdy je třeba podniknout odběr kostní dřeně. Pak je důležité určit, o který druh anemie se jedná, neboť je lze rozdělit do několika druhů, a přitom každá může mít jinou příčinu a souvislosti, a tedy i léčba může být rozdílná.

 

Jen orientačně je dělíme podle velikosti a vzhledu červených krvinek, podle koncentrace hemoglobinu, podle jejich vzniku a příčiny. Kdykoliv se základním vyšetřením zjistí anemie, má následovat rozbor situace, aby se popsaly i mnohé souvislosti.

 

Dotazy

Do poradny často dostáváme dotazy tohoto znění:

  • Byla mi zjištěna anemie, který potravní doplněk byste mi doporučil?

 

Typy anemie

Nejčastějším typem anemie je ta, která souvisí s nedostatkem železa. Obvykle mají krvinky menší velikost a je v nich i méně hemoglobinu. Rozbor má odhalit, proč je železa v těle málo. Zda prostým chyběním železa v přijímané potravě - špatnou skladbou, či zda není porucha vstřebávání tenkého střeva, anebo zda se železo nadměrně neztrácí přímo z krve. Je třeba hledat ztráty železa při krvácivých stavech například u žen při silném menstruačním krvácení, nebo v případě žaludečního vředu, nádoru v trávicím traktu apod. Železo je důležité pro stavbu hemoglobinu, takže platí úměra, když je málo železa, je málo hemoglobinu.

 

Dodávat železo

Můžeme samozřejmě chybějící železo do těla dodávat nejlépe s vitaminem C, který podporuje vstřebávání železa. Ale současně s tím je třeba řešit zjištěné souvislosti.

 

Jiný druh anemie souvisí s nedostatkem kyseliny listové a vitaminu B12. Tato anemie má velikost krvinky větší. Obě sloučeniny jsou nezbytně nutné pro tvorbu nových červených krvinek.  Jejich nedostatek vede k nedostatečnému okysličování organizmu a projevům popsaným výše. Na vině je strava chudá na vitaminy skupiny B. Tento typ anemie častěji nacházíme u lidí, kteří se vyhýbají masu. Vitamin B12 se totiž hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu.

 

Jiné anemie souvisejí např. s autoimunitní poruchou, nebo s geneticky daným syndromem. Není smyslem tohoto článku podrobně rozebírat další typy anemií. Podstatné jsem zde uvedl.

 

Náprava stavu

Když se projeví anemie, je třeba uskutečnit rozbor, pojmenovat příčiny a často je nutno uskutečnit celkovou změnu života a životního stylu, počínaje změnou stravování.

 

Důležité je jíst dostatek potravin bohatých na železo a vitaminy skupiny B. Hodně železa je ve vnitřnostech, jako jsou játra a ledviny, dále ve škrobu, v ovesných vločkách, v sušených meruňkách. Železo obsahují hrozinky, švestky, žloutky, melasa, fazole, zelená listová zelenina.

 

Potravní doplňky

Z přírodních potravinových doplňků je to Chlorella, Mladý ječmen. Na vitamin B12 jsou bohaté kvasnice, obilí, mléčné výrobky a maso. Máme k dispozici koloidní roztoky, které mají lepší vstřebatelnost obsažených prvků (MULTI STAR), extrakty z červené řepy a mrkve s rutinem a vitaminem C, užitečné je lapacho, pokud chudokrevnost souvisí s jaterními potížemi.

 

Je nutné zvýšit pohybovou aktivitu na čerstvém vzduchu, dodržovat pitný režim a ve střevu udržovat symbiózu díky probiotikům.

 

Celková nabídka přípravků pro tvorbu krvinek.


Související články:
Chudokrevnost (anemie)
Dobrá krev přináší zdraví, špatná nemoci (chudokrevnost neboli anemie)
Železo - Fe
Sadec prorostlý
Deficit železa: nejčastější příčina chudokrevnosti u mladých žen


13.05.2015
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

170,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS