Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Kožní reakce po lécích

28.07.2010
Imunitní systém člověka je v dnešní době přetížený, až velmi často svou roli nezvládá. Kdyby ho zatěžovaly jen přírodní látky… Jenže jde stále více o zatěžování průmyslovými látkami ve vzduchu, ve vodě, v jídle… Ke vší smůle jej zatěžují i léky - syntetické léky. Mezi nejčastější reakce vznikající po podání léků patří lékové exantémy (exantém = zarudnutí kůže, vyrážka).

Svým klinickým vzhledem mohou napodobovat jednou infekci, jindy řadu kožních nemocí nebo přímo samotný lék kožní nemoc  vyvolává. Velká řada léků vyvolává exantém, některé častěji - vzpomeneme penicilín, kyselinu acetylosalicylovou (acylpyrin), léčebná séra, pyrazolonové deriváty, sulfonamidy, jiné řidčeji. Mechanizmus vzniku není jasný, i když se u většiny exantémů předpokládá, že jde o projevy lékové alergie.Vzniká po lécích podaných vnitřně, v injekcích, inhalaci, též po vstřebání léku aplikovaného zevně na kůži nebo na přístupné sliznice. Odlišení takového exantému od jiné choroby, kterou svým klinickým vzhledem napodobuje, je mnohdy velmi obtížné. Prvním předpokladem by mělo být vynechání léku, který exantém vyvolal, případně vynechání všech podávaných léků. Jde-li o lék životně důležitý, snažíme se jej alespoň nahradit za jiný z odlišné chemické skupiny; ponecháme lék jenom tam, kde jej nelze vůbec nahradit, a projevy exantému nejsou těžké.I v takovém případě je ovšem nutno hledat řešení - například pomocí specializovaných pracovišť, která se v dnešní době nazývají diagnostická centra. Jsou většinou při velkých nemocnicích. Hledáme pravou příčinu problému a snažíme se o jeden lék nebo dva, které dokáží „pokrýt“ problém a tím se vyvarovat užívání většího množství léků.Odstranění a zneškodnění léku v organizmu podporujeme mírnými projímadly a podáním živočišného uhlí. Lehké exantémy nevyžadují vůbec žádné léčení, posléze odezní. Jinak lze podávat antihistaminika nebo i v kombinaci s kalciovou injekcí. Kdo se chce zcela vyhnout chemii, lze mu podávat přírodní PERILLYL STAR, který antihistaminový efekt částečně nahrazuje. Těžké exantémy patří na specializované pracoviště.V celostní medicíně platí pravidlo:
Když znám příčinu problému, mohu jej léčit. Když ji neznám a léčím, efekt se nedostaví nebo dokonce léčba způsobí další nemoc. Nejprve je třeba příčinu pojmenovat, pochopit ji, potom pracovat na jejím odstranění a teprve potom lze sestavovat nějaký léčebný program. Pokud tento postup není dodržen a přímo se nasadí lék, pak se evidentně zvyšuje riziko lékových reakcí. A navíc je to známkou a důkazem toho, že lékem není řešena příčina.


Související články:
Akné, ekzémy a jiné kožní či slizniční problémy jako projev vnitřní intoxikace
Pityriasis versicolor
Duhringova choroba


28.07.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

149,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS