Kozlík pro lepší spánek a mírnění úzkosti

kozlik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) představuje další bylinku, která má potenciál přinést úlevu v mírnění úzkostí, uvolnění těla, zlepšení usínání a kvality spánku. Mnohdy ho přirovnáváme k přírodnímu diazepamu. Kozlík se využívá buď ve formě sušeného kořene pro přípravu čaje, nebo v podobě alkoholové tinktury (extraktu).

Kozlík není návykový

Významně stojí za zmínku, že kozlík nenavozuje závislost, což je důležité zdůraznit. Občas se můžeme setkat s varováním o možných nežádoucích účincích, avšak tvrzení o tom, že kozlíkový extrakt může způsobit závislost a neměl by se užívat déle než 3 dny, jsou nepodložená. Dokonce ani samotné benzodiazepiny (léky na úzkost, jako je Lexaurin, Neurol, Rivotril a další) nejsou schopny vyvolat závislost během několika dnů. Skutečný problém s návykem vzniká při dlouhodobém užívání benzodiazepinů po měsících nebo letech, což může vést k vážným abstinenčním příznakům. A co je zajímavé, kozlíkový extrakt můžeme využit k zmírnění těchto abstinenčních příznaků.

I když neexistuje mnoho dokumentovaných nežádoucích účinků spojených s užíváním kozlíku, někteří lidé zmiňují vzácné případy bolesti hlavy, břicha, závratí a nespavosti. Je však důležité si uvědomit, že mnoho lidí nečte příbalové letáky s nežádoucími účinky i u běžných léků, jako jsou Ibuprofen nebo Paralen.

Kozlík nezpůsobuje malátnost po probuzení

Kozlík nezpůsobuje ospalost po probuzení, což ho odlišuje od jiných léků na spaní. Je třeba však dávat pozor na možné lékové interakce. Kozlík by neměl být užíván současně s barbituráty (léky na spaní), benzodiazepiny nebo jinými látkami s tlumivým účinkem, protože by mohlo dojít k nadměrné ospalosti. Tuto skutečnost je třeba brát v úvahu, zejména proto, že kozlík často používají lidé, kteří mají problémy se spánkem a potřebují pociťovat ospalost.

Látky z kozlíku zvyšují koncentraci GABA

Mechanismus účinku kozlíku spočívá v tom, že jeho účinné látky, jako jsou flavonoidní glykosidy a kyselina valerenová, zvyšují koncentraci tlumivého neurotransmiteru v mozku zvaného GABA (kyselina gamaaminomáselná). GABA má tlumivý vliv na mozkovou činnost a je zásadní pro usínání a zklidnění. Účinné látky kozlíku brání rozkladu GABA, což pomáhá udržet stav klidu a pohody, aniž by bylo třeba cítit nervozitu a úzkost.

Kozlík jako čaj nebo tinktura

Obvykle doporučovaná dávka extraktu (tinktury) je 50–100 mg podávaná 2–3× denně v indikacích proti úzkosti, popřípadě jednorázová dávka 150–300 mg extraktu asi 45 minut před spánkem. V případě použití sušeného kořene by se dávka měla pohybovat mezi 1 a 2 g. Předávkování je popisováno při užití více než 18g kořene.

Další oblasti, kde kozlík pomáhá:

  • Mírnění menstruačních obtíží
  • Syndrom neklidných nohou
  • ADHD
  • Parkinsonova choroba