Kozinec blanitý (Astralagus membranaceus)

Kozinec blanitý náleží do čeledi bobovitých. Pěstuje se v oblastech s mírným pásem. Má žluté květy, které sladce voní a dokreslují křehký vzhled rostliny. Sbíraná část je kořen. Tradičně  se z něj připravoval nálev, který se  ochucoval medem a citronem. V Číně je užíván velmi dlouho v lidovém léčitelství jako energetické tonikum, afrodisiakum a adaptogen.

Je v tradiční čínské medicíně také používán na podporu obranyschopnosti a pro celkové zvýšení energie organismu. Můžete na něj v literatuře narazit právě pod čínským označením Huang hi. Je zajímavé, že je botanicky spřízněn s hrachem a lékořicí.

Z účinných látek rostlina obsahuje glykosidy, dále látky označované jako astragalany (odvozené od latinského názvu, ty patří k saponinům), aminokyseliny (kyselina gamaminomáslená, cystein a další), steroly (například beta-sitosterol), betain, slizy, nenasycené mastné kyseliny a další. Co se týče účinků, výtažek z této rostliny povzbuzuje imunitní systém. Tento efekt spočívá v tom, že účinné látky obsažené v rostlině, astragalany, stimulují buňky imunitního systému k produkci látek známých jako interferony.

Interferony jsou vysoce aktivní proteiny, které jsou důležité pro likvidaci virové infekce. To znamená, že užívání potravinových doplňků obsahujících výtažek z kozince blanitého je vhodné pro pacienty s oslabených imunitním systém. Naopak takové doplňky nesmí užívat pacienti užívající léky potlačující imunitu. K dalším uváděným účinkům této byliny patří účinek diuretický, celkově detoxikační a snížení kyselosti žaludku. K dalším účinkům například patří to, že chrání preventivně játra. Rovněž má příznivě ovlivňovat činnost sleziny a pomáhat snižovat hladinu tuků (hypolipidemický efekt).

 

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.