Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Koutky

13.06.2008

Jedná se o postižení ústního koutku, řidčeji jednoho, častěji obou. Začíná na přechodu sliznice v kůži jako malá, začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinu. Postupně se skvrna zvětšuje, červená, svědí, nebo bolí, mokvá, a prasklina je hlubší. Konečně se ložisko pokrývá žlutou nebo červeno - hnědou krustou.

Nejčastější příčinou jsou staphylokoky, které jinde na kůži vyvolávají impetigo. Tato forma se vyskytuje nejspíše u dětí, nevyhýbá se však ani dospělým. Další nejčastější příčinou jsou kvasinky. U starších lidí se špatně sedící zubní protézou, nebo u bezzubých macerují sliny ústní koutky a kvasinkové infekce má dobrou živnou půdu. Nesmíme zapomenout, že podobně se může chovat také ekzém lokalizovaný do tohoto citlivého místa. A také se zde často objevuje opar. Koutky objevují u lidí trpící chudokrevností, lidí kteří mají potíže zažívací, kdy je ovlivněna tvorba vitamínu B. Klasicky se na léčbu používají antibiotika v mastech či antimykotika. Nebo v případě ekzému kortikoidy a doporučuje se podávání B komplexu.

 

Z pohledu celostní medicíny je činnost bakterie, plísně nebo alergenu činností druhotnou. Protože se usadily na oslabeném, citlivém místě. Vznik koutku je výslednicí dlouhou dobu trvajícího procesu v těle. Nesprávných poměrů uvnitř těla. Přetěžování střeva (dysbióza), ledvin a jater. Je to následek nesprávných návyků, pojídání sladkostí a chemických derivátů, pití různých "Sprajtů", užívání opakovaných antibiotik. Ale svou roli sehrává psychický stav, stresy, narušený biologický rytmus dítěte, které musí brzy vstávat do školky, místo aby se ráno vyprázdnilo je od rána v šoku, stolici potlačuje a vyprázdní se až večer nebo na druhý den.

 

V léčbě koutků proto věnujeme pozornost celému člověku, jeho životnímu stylu, stravování, biologickému rytmu, psychice. Doporučujeme probiotickou úpravu střeva (Probiotika se sladkovodní řasou Chlorellou, a dále Fiber Star a jiné vlákniny), pozornost věnujeme správnému čistění zubů a snažíme se zvýšit frekvenci z 1-2x denně na 4-5x denně a následné desinfekci dutiny ústní. A také věnujeme pozornost výběru nechemických zubních past bez takových příměsí jako je Natrium-lauryl-sulfát či Natrium-lauret-sulfát, které tvoří pěnu a konečně dodáváme do těla vše co potřebuje: vitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy (Multi Star, Olej z obilných klíčků, Acerola) vše na přírodní bázi. Doporučujeme sport, vycházky, pobyt na horách u moře.


Související články:
Opary
Afty
Recidivující afty
Vitamin B12 (cyanokobalamin)
Jak na afty - osobní zkušenosti lékaře


13.06.2008
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS