Koření proti parazitům

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti je velmi diskutované téma hrozby parazitárních infekcí pro člověka. Je třeba se jich bát? Jak proti nim bojovat či případně jak jim předcházet? Na jednu stranu nesmíme vidět hrozbu parazitů všude, na druhé straně je nesmíme podceňovat. Jsou lidé, kteří jsou hrozbě parazitů vystaveni více.

Paraziti

  • Toxoplasma gonidii – K nejvíce nebezpečným patří Toxoplasma gonidii, která vyvolává onemocnění toxoplazmózu. Tato nemoc probíhá zpočátku nenápadně, její příznaky se podobají chřipce. Jakmile ty pominou, parazit přežívá v organismu člověka ve formě tkáňových cyst. Jakmile dojde k oslabení imunity, vycítí svoji příležitost a zaútočí. To se může projevit jako horečka, zvětšení uzlin, křeče nebo poruchy vidění. Proto jsou pacienti s oslabenou imunitou, ke kterým patří nemocní po transplantaci orgánů, HIV pozitivní, po léčbě chemoterapii či HIV-pozitivní pacienti. Ohroženy jsou ale také těhotné ženy, protože v některých případech může toxoplazmóza způsobit závažné poškození plodu. Hlavním nositelem tohoto parazita je kočka, takže chovatelé musí dbát o pravidelné odčervení a vždy si raději ještě po kontaktu s kočkou umýt ruce, což musí důsledně dodržovat zejména těhotné ženy!
  • Roup dětský – K dalším parazitům patří roup dětský (Enterobius vermicularis), který napadá zejména děti, jak o tom svědčí jeho název. Přenáší se mezi lidmi nemytými rukami a projevuje se úporným svěděním v konečníku.
  • Škrkavka – Při konzumaci nemyté zeleniny a ovoce hrozí nákaza škrkavkou (Nematoda).
  • Tasemnice – Při konzumaci tepelně neupraveného masa infekce tasemnicí (Taenia saginata).
  • Motolice jaterní – Při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa ovcí a skotu, ovoce a zeleniny umytého infikovanou vodou či pitím infikované vody. Napadá hlavně játra a žlučovody. Ve zvířecí říši je jejím nositelem ovce.

Další skupinou jsou parazité, kteří jsou doma hlavně v exotických krajích a které si můžeme sebou přivézt jako nežádoucí “dárek” domů:

  • Plasmodia – V některých krajích představuje velké riziko nositel malárie, parazit Plasmodia (česky zimnička, jedná se o parazitické prvoky kmene Apicomplexa), kterou přenáší na člověka komár druhu Anopheles. Dá se jí předejít preventivním užíváním léků ze skupiny antimalarik.
  • Měchožil zhoubný – Vzácnou, ale nebezpečnou infekcí je echinokokóza, kterou způsobuje měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus). V České republice je cystická echinokokóza u lidí diagnostikována pouze výjimečně, ve většině případech se jedná o nákazu ze zahraničí.

Příznaky infekce parazity

Infekce střevními parazity se projevuje bolestmi břicha, průjmem, svěděním konečníku (typické pro roupy), nechutenstvím, plynatostí, nafouklým břichem, ale také třeba kožními problémy, alergiemi, anémií či poruchami spánku nebo chronickou únavou.

Tyto infekce se dají při včasném odhalení dobře vyléčit léky ze skupiny anthelmintik, ale zvláště u těch exotických mohou přetrvat zdravotní potíže. Důležité je proto věnovat velkou pozornost prevenci. Při cestě, ale i po příjezdu z exotických krajin je dobré podstoupit konzultaci a vyšetření u lékaře specializovaného na cestovní medicínu. Dále je třeba dodržet zdánlivě jednoduchá hygienická pravidla – před jídlem si umýt pečlivě ruce a nejíst nemytou zeleninu nebo ovoce. Rovněž je třeba pečlivě zvážit konzumaci jídel ze syrového masa (u nás velmi oblíbený tatarský biftek).

Kořením proti parazitům

Existuje i zdánlivě nenápadná prevence a to je používání koření. Jedná se o koření dobře známé z naší kuchyně, ale také o některé druhy exotičtějšího koření. Může působit jako součást prevence (ne nadarmo jsou jídla v některých exotických krajích silně kořeněná!), ale i jako součást celkové léčby, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem pacienta (například může mít předepsanou přísnou dietu).

Česnek kuchyňský

Zřejmě nejznámější z domácích koření s tímto působením je česnek kuchyňský (Allium cepa). Obsahuje látku alicin, která právě působí antiparaziticky. Působí na roupy, tasemnici i škrkavku. Alicin působí na parazity tak, že je nejdříve stimuluje a vytlačuje je do dolní části střeva. Vyšší dávky česneku pak způsobí ochrnutí červů, kteří pak snadno odcházejí z našeho těla ve stolici. Podobně působí látky obsažené v mrkvi, takže kombinace česneku a mrkve v potravě je velmi vhodná při infekci parazity.

Anýz

Dalším užitečným kořením je anýz. Anýz neboli bedrník anýz (pimpinella anisum), má nasládlou a velmi typickou vůni, voní po lékořici a podobně i chutná. Anýz obsahuje jako hlavní účinnou látku anýzovou silici, která působí baktericidně (hubí baktérie), antiparazitárně a antisepticky. Kromě toho anýz má silný protikřečový účinek a podporuje sekreci všech žláz, včetně mléčné. Proto je s dalšími druhy koření, jako je například fenykl, součástí směsí na podporu tvorby mateřského mléka. Rovněž zvyšuje tvorbu trávicích enzymů a podporuje vykašlávání.

Fenykl obecný (foeniculum vulgare)

Patří mezi známé druhy koření. Plody fenyklu obsahují jako hlavní rostlinné látky silice. Tyto silice působí antiparazitárně a bakteriostiticky (tlumí růst baktérií). Rovněž uvolňuje křeče hladkého svalstva, zmírňuje nadýmání, působí žlučopudně, stimuluje střevní peristaltiku a podporuje vykašlávání. Jak již bylo zmíněno, také podporuje tvorbu mateřského mléka.

Kmín kořenný (Carum carvi)

Stejně jako předešlé druhy koření, jeho hlavní obsahovou látkou jsou silice, z nichž lze zmínit limonen nebo karvon. Kmín působí antiparazitárně a bakteriostaticky (rovněž díky obsaženým silicím). Dále zmírňuje nadýmání, uvolňuje žaludeční křeče, pomáhá při nechutenství, stimuluje sekreci mateřského mléka a podporuje vykašlávání.

Tymián obecný

Dále je možné uvést tymián obecný (Thymus vulgaris), kde jako rostlinná droga zpracovává zelená část rostliny. Z obsahových látek jsou důležité saponiny a silice jako geraniol nebo thymol. Působí antibakteriálně, antimykoticky (proti plísním) a antiparazitárně. Často se používá ve formě oleje. Dále působí protizánětlivě a podává se při léčbě kašle, nachlazení, bolesti v krku a nadýmání.

Hřebíček

Dalším známým druhem koření je hřebíček. Pod pojmem hřebíček se skrývá sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum). I zde jsou hlavními obsahovými látkami silice. Silice obvykle zpracované ve formě oleje působí antiparaziticky – ničí vajíčka červů. Dále působí antibakteriálně a proti plísním.

Kurkuma dlouhá

Z exotických koření je možné uvést kurkumu dlouhou (Curcuma longa) nebo skořicovník cejlonský (Cinnamonum zeylanicum). Kurkuma dlouhá obsahuje žluté fenolické barvivo kurkumin a silice. Kromě antiparazitárního působení podporuje tvorbu a vylučování žluči, zlepšuje trávení. V tradičním léčitelství se podává při chronických onemocněních jater a žlučníku (chronické záněty žlučníku a žlučových cest, dále u stavů po zánětu jater), bolestech břicha nebo nadýmání. Působí také pozitivně na prokrvení.

Skořice

Ze skořicovníku cejlonského se jako koření používá kůra rostliny. Z přírodních látek obsažených v ní lze zmínit silice, sacharidy, sliz, třísloviny a beta-sitosterol. Skořicovník díky obsaženým silicím působí antiparazitárně a antisepticky. K jeho dalším příznivým vlivům na naše zdraví je možné uvést to, že zlepšuje látkovou výměnu, zmírňuje nadýmání, pomáhá zlepšovat chuť k jídlu. Díky obsahu tříslovin má také stahující (adstringentní) působení.

Tím by samozřejmě výčet antiparazitárně působícího koření nemusel končit, ale o dalších druzích zase v jiném článku. Takže nezapomeňme, koření je nejen chutné, ale i zdravé!