Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Korálovec ježatý Vám poleze na nervy a jen tak jej nestrávíte

17.07.2018
Hericium
V dnešní době opakovaně skloňované dřevokazné houby jsou skupinou, do které patří i houba Korálovec ježatý (Hericium erinaceus), jehož český název výstižně popisuje jeho podobu. Ano, opravdu tato houba nápadně připomíná ježatý mořský korál z pomyslné mořské laguny.

Nicméně zuby si na něm v žádném případě nevylámeme. Naopak nám může být pomocníkem při stavech, kdy ve stresu a spěchu nedostatečně užíváme svou žvýkací soustavu.

 

Hericium na žaludek i střeva

Hericium je lidovým užíváním doporučováno při žaludečních potížích, jako je pálení žáhy, zánět žaludku, nadměrná tvorba žaludečních šťáv, a při žaludečním vředu. V těchto případech může být znamenitým pomocníkem, byť jej budeme volit pouze jako podpůrnou léčbu.

 

Lidově byl a ve své domovině i dnes je užíván též na dlouhodobé až trvalé střevní potíže, u kterých podporuje zdravou regeneraci sliznic trávicí soustavy. Asiaté volí tuto houbu při zánětech střev, ulcerózní kolitidě, či Crohnově chorobě.

 

Dřevokazné léčivé houby = imunita?

 

Ani u Korálovce se nezmýlíme, pokud si budeme pamatovat, že přítomné polysacharidy mají, stejně jako v ostatních dřevokazných houbách, účinek na podporu našeho imunitního systému.

 

Pouze si jen připomeňme, že polysacharidy provázejí člověka po tisíce let, v čemž právě tkví jejich účinek pro zdraví našeho imunitního systému.

 

Korálovec Vám doslova poleze na nervy

 

Tato houba napadá listnaté dřevo, především poraněné stromy a pařezy. Nejpočetněji se vyskytuje v Asii, kde je potravinou i léčivkou zároveň.

 

V lidovém užití se Korálovec osvědčil především jako houba podporující zdraví nervového systému. Pyšnit se může podporou mentálních funkcí, paměti a soustředění.

 

Aktuálně spatřují potenciál vědecké výzkumy tam, kde je izolace obsahových látek s využitím chorob nervové soustavy. Vědci si v souvislosti s obsahovými látkami berou do úst účinek na tak významné choroby, jako jsou poruchy funkce nervů (neuropatie), stařecká demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc.

 

Korálovec Ježatý

 

Výzkumy obsahových látek na poli rakoviny?

 

Nechceme a nebudeme z Korálovce dělat lék na rakovinu, ale je třeba objektivně přiznat, že jeho obsahové látky jsou předmětem nejednoho výzkumu právě na poli účinku na rakovinné bujení.

 

Hericium zatočí s tuky, cukry i příliš srážlivou krví?

Klíčovým opatřením v případě vysoké hladiny cukrů, či tuků, jsou pochopitelně režimová opatření (zejména střídmá strava, pravidelný pohyb). V případě nadměrné krevní srážlivosti nabízí moderní medicína léky na snížení krevní srážlivosti (antikoagulancia, antiagregancia).

 

Zajímavá je však zpětná vazba uživatelů této dřevokazné houby, kteří poukazují na fakt, že se jim dlouhodobým užíváním této dřevokazné houby zlepšila hladina glykémie i tuků a výsledky jejich krevní srážlivosti se též zlepšily. Budiž to dáno Korálovci k dobru.

 

Co je zdravé není chutné?

Korálovec tento názor hravě vyvrátí. Jeho plodnice jsou považovány za chutný doplněk nejednoho asijského pokrmu, protože vnášejí do jídla mírně nahořklou chuť podobnou lilku.

 

Pokud se rozhodneme užívat tuto pozoruhodně vypadající houbu, tak bychom měli mít na paměti, že účinky lze očekávat až s dlouhodobým užíváním.

 

Doporučujeme Hericium od Natural Medicaments.


Související články:
Houba Maitake
Cordyceps, himalájský klenot zdraví
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)


17.07.2018
autor: Mgr. Ondřej Pleskot
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS