Kopřiva indická a forskolin

indian nettle 4307555 960 720 e1590391683419

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se můžeme setkat v některých doplňcích stravy s jednou z obsažených složek, forskolinem. Jedná se o novinku a v tomto článku bych k ní uvedl rád několik zajímavých informací, stejně tak jako k rostlině, z které se získává.

Indická kopřiva

Látka forskolin pochází z léčivé rostliny s latinským názvem Coleus forskohlii (někdy též Plectranthus barbatus). Roste divoce na horských svazích Nepálu, Indie nebo Thajska. Proto také dostala, byť poněkud zavádějící název, indická kopřiva (někdy též africká, protože roste i v některých oblastech Afriky). Používá se v Indii v ajurvédě, zdejší tradiční přírodní medicíně (podobně i v Číně). Česky je označována též jako pochvatec nebo kopřivěnka.

Tato léčivá rostlina se stala známou díky látce s názvem forskolin, která je obsažena v jejím kořenu (kromě této látky obsahuje ještě  kyselinu rozmarýnovou a také flavonoidní glukuronidy a diterpenoidy). Patří mezi terpeny, což jsou přírodní organické látky, typické z chemického hlediska tím, že mají ve své molekule pouze atomy uhlíku a vodíku (patří mezi ně mimo jiné i silice, například mátová nebo eukalyptová).

Forskolin – co to je?

Forskolin je velmi zajímavá látka, protože na rozdíl od řady jiných látek, je o něj zájem i mezi výrobci léků. Bližším zkoumáním se jim podařilo objasnit mechanismus působení a účinky této látky. Abychom si to trochu přiblížili, podívejme se, zjednodušeně, jak působí. Forskolin v našem těle aktivuje adenylátcyklázu, což je enzym, který působí jako katalyzátor (obecně bychom řekli urychlovač) pro tvorbu látky označované zkratkou cAMP (cyklický adenosinmonofosfát), která působí jako přenašeč signálu (označovaná jako “posel”), který předává dále a způsobuje tak vznik řady fyziologických dějů v našem organismu. Dá se zjednodušeně říci, že napomáhá k šíření informací v těle. Forskolin tak tímto (velmi stručně popsaným) způsobem přispěje k inhibici degranulace žírných buněk (vyplavuje se histamin a může vzniknout alergická reakce) a bazofilních granulocytů, snížení krevního a nitroočního tlaku, inhibici agregace krevních destiček (zvýší se krvácivost), vazodilataci (rozšíření cév), bronchodilataci (rozšíření stažených, zúžených průdušek), stimulaci a zvýšení tvorby hormonů štítné žlázy, stimulaci lipolýzy (štěpení, trávení tuků) v tukových buňkách nebo pozitivně inotropnímu účinku na srdce (zesílení svalové kontrakce srdečního svalu). Některé zdroje i uvádějí, že v očních kapkách přispívá ke snížení nitroočního tlaku. Další oblastí, kde je možné, že by forskolin mohl působit příznivě, je psoriáza (lupénka). Ta je charakterizována relativním snížením cAMP v porovnání s cyklickým guanin monofosfátem (cGMP). Pokud forskolin přispěje ke zvýšení hladiny cAMP, může také dojít ke zmírnění projevů lupénky.

Zkoumání forskolinu odborníky

Moderní zájem je však založen téměř výhradně na práci farmaceutické společnosti Hoechst Pharmaceuticals (později se spojila s francouzskou společností Rhône-Poulenc Rorer pro vznik firmy Aventis, která byla později koupena společností Sanofi-Synthelabo a vznikla tak firma Sanofi-Aventis, která mimo jiné vlastní i českou Zentivu). Tato společnost začala forskolin zkoumat již v roce 1974.

Forskolin byl zakázán

Tyto účinky zapříčinily i to že před několika lety (kolem roku 2010) se nesměl forskolin v doplňcích stravy vyskytovat (nyní již může). I když doplněk stravy nemá ty stejné parametry jako lék (není garantováno přesné množství forskolinu, jeho původ atd.), přeci jenom zde byly nějaká rizika, zejména snížení krevního tlaku, inhibice, agregace krevních destiček a zvýšení tvorby hormonů štítné žlázy. Proto je celkem velká skupina lidí, kteří by neměli doplňky stravy s forskolinem užívat – nemocní se štítnou žlázou, poruchou srážlivosti krve, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, žaludečními vředy a tak dále.

Kontraindikace – kdo se nesmí forskolin užívat

Kromě již zmíněných skupin pacientů, nesmí forskolin užívat užívat děti do 15 let věku, těhotné a kojící ženy a pacienti s těžkým onemocněním ledvin a jater. Spíše bych obecně doporučil, že pokud trpíte nějakou chorobou a chcete užívat doplněk stravy s forskolinem a přestože nejste v žádné z uvedených skupin, poraďte se nejprve pro jistotu o jeho užívání s ošetřujícím lékařem. I u zdravých jedinců se v začátcích užívání doplňků stravy s forskolinem mohou objevit nežádoucí účinky, jako je nízký krevní tlak nebo bolest hlavy.

Interakce s léky – účinek jakých léků může forskolin ovlivnit?

Forskolin také může, vzhledem k jeho mechanismu působení a účinkům, ovlivnit účinek řady léků. Pokud užíváte léky na krevní tlak (betablokátory, klonidin, hydralazine a další), pak smí být forskolin podáván pouze pod dohledem lékaře.

Podobně je tomu s léky snižující srážlivost krve jako je warfarin (Warfarin, Coumadin), heparin, clopidogrel (Plavix), tiklopidin (Ticlid), nebo pentoxifylin (Trental), opět je nutné vše konzultovat s lékaři. I zde platí, pokud berete léky a chcete užívat forskolin, poraďte se nejprve s lékařem, lékárníkem (nebo i v naší poradně).

Forskolin podporuje odbourávání tuků

To, co ovšem zaujalo výrobce doplňků stravy, je to, že forskolin podporuje lipolýzu, tedy štěpení a trávení tuků. Proto ho můžeme najít v přípravcích na podporu hubnutí (samozřejmě jako součást pohybového a dietního režimu) nebo těch, které jsou určeny pro sportovce.

Je ovšem třeba zdůraznit, že popsané účinky se týkají látky forskolin jako takové, nikoliv celé rostliny.

Indická kopřiva jako okrasná rostlina

Na závěr je možné zmínit, že existuje až 120 druhů této rostliny a jako okrasná rostlina se pěstuje i v našich bytech. Její listy se pyšní opravdu velkou barevnou škálou, počínaje bílou, pokračuje přes krémovou, zelenou, růžovou, červenou a konče fialovou. Některé druhy této rostliny jsou v zemích svého původu, v Asii a Africe, používány jako koření a to zejména pro obsah éterických olejů (pak nepřekvapí, že k příbuzným rostlinám patří máta peprná).