Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora, někdy také Alchemilla vulgaris)

cm bylinky3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Název kontryhel pochází z německého slova Gunderhei (neboli popenec), což je úplně jiná rostlina. Lidová jména byla různá: husie noha a nožka, husí šlapka, rosička či bílá rosa (právě pro výskyt krůpějí uvnitř dlanitého listu). Tato krůpěj byla podle některých alchymystických výkladů jednou ze surovin při přípravě kamene mudrců. A ze slova alchymie vzniklo první jméno Alchemilla.

Kontrhyle se vyskytují na našem území a jedná se o vytrvalé byliny z čeledi růžovitých (Rosaceae). Je to nenápadná luční bylina, která se dá snadno přehlédnout. Na našem území se jich vyskytuje kolem patnácti druhů, mezi léčivé rostliny se řadí právě kontryhel žlutozelený. Jejich vzájemné rozeznávání je dosti obtížné i pro zkušené botaniky. Rostliny dosahují výšky 10 – 30 cm, v horských oblastech paradoxně i více. Při povrchu země má kontryhel statný oddenek, pokrytý zbytky starých odumřelých listů, někdy vyčnívající na povrch. Z oddenku nejdříve vyrůstá růžice přízemních listů s dlouhými řapíky. Později z paždí listů vyhánějí květní lodyhy, jež bývají bohatě větvené, poseté drobnými, žlutozelenými kvítky, tvořících malá, klubkovitá květenství. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, velké části Asie a podél východního pobřeží Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himaláje, na sever daleko za polární kruh, roste také v Grónsku a na Špicberkách. U nás je velmi hojně rozšířen od nížin až po vrcholky hor, a to hlavně na vlhkých loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, v lužních lesích, u cest a na březích potoků a řek.

Sbírají se z něho listy nebo kvetoucí olistěná nať. Z účinných látek obsahují třísloviny, falvonoidy, leukocyanidy a další látky. Tato léčivá bylina se užívá jako adstringens a mírné antiflogistikum při nespecifických akutních průjmech. Je třeba ovšem mít na vědomí, že u léčby průjmovitých onemocnění platí, že pokud sestav nezlepší do dvou dnů (nebo pokud se zvýší tělesná teplota), je vždy třeba vyhledat lékaře. Zevně bývá odvar z této rostliny doporučován k výplachům úst a k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže. Pokud se užije ve formě vodného výluhu, některé zdroje uvádějí, že má silné antioxidační účinky. V lidovém léčitelství se kontryhel žlutozelený používal při vnitřních zánětlivých chorobách, jako byly žaludeční a střevní katary, při průjmech, revmatismus, otylosti, při nepravidelné a bolestivé menstruaci, nespavosti a bolestech hlavy. Šťáva z čerstvé natě se používala zevně na rány, pohmožděniny a vředy.

Sušený kontryhel je v současné době významnou exportní (vývozní) surovinou pro výrobu léčiv. Je rovněž součástí některých průmyslově vyráběných čajových směsí, určených na zlepšení činnosti metabolismu (výměny látkové), pro redukční dietu na snižování nadváhy i jako podpůrný lék při onkologických onemocněních.