Kontryhel: ženám na míru

Kontryhel je typicky ženská rostlinka. Je dostatečně záhadný, jemný a nenápadný, přesto však vyniká řadou úžasných vlastností. A pomáhá. Ocení jej zejména ženy, a to všech věkových kategorií…

Kontryhel

Kontryhel najdeme nejčastěji v úrodnějších a vlhkých půdách, zejména na pasekách a okrajích lesů. Prospěšná je nať i list, které se velmi snadno suší, musí se však velmi dobře skladovat, aby nenavlhly. Sběr probíhá v začátcích kvetení.

Proč je dobrý pro ženy? Protože tohle všechno dokáže:

  • Hojí a zaceluje velké rány, i ty po porodu,
  • posiluje vazivo dělohy, náchylné k ochabování,
  • vyrovnává hormonální hladinu u žen,
  • zmírňuje premenstruační syndrom, nepravidelnosti cyklu i menstruační bolesti,
  • má antiseptické účinky, tlumí záněty v ženském gynekologickém ústrojí,
  • mírní nepříjemné potíže spojené s klimakteriem.

Pro těhotné i pro snažilky

Těhotné ženy využijí kontryhel zejména od třetího měsíce těhotenství, hlavně pak v posledním měsíci těhotenství – pomůže jim zpevnit a posílit dělohu před porodem. Pití čaje z kontryhele je doporučováno také maminkám v šestinedělí, a to zejména pro urovnání hormonální hladiny, podporu tvorby mateřského mléka a lepší spánek. Stranou nejsou ani ženy, které se na svého potomka teprve připravují. Vyrovnaná hormonální hladina a vnitřní klid ženy, který kontryhel také pomáhá navodit, vytvářejí ideální podmínky pro početí nového života. A protože kontryhel obecně vyrovnává hormonální hladinu žen, ocení jej i ženy v přechodu.

Kontryhel a detoxikace

Detoxikace ženského reprodukčního ústrojí je složitá a musí být komplexní, jinak nedojde k podchycení kořenů problému. Řízená a kontrolovaná detoxikace se soustředí na odstranění emočních bloků, které dokáží přirozený cyklus ženy narušit rychlostí blesku, na zbavení se toxických zátěží v příslušných tkáních a na postupné navrácení zdravé energie do celého organismu. Kontryhel se v tomto směru ukazuje jako báječný pomocník, jehož pomoc je dostupná všem ženám bez rozdílu věku.

Jak kontryhel užívat?

  • Ve formě čaje, pokud chcete prospět svým hormonům, imunitě i psychické pohodě (na 1/4 litru spařte 1–2 lžičky nati či listu a nechte 15 minut vylouhovat).
  • Ve formě obkladů a kloktadel, pokud chcete předejít zánětům a urychlit hojení ran (k tomu vám postačí také čaj, ale udělejte si jej alespoň 2x silnější).

Tip na závěr:

Trápí vás bolestivé dásně nebo zuby? Vyzkoušejte pití kontryhelového čaje a kloktání jeho silným odvarem. Má podobně antiseptické a hojivé účinky jako například řepík nebo šalvěj, navíc potlačuje vznik paradentózy, zánětů v krku i angíny.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.