Kontryhel obecný, střižen ženám na míru

kontryhel e1573815765706

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kontryhel obecný, alchemilla vulgaris, je zrovna bylinkou, kterou si stěží spletete s jinou, už pro svou typickou kapku rosy. Hovoříme o nenápadné trvalce s prolamovanými vějířovitými listy, jíž se lidově přezdívá husí nožka, hvězdnoš, kondrhel, taktéž však bylina alchymistů, bylina Panny Marie. Po ránu se uprostřed vějířku krčí drobná kapka, slza víly, nebeská rosa, které bývala přisuzována magická moc. Kontryhel je vůbec spojován s čáry, tajemstvím a zázraky. Častokrát býval zavěšován ve staveních, aby chránil před bleskem. Zdobíval věnečky družiček při Božím těle, odvar z něj sloužil jako prastará pleťová voda, navracející krásu povadlé kůži. Bylinka také přivolávala lásku, kdy se na těle nosila v podobě amuletu. Mimo jiné, tato nenápadná a skromná léčivka, nese v sobě poslání ženství a mateřství. Odedávna ji kořenářky doporučovaly k léčbě neplodnosti.

Od května do srpna kvete kontryhel jemným žlutým kvítkem, připomínajícím malou hvězdu. Ve stejném období pak sbíráme nať, po odkvětu samotné listy. Vše sušíme ve slabé vrstvě na dobře větraném stanovišti. Po nasušení skladujeme na suchém a temném místě. Přijde mi, že dnešní doba opěvuje to, co dlouhá staletí platilo za jedinou cestu. Bylinky a hluboká pokora k celé naší přírodě. Moudrost a láska, ukrytá vůkol, ve vodě, půdě, ve všem, co z ní roste. Kontryhel odedávna používaly ženy při zánětlivých ženských chorobách, klimakterických potížích, k posílení dělohy, pouze však mírně. Zevně se pak používal k obkladům, vymývání špatně se hojících ran, při očních zánětech, krvácení dásní, rýmě a krvácení z nosu.

Kontryhel je znám pro svůj obsah tříslovin, které se vyznačují stahujícím účinkem, což se právě hodí při dlouhé a silné menstruaci. Kontryhel dále napomáhá prokrvit dělohu a pánev, čímž může stimulovat pravidelnou menstruaci. Jednou z dalších blahodárných složek bude jistě kyselina salicylová, mírnící projevy bolesti. Mnozí bylináři využívají léčivých účinků této byliny při potížích s myomy či endometriózou. Jak jsem psala již výše, každá žena by si kontryhel měla tu a tam dopřát, byť by jen z preventivních důvodů.

Kontryhel je rovněž i součástí bylinných čajů na podporu tvorby mateřského mléka.

Kontryhelová sedací koupel

Trpíte-li na výtoky, z důvodu oslabeného imunitního systému, lze si přichystat kontryhelovou sedací koupel, která se skládá z 2 hrstí čerstvé či 2 polévkových lžic sušené byliny kontryhele, 1 polévkové lžíce heřmánku a 1 litru vody. Čerstvé kontryhelové listí nakrájíme a i s heřmánkem vložíme do studené vody. Tu přivedeme k varu a chvíli povaříme. Následně odstavíme, necháme 20 minut odpočinout, přelijeme do koupele, která by měla sahat po boky.

Kontryhel lze aplikovat taktéž i při zažívacích potížích, kdy přítomná kyselina salicylová mírní žaludeční bolesti, zánět a křeče. Bylinka jemně navozuje chuť jídlu, léčí zánětlivá ložiska dutiny ústní, mírní průjmové stavy. Kontryhel taktéž, stejně jako například popenec břečťanolistý či sedmikráska chudobka, napomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla pryč.

Kontryhelový čaj

  • 1,5 polévkové lžíce sušených listů kontryhelu
  • 350 ml vody

Bylinku spaříme vroucí vodou, necháme asi 15 minut přikrytou, poté přecedíme. Pomáhá při ženských potížích, při poporodních depresích a v klimakteriu.

Kontryhel lze také doprovodit sušenou lípou, černým bezem, malým dílem levandule, trnkovými kvítky a sušenou hruškou. Ráze získáváme velmi chutný a lahodný čaj.

Jste-li špatnými spáči, které trápí nespavost, i zde může kontryhel býti nápomocný, v takovém případě pak doporučuji na večer zhruba 2,5 hodiny před plánovaným usnutím, vypít menší hrnek kontryhelového čaje.

Uklidňující a zvláčňující koupel na ruce

  • hrst čerstvého listu kontryhele
  • 500 ml vody

Listy nasekáme, vhodíme do vroucí vody, 2-3 minuty povaříme, odstavíme a necháme 10 minut louhovat. Do teplého odvaru pak asi na 10 minut položíme ruce.

Při bolestivé menstruaci lze doporučit také kontryhelovou tinkturu, kterou vyrobíme takto:

  • 3 hrsti čerstvé kvetoucí natě kontryhelu
  • 200 ml lihu, kvalitní pálenky

Kontryhel nakrájíme, zalijeme alkoholem, necháme macerovat na světlém a teplém místě, nejlépe na okenním parapetu, po dobu 2-4 týdnů. Následně přecedíme, uchováváme v chladu. Denně užíváme zhruba 15 kapek.

Z kontryhelu lze uchystat taktéž i olej či mast, kdy u oleje postupujeme podobně, jako při výrobě tinktury, jen, namísto pálenky či lihu použijeme kvalitní olivový olej. V případě masti pak využíváme rozpuštěného bambuckého másla, kokosového oleje či sádla, do kterého přimícháme hrst čerstvé pokrájené nati. Na mírném plamenu prohříváme zhruba 20 minut, následně stáčíme do kelímků.

V knize Marie Treben, Zdraví z Boží lékárny, je uveden stařičký citát patřící nejmenovanému bylináři:

„Když má člověk kýlu, ať již je mladý nebo starý, nechť povaří hrst kontryhelu v „měřici“ vody tak dlouho, jako se vaří vejce natvrdo a potom nechť to pije.“ 

Tak tedy, buďme zdraví a užívejme, dýchejme a žijme plnými doušky.

 

V knížce jsou použity informace z knihy:

Trnková, Klára. Zázračné bylinky. STUDIO trnka, s.r.o., 2017. 79 str. ISBN 978-80-87678-53-4.