Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Konopice bledožlutá

21.12.2014
Konopice bledožlutá

Konopice bledožlutá (též někdy konopička bledožlutá, latinsky Galeopsis segetum) je jednoletá, až 70 cm vysoká bylina. Její lodyha je jemně a bohatě chlupatě větvená. Listy jsou rovněž chlupaté a vejčitého tvaru. Květ je žluté barvy s purpurovými skvrnami. Jako rostlinná droga se sbírá kvetoucí nať (Herba galeopsidis). Patří do čeledi hluchavkovitých. Původem je z frankofonní evropské oblasti (Francie, Belgie), odkud se rozšířila do celé Evropy.  V Evropě jsou ale její léčivé vlastnosti známy již od starověku – antičtí lékaři doporučovali konopici při léčbě výronů, pohmožděnin a otoků. Má řadu lidových názvů, mezi které patří litevské, divoké, lieberské nebo souchotinové koření.

Z důležitých látek obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, neutrální a kyselé saponiny, hořký glykosid, silice, pektinové látky, vosk, pryskyřice, cukr, éterické oleje, flobafen a minerální látky. Z minerálních látek obsahuje mimo jiné křemík či železo. Právě křemíku ve formě kyseliny křemičité obsahuje významné množství. Křemík je důležitý stopový prvek zejména pro hojivé procesy a regeneraci jak sliznic vnitřních orgánů (plic), tak i kloubů, šlach a kůže.

 

V tradičním léčitelství se tato rostlinná droga používala i při léčbě tuberkulózy, odtud název souchotinářské koření. Používala se, jak léčitelé uváděli, pro její hojivé účinky na sliznici dýchacích cest (hojivé působení na plicní výstelku) a pro rozpouštění hlenů. Ještě počátkem dvacátého století to byla oficiálně doporučovaná léčivá látka při tuberkulóze.

 

K dalším uváděným působením patří podpora regenerace organismu, močopudné a protizánětlivé působení (u otoků kloubů či zánětů šlach) a podporuje rozpad močových kamenů. V léčitelství měla i zevní použití ve formě obkladu, kde je využíváno právě její protizánětlivé působení při špatně se hojících ranách.

 

Používá se ve formě odvaru (dokonce se připravoval mléčný odvar). Jako kuriozitu lze uvést, že v minulosti se prášek získaný z usušené nati konzumoval či dokonce šňupal!

 

Celková nabídka přípravků obsahující konopici bledožlutou.


Související články:
Yzop lékařský
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)


21.12.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
zdroj: autor fotky Zdeněk Pazdera, www.mojemedunka.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C

736,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS