Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Konopí nejen jako textil nebo stavební materiál, ale především jako potravina prospěšná tělu

12.12.2017
Konopí seté
První věta o konopí by měla být: „Jde o neuvěřitelnou plodinu s nezměrným způsobem využití.“ Předpojatou a mylnou představou je zprofanovaný názor, že konopí znamená jedině ilegální drogu.

Textil, stavba, plachty na lodě?

Vlákna pro textilní průmysl by nás mohla klidně všechny oblékat a učinit nás nezávislými na textilním dovozu. Další možné využití konopí je na lana, provazy, nebo jako krmivo, či surovina pro likérky. Tím však, v jeho využití, zdaleka nekončíme...

 

Už v době kamenné bylo konopí využíváno od Asie po Evropu ve stavebnictví, dnes se k nám vrací ve formě efektivní izolace. Od zmíněných lan už byl jen krůček k výrobě plachet, ve středověku bylo konopí surovinou pro výrobu papíru. Na posledním místě stojí jeho možnost úplné přeměny na energii, jakožto paliva. Pokud nám to nestačí, pustíme se do využití, které nás bude zajímat nejvíce, a to využití v potravinářství, doplňcích stravy případně i kosmetice.

 

Konopné semínko

Oprostěme se rovnou od chybné domněnky psychoaktivního účinku. To se týká pouze vybraných druhů, které zde nebudeme rozebírat. V potravinářství, doplňcích stravy a kosmetice slaví úspěch konopné semínko, případně olej ze semen získávaný. Semeno exceluje v obsahu bílkovin, zdraví prospěšných tuků i hojnosti minerálních látek a vitamínů.

 

Bílkovin, jak v mase! Například maso obsahuje 20-30% bílkovin, podle svého druhu. Konopné semínko se může s přehledem pyšnit 25% bílkovin. U rostlinných zdrojů často slyšíme, že rostlinné bílkoviny nejsou plnohodnotné, protože neobsahují všechny esenciální (tělem nevyrobitelné) aminokyseliny, které jsou potřebné pro tvorbu proteinů, enzymů, hormonů… V případě bílkovin z konopného semínka můžeme říci, že tyto bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny a jsou tedy rovnocennými partnery s bílkovinami živočišnými.

 

Tuk, konkrétně olej z konopí

Konopné semínko obsahuje z 1/3 prospěšné mastné kyseliny. Na tom by ještě nebylo nic neobvyklého, vždyť další zdravé olejniny, jako je len, sezam, mák, ořechy na tom jsou podobně.

 

Jaké jsou oleje ze zdravotního hlediska?

Klíčový rozdíl je ve druhu oleje, přesněji v odlišném složení oleje, co do obsahu mastných kyselin, které jsou jeho základem.

  • Pojďme si to jen připomenout: Tuky, jako je máslo a sádlo, obsahují především tzv. nasycené tuky, které si tělo umí samo vyrobit. Stejně tak základní oleje, ať jsou sebe kvalitnější, jako je olej řepkový, slunečnicový, ale i olivový, tak všechny tyto oleje obsahují mononenasycené oleje, které jsou sice tekuté, ale i ty si dovede naše tělo samo vytvářet z potravy. Poslední skupinou jsou takzvané polynenasycené omega 3 a omega 6 mastné kyseliny (oleje), které už si tělo vyrobit samo neumí. Je tedy potřeba je získávat stravou.

 

Funkce polynenasycených mastných kyselin?
  • Zlepšují pružnost a propustnost membrán každé naší buňky. Že to nic neznamená? Naopak! Naše tělo můžeme klidně zahlcovat těmi nejkvalitnějšími živinami, ale pokud nebudou správně fungovat naše buněčné membrány, tak se živiny, a především kyslík, nebudou dostávat přes membrány do naší krve a znovu přes membrány z krve do jednotlivých buněk. Tím se nám vysvětluje důležitost polynenasycených mastných kyselin. Nyní chápeme, proč dle vědeckých výzkumů tyto polynenasycené mastné kyseliny zlepšují náš krevní tlak, udržují hladinu cholesterolu a působí jako prevence proti chorobám srdce a cév.

 

Co dovedou ty omega 3 a omega 6 mastné kyseliny?
  • Mnohem méně už se ví, že omega 6 mastné kyseliny v těle podporují zánět a krevní srážlivost. To přeci není informace opomenutí hodná! Na druhé straně stojí omega 3 mastné kyseliny, které mají účinek tlumící zánět, tlumící krevní srážlivost, působící rozšíření dýchacích cest.

 

Máme tedy konzumovat jen ty omega 3?
  • Ne. Není to ani dost dobře možné, protože oleje bohaté na polynenasycené mastné kyseliny obsahují jak omega 3, tak i omega 6 tuky. Důležité je blížit se výzkumy prokázanému ideálnímu poměru omega 6 : omega 3 v naší stravě, poměru 3:1. V tomto ohledu na plné čáře vítězí konopný olej před například známým olivovým (10:1), slunečnicovým (600:1), nebo řepkovým (2:1).

 

Je více než zjevné, že v této problematice čeká odborníky ještě velký kus práce. Čekat na jejich závěry a nedodávat tělu byť jen malá množství těchto nepostradatelných mastných kyseliny není zodpovědné.

 

A co vitamíny a minerály

O všech plodinách si můžeme dohledat, že obsahují spoustu vitamínů. Ono ale nejde žít jen z pomerančů, abychom neopomenuli přísun vitamínů C. Nebo se spokojit po zbytek života pouze s listy salátu pro garanci kyseliny listové. Potraviny nabité vitamíny často můžeme konzumovat jen v malé míře, jinak se nám mohou snadno svou přemírou zprotivit. I konopná semínka a jejich olej obsahují celou řadu minerálních látek (draslík, vápník, železo a hořčík) a vitamínů (vitamíny A, D). Kouzlo této potraviny však tkví v možnosti pravidelné konzumace, nikoliv ve fenomenálním obsahu jediného minerálu.

 

Jak tedy konopí užívat, aby to neslo své "plody"?

Můžeme zvolit konzumaci konopných semen a zařadit tak do naší stravy bezlepkovou potravinu obsahující plnohodnotné bílkoviny s perfektním poměrem tuků.

 

Musím žvýkat konopné semínko, nebo to jde jinak?
  • Začít hned inovovat jídelníček může leckoho odradit. Stravujeme-li se v závodní jídelně nebo restauraci, tak požadavek na Vašeho kuchaře, bez odkladu zařadit konopné semeno mezi přílohy, se nemusí setkat s pozitivním přijetím.

 

Kapsle s mletým práškem a BIO olej

Praktickým řešením může být dodávat tělu cenné látky z konopí prostřednictvím jemně mletého prášku z konopných semen, který lze užívat nerušeně s pokrmem. V případě kapslí je vhodné užívat minimálně 2x denně. Ke třetímu pokrmu v daný den se hodí místo mletého prášku přidat konopný olej. Jedna polévková lžíce oleje z konopných semen přinese tělu nejen esenciální (nezastupitelné) tuky, ale i vitamíny v oleji rozpuštěné.

 

Doporučujeme balíček Konopný mix od Natural Medicaments obsahující 1x  kapsle konopného prášku, 1x kapsle konopného oleje a 1x BIO Konopný olej. Při užívání 2 kapslí a 1 lžíce oleje denně vydrží balíček po dobu cca 2 měsíce.

 

Zkusíme dát buněčným membránám dvou měsíční kůru plnou živin?


Související články:
Konopné semínko
Konopí seté
Cannabis power - mocná síla přírodního konopí


12.12.2017
autor: Mgr. Ondřej Pleskot
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

249,- Kč

299,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS