Koncentrace – návod na to, jak zlepšit paměť a soustředění

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Koncentrace se obecně vztahuje k soustředění myšlenek, pozornosti a energie na určitou činnost nebo úkol. Je to schopnost zaměřit se na jednu věc a omezit rušivé vlivy. Koncentrace je důležitá pro efektivní práci, učení nebo vykonávání jakékoli činnosti. V dnešním článku vám přinášíme několik tipů  a metod,  jak můžete posílit svou paměť a zlepšit koncentraci.

1. Pomoc z přírody:

Na podporu či jako doplněk celkové léčby lze zvážit užívání doplňků stravy s obsahem výtažků z léčivých rostlin či dalších přírodních látek. Pojďme si některé z nich představit

 Pupečník asijský (Centella asiatica, Gotu kola)

Pupečník asijský patří do čeledi Apiaceae (miříkovité). V tradičním léčitelství se používá ke snížení únavy, zlepšení paměti a myšlení, při žilní nedostatečnosti, k podpoře hojení ran a jako adaptogen k posílení celkové fyzické a psychické kondice. Z rostliny je používaná nadzemní část. V doplňcích stravy se můžeme setkat s jeho dalším názvem, Gotu kola.

Nejvýznamnější obsažené látky jsou saponiny (tvořené triterpenickými kyselinami a jejich cukernými estery), silice flavonoidy, flavonové deriváty (známý je kvercetin), seskviterpeny, stigmasterol a sitosterol. Ze saponinů je třeba zmínit konkrétně asiatikosid a asiatikovou kyselinu.

Některé odborné studie naznačují, že právě tyto látky mohou mít význam při léčbě Alzheimerovy choroby. Předpokládá se, že mechanismus účinku by mohl spočívat

na ochraně neuronů před působením ß–amyloidu (bílkovinný agregáty tvořený aminokyselinami). Právě ß–amyloid hraje důležitou roli při vzniku Alzheimerovy choroby. Vzniká z amyloidového prekurzorového proteinu. Za normálních podmínek u zdravého člověka se tato látka rozkládá pomocí enzymu α-sekretázy. Vznikají tzv. fragmenty, které zřejmě působí neuroprotektivně a přispívají k lepší plasticitě mozku.

Je také dobré ještě zmínit, že obsažené terpenické látky mohou být zodpovědné za sedativní účinky. Významnou roli při neuroprotektivním působení pupečníku asijského hraje také ovlivnění hladiny neurotransmiterů (GABA), krevního cukru, antioxidační a protizánětlivé působení obsažených látek.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Jinan dvoulaločný patří do čeledi Ginkgoaceae (jinanovité). Je velmi často používaný jak v doplňcích stravy, tak i ve volně prodejných lécích.

Jako podpůrný prostředek je používán u celé řady chorob, například Alzheimerovy choroby, ztráty paměti ve stáří, demencí (vaskulárního původu), závratích, bolesti hlavy, tinnitu, Je to dáno, mimo jiné tím, že zlepšuje průtok krve cévami a kapilárami. V případě Alzheimerovy choroby hraje roli to, že zlepšuje funkci cholinergního systému, ale rovněž antioxidačním a antikoagulačním působení.

Jinan obsahuje až na 60 obsahových látek (též označované jako biologicky aktivní látky). jejich zdroje z nich jsou listy stromu. Nejvýznamnější jsou terpenoidy (například bilobalidy či ginkgolidy), flavonoidy a organické kyseliny.

Extrakt z jinanu dvoulaločného působí i neuroprotektivně. To je dáno tím, že má schopnost normalizovat mozkový metabolismus v podmínkách ischemie, kdy zvyšuje utilizaci(využití) glukózy a omezuje dysbalanci elektrolytů, a tak rozvoj cytotoxického i vazogenního edému mozku.

Zajímavé je, že vědci zjistili, že je výhodná kombinace standardizovaného extraktu z jinanu s chemickými léčivy ze skupiny nootropik (například léčivá látka piracetam) a neuroprotektiv. Důležité je také, že přípravky z jinanu dvoulaločného jsou dobře snášené.

 Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri, Brahmi)

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je známá pod názvem Brahmi, s kterým se velmi často můžeme setkat i v doplňcích stravy. Patří do čeledi Scrophulariaceae a jedná se o jednoletou, plíživě rostoucí rostlinu. Oblíbila si vlhké a bažinaté prostředí. Též je někdy nazývána jako “vodní yzop”. patří k rostlinám, které jsou dlouhodobě používány v tradiční indické medicíně, ajurvédě. K hlavním látkám, obsaženým v této rostlině, patří alkaloidy, bacosidy, flavonoidy, glykosidy, triterpenoidy a saponiny. Nejdůležitější jsou bakosidy (řazené mezi triterpenoidní saponiny), konkrétně bakosid A.  Ovšem důležité jsou i další látky z této skupiny, bakopasaponinové sloučenin (bakosaponin A, B, C, D, E, F G), které také v bakopě najdeme. Ve vědeckých studiích bylo prokázáno příznivé působení těchto látek na kognitivní funkce.

Barvínek menší (Vinca minor)

Barvínek menší je používán u špatné paměti, poruch průtoku krve v mozku, zhoršené utilizaci glukózy a kyslíku mozkovou tkání.  Zvýšením využití glukózy a kyslíku přispívá ke zlepšení metabolismu mozkové tkáně. Tím vším přispívá ke zastavení ubývání nervových buněk v mozku. Zmíněné vlastnosti ho předurčují jako vhodný doplněk léčby při léčbě neurodegenerativních onemocnění vaskulárního typu, Alzheimerovy choroby a dalších druzích demencí a cerebrovaskulárních onemocnění.

Klanopraška čínská (Schizandra sinensis)

Další léčivou rostlinou, kterou lze uvést, je klanopraška čínská (Schizandra chinensis), která je velmi oblíbená v tradiční čínské medicíně. Pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Nejdůležitější účinnou látkou je derivát lignanu schizandrin.

Významnou rostlinou je pupečník asijský (Centella asiatica), známý také pod názvem Gotu kola. Podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny.

Další léčivé rostliny

K dalším rostlinám, jejichž biologicky aktivní látky mohou ovlivňovat duševní stav a kognitivní funkce patří bazalka pravá, čajovník čínský (Thea sinensis), damiána pravá (Damiana officinalis), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), indický ženšen neboli vitánie spavá (Withania somnifera), zelený čaj (zpracovaný čajovník čínský, roli hrají obsažené katechiny), kozlík lékařský (Valeriana officinalis), meduňka lékařská (Melissa officinalis), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), šalvěj levandulolistá (Salvia lavandulifolia), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), všehoj ženšen neboli ženšen pravý (Panax ginseng) a další.

 Lecitin

Důležitou látkou, které pomáhá zlepšovat paměť a koncentraci, je to lecitin. Jde o to, že pomáhá posilovat mentální procesy – paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Lecitin obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti, a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Přestup cholinu do mozku je dán i tím, že je významným tzv. lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám).

 Kyselina alfa-lipoová

Tato kyselina je také známá jako thioktová. Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm atomů uhlíku ve své molekule. Rovněž obsahuje i síru.

Někdy se můžeme setkat s označením vitamín B13 (není přesné), kyselina orotová nebo kyselina alfa-lipoová. Můžeme ji najít i v některých potravinách, i když v nízkém množství.  Obsahují ji například červené maso (hlavně vnitřnosti), špenát, brokolice, brambory, sladké brambory, rajčata, růžičková kapusta, mrkev, řepa, droždí nebo rýžové otruby. V malém množství je vytvářena v játrech.

Kyselina lipoová hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, protože je základním kofaktorem řady mitochondriálních enzymatických komplexů (bližší informace najdou případní zájemci v učebnicích biochemie). Obecně se dá říci, že se podílí na procesech, kdy dochází při reakcích k uvolňování energie. Pomáhá rovněž vitamínům ze skupiny B, včetně tiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a niacinu, zpracovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může naše tělo později využít.

Je to proto, že alfa-lipoová kyselina pomáhá jako doplněk při léčbě snížené citlivosti, pocitů brnění a jiných příznaků poškození nervů. Důležité je ovšem také, že je silným antioxidantem. Jako antioxidanty jsou označované látky, které působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů v prostředí kolem nás.

Dalším přínosem je její působení proti zvýšené hladině cholesterolu. Jedná se o to, že přispívá k snížené hladině škodlivého LDL-cholesterolu a působí proti vzniku aterosklerózy (odborně je název tohoto procesu vzniku aterosklerózy nazýván aterogeneze).

Co se týče nežádoucích účinků při jejím užívání, jsou vzácné. Jen výjimečně se může objevit mírná nevolnost, závratě nebo alergická vyrážka. Kyselina lipoová může také ovlivňovat účinek některých léků jako jsou antibiotika, chemoterapeutika, protizánětlivé léky, přípravky proti artróze a další léčiva. Proto je lepší, když pacienti užívající předepsané léky, se nejprve poradí o užívání kyseliny lipoové s ošetřujícím lékařem.

TIP celostní medicíny:

GOLDEN MIND – SPECIÁLNÍ VÝŽIVA PRO MOZEK, 30X5 ML

Až 60.000 myšlenek! Mnoho výzkumů zaměřených na činnost mozku ukázalo, že přesně tolik jich náš mozek denně zpracovává, přesto je velmi často opomíjen. Díky nejpokročilejším metodám zpracování a obsahu ingrediencí v nejvyšší možné BIO kvalitě je právem tento produkt americké značky Cymbiotika považován za absolutní jedničku na trhu. Látky obsažené v tomto produktu jako jsou Rhodiola Rosa, Gotu kola, Bacopa a mnoho dalších jsou skvělé pro podporu kognitivních funkcí, duševní výkonnosti a správné funkce imunitního systému.

Více ZDE

2. Fyzická aktivita

Pravidelné cvičení může mít pozitivní vliv na koncentraci. Pohyb a fyzická aktivita zlepšují průtok krve a přísun kyslíku do mozku, což podporuje lepší kognitivní funkce.

3. Meditace a relaxace

Meditace a relaxační techniky, jako je hluboké dýchání a vizualizace, mohou pomoci uklidnit mysl a zlepšit schopnost soustředění.

4. Strava a hydratace

Stravování se vyváženou a zdravou stravou a dostatečné pití vody mohou podpořit mozkovou funkci a koncentraci. Vyhněte se přejídání a konzumaci těžkých jídel, které by mohly způsobit ospalost.