Kombucha – uplatnění při přírodní léčbě

cm caj kombucha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kombucha patří mezi nejoblíbenější přípravky v přírodní medicíně. Jedná se o druh nápoje, který se připravuje v čaji (černém nebo zeleném), kde se nechá několik dní působit (nebo-li pracovat, jak se říká) kombuchová kultura. Jeho barva není vždy stejná – pohybuje se od tmavě červené do medové (záleží na druhu použitého čaje). Chuť záleží na délce fermentace (a také na postupu přípravy), která se obvykle pohybuje mezi sedmi a deseti dny.

Kombucha pochází z východní Asie, kde bylo její pozitivní působení známo již v roce 221 př.n.l. Ve staré Číně byla velmi oblíbená. Staří Číňané (dynastie Han) měli za to, že jejím užíváním dosáhnou dlouhého a zdravého života. V Japonsku byla kombucha známá již 400 let po Kristu.

Samotná kombucha (není to houba, jak bývá někdy omylem označována) je symbiotickým komplexem, zjednodušeně řečeno, několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces (hlavně tzv. Schizosaccharomyces) a octových bakterií (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Složení se liší, je pokaždé trochu jiné. Na náš první pohled můžeme kombuchovou kulturu vidět jako šedo-hnědou, rosolovitou placku. Ta mění svoji barvu – nejprve má jako čerstvá barvu světlou, která se postupně mění na tmavou. Kolonii jako takovou tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi. Její životnost je maximálně půl roku.

Kombucha – účinné látky

Kombucha je důležitá právě pro velký obsah zdraví prospěšných látek. Jednou z nejdůležitějších je kyselina glukorunová. Tato látka podporuje obranyschopnost organismu, snižování hladiny cholesterolu i látkovou výměnou. Také váže na sebe škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle a ledvinách a odvádí je s močí z těla. Důležité přitom je, že jedy vázané kyselinou glukuronovou se nemohou znovu resorbovat do organizmu. Takto pročišťuje organizmus a povzbuzuje správnou látkovou výměnu. Další důležitou organickou kyselinou je kyselina glukonová. Rovněž tvoří jednu z částí chrupavky. Z vitamínů jsou obsaženy vitamíny skupiny B – thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), pyridoxin (B6), cyanocobalamin (B12) a kyselinu listovou a dále vitamin C. Z dalších zajímavých látek obsahuje kyselinu mléčnou, citronovou, jablečnou a další.

Kombucha rovněž obsahuje aminokyseliny a enzymy. Aminokyseliny jsou nutné pro správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému. Enzymy působí v organismu jako katalyzátory. V těle umožňují a usnadňují řadu biochemických reakcí, například v zažívacím ústrojí rozkládají potraviny na chemicky jednodušší látky, které tělo může lépe vstřebávat.

Kombucha – léčivé účinky

Díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Dále je uváděno, že kombucha hraje pozitivní roli při kožních onemocněních, cukrovce, zánětech, nemocech kloubů, migréně, žaludečních potížích a dalších nemocech, jako jsou třeba menstruační bolesti či hypertenze.

Rovněž podporuje imunitu, pomáhá detoxikovat organismus (podílí se na odstranění těžkých kovů a dalších toxinů), podporuje střevní mikroflóru, pomáhá při problémech s funkcí ledvin a žlučníku), má diuretické účinky.

Nežádoucí účinky jsou minimální a objevují se na začátku užívání kombuchy. Patří k nim nevolnost, pálení žáhy nebo střevní problémy. Dají se zmírnit snížením dávky kombuchy nebo jejím užíváním současně s jídlem.

Samozřejmě vždy může dojít, jako i jinde, k alergické reakci. Do úvahy se také musí vzít kofein, který je obsažen jak v černém, tak i v zeleném čaji, z kterého se kombuchový nápoj připravuje.

Kombucha – příprava

Co se týče nápoje, platí, že čím déle necháme kulturu pracovat, tím více cukru spotřebuje a tím kyselejší nápoj bude, na druhou stranu ovšem bude mít více účinných látek. Správná doba fermentace by proto měla být kompromisem. Rychlost kvašení ovlivňují i další faktory – teplota v místnosti, přístup kyslíku nebo stáří a aktivita kultury.

Kombucha a hubnutí

Kombucha se může stát součástí dietního jídelníčku. Jak již bylo uvedeno, je zdrojem řady důležitých látek, které hrají důležitou roli při výživě, jako jsou minerály, vitamíny, enzymy nebo aminokyseliny. Díky obsahu kyseliny mléčné jemným způsobem podněcuje trávení. Obvykle se doporučuje vypít jednu až tři skleničky asi tak 150 ml kombuchy postupně, nikoliv najednou. Dietologové rovněž doporučují zahrnout do dietního jídelníčku také jeden ovocný nebo zeleninový den.

Kombucha – návod

Jak se postupuje při přípravě?

Připravíme si skleněnou nádobu o obsahu nejméně 2 litrů, 2 litry vody, 180 g krystalového cukru, 6 g sypaného čaje, mateční kulturu, speciální zákvas. Svaříme vodu, necháme vyluhovat čaj, rozmícháme cukr a přes sítko slijeme do nádoby. Do vychladlého čaje přelijeme speciální zákvas, zamícháme a vložíme mateční kulturu (omytou ve vlažné vodě) hladší stranou nahoru. Nádobu zakryjeme plátnem a připevníme gumičkou. Uložíme na místo chráněné před přímým slunečním zářením, výpary a kouřem.

Kvasný proces musí probíhat minimálně 7 dní při teplotě mezi 20-25 °C. Ideální teplota je 23 °C. Doporučujeme slévat 8. – 10. den, ale časem si dle chuti nápoje určíte, kdy slévat. Delší kvašení není na závadu, nápoj je jen kyselejší. Před sléváním vyndáme mateční a na povrchu nápoje nově vzniklou dceřinou kulturu.

Tento postup stále opakujeme, pouze speciální zákvas nahradíme 2 dcl vámi vyrobeného nápoje. Pokud chcete více nápoje, můžete uvařit čaj do dalších nádob a použít dceřiné kultury. Důležité je dodržet 2 dcl ráno na lačno.

Kombucha – další použití

Často se také používá kombuchový ocet, který se získá po třech týdnech kvašení. Používá se stejně jako normální ocet, jen se nedá použít při vaření. Při kožních problémech (vyrážky, spáleniny, ekzémy) se připravuje obklad z kombuchy. Rovněž se dá připravit koupel, ale voda nesmí být teplejší než 35 °C, aby nedošlo k likvidaci účinných látek v kombuše. Koupat se v ní máme zhruba půl hodiny. Dokonce se uvádí, že kombucha pomáhá i při masážích, například při bolestech svalů.

Uvádí se, že má také příznivé účinky na pleť a vlasy, proto je možné nápoj používat místo pleťové vody nebo v kombinaci se smetanou jako pleťovou masku, nebo si s ním oplachovat vlasy. Některé zdroje uvádějí, že takto také působí proti lupům, svědění hlavy a vypadávání vlasů.

Pro zajímavost lze uvést, že z kombuchy lze připravit velké množství koktejlů nebo polévky. Kvasinky, které se objeví na dně nádoby při výrobě nápoje, se dají použít jako přísada do pečení. Pro pěstitele rostlin je možno uvést, že přemnožená kultura se dá použít jako velmi výživné hnojivo pro rostliny nebo do kompostu.