Kombucha – nápoj dlouhověkosti

kombucha a jeji ucinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co to je kombucha

Kombucha patří mezi nejoblíbenější přípravky v přírodní medicíně. Jedná se o druh nápoje, který se připravuje v čaji (černém nebo zeleném), kde se nechá několik dní působit (nebo-li pracovat, jak se říká) kombuchová kultura. Jeho barva není vždy stejná – pohybuje se od tmavě červené do medové (záleží na druhu použitého čaje). Chuť záleží na délce fermentace (a také na postupu přípravy), která se obvykle pohybuje mezi sedmi a deseti dny.

Je kombucha houba?

Samotná kombucha (není to houba, jak bývá někdy omylem označována) je symbiotickým komplexem bakterií a kvasinek, vypadajících jako oslizlá houba.Pravda, nezní to příliš lákavě,  ale díky této hmotě vzniká vynikající fermentovaný nápoj, které mu se také říká kombucha.

Jak si vyrobit kombuchu doma

(zdroj www.zanetakremsa.cz)

První fermentace

Večer uvařím 5l černého čaje a osladím ho 400 g hnědého třtinového cukru (zkoušela jsem i jiná sladidla a z jiných mi výsledná kombucha tolik nechutná). Cukr rozpustím a nechám přes noc vychladnout.

Ráno přeleju čaj do nádoby, ve které kombucha bude fermentovat, přidám do ní alespoň 500 ml hotové kombuchy, kterou jsem si nechala z minulé várky a nakonec přidám samotnou houbu. Nádobu přikryju plátýnkem, které upevním gumičkou a přendám do chladné tmavé místnosti.

Zrání 5l kombuchy trvá kolem 2 týdnů. Vyhovuje mi dělat kombuchu v nádobě s kohoutkem, abych si mohla v průběhu fermentace nápoj upouštět a ochutnávat, jestli už je dostatečně silná. My ji máme rádi doma silnější, když už tam není cítit téměř žádný zbytkový cukr. Pokud to přeženete a necháte kombuchu zrát příliš dlouho, budete z ní mít kombuchový ocet.

Hotovou kombuchu stočte do láhví s víčkem a přendejte do ledničky. Nechte si stranou 500 ml, pro novou várku.

Během fermentace, se na hladině bude tvořit dceřiná houba, ta původní – mateřská, vám klesne ke dnu. Občas se stane, že houby srostou k sobě. Obojí je v pořádku. Starou kombuchu můžete dát někomu dalšímu, z nové si udělejte další várku. Pokud nemáte kombuchu komu dát, můžete si ji zkusit zamrazit, případně ji vyhodit na kompost.

Druhá fermentace

Pokud chcete docílit různých příchutí, můžete nechat projít kombuchový nápoj druhou fermentací.
Do hotového nápoje můžete přidat různé ovoce a koření. My máme moc rádi kombuchu s hruškami, se skořicí a hřebíčkem. Další oblíbené kombinace jsou:
  • lesní plody (i mražené)
  • černý rybíz s tymiánem zázvor, borůvky, levandule
  • brusinky a pomeranč
  • černý bez
  • fíky a pomeranč
  • zázvor a citrónová tráva
  • zázvor a grapefruit

Vybrané bylinky a ovoce přidejte do kombuchového nápoje a nechte fermentovat 3-7 dní. Pak přeceďte a nápoj přendejte do chladničky. Bylinky a ovoce vyhoďte na kompost (většinou se na nich vytvoří kombuchový biome.)

Kombucha – léčivé účinky

Díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Dále je uváděno, že kombucha hraje pozitivní roli při kožních onemocněních, cukrovce, zánětech, nemocech kloubů, migréně, žaludečních potížích a dalších nemocech, jako jsou třeba menstruační bolesti či hypertenze.

Rovněž podporuje imunitu, pomáhá detoxikovat organismus (podílí se na odstranění těžkých kovů a dalších toxinů), podporuje střevní mikroflóru, pomáhá při problémech s funkcí ledvin a žlučníku), má diuretické účinky.

Kombucha – nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou minimální a objevují se na začátku užívání kombuchy. Patří k nim nevolnost, pálení žáhy nebo střevní problémy. Dají se zmírnit snížením dávky kombuchy nebo jejím užíváním současně s jídlem.

Samozřejmě vždy může dojít, jako i jinde, k alergické reakci. Do úvahy se také musí vzít kofein, který je obsažen jak v černém, tak i v zeleném čaji, z kterého se kombuchový nápoj připravuje.