Kolik třešní, tolik višní!

Tresne visne

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento známý překladatelský oříšek z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! známe asi všichni, kteří jsme se narodili v minulém století. Nicméně dnes to nebude o tlumočnických záhadách, ale o tom, proč bychom měli v létě konzumovat tyto červené plody plnými hrstmi.

HISTORIE A TRADICE

Třešně znali už staří Egypťané a Římané. Na našem území prý pocházejí první zmínky o pěstování třešní už z roku 1328 z okolí Mělníka. To, že je třešeň jednou z nejtypičtějších českých plodin, dokládají i známé pranostiky. Kdo by se zapomněl políbit na prvního máje pod rozkvetlou třešní? Kdo by neznal tradici barborek, kdy je nutné dát do vázy třešňovou větvičku, aby nám na Vánoce vykvetla, protože ta dívka, které vykvete, se do roka vdá? Existuje holčička, která by v létě nenosila náušnice z třešní? Třešně máme asi všichni spojeny s létem, s prázdninami trávenými u babiček, lezením po stromech a vonící bublaninou.

CO JSOU TŘEŠNĚ A VIŠNĚ ZAČ

Každého nejspíš napadne, že se řadí mezi peckoviny. Jinak třešeň a višeň botanicky patří do čeledi růžovité, rod slivoň – Prunus. Toto červené ovoce má šťavnatou dužinu, která obklopuje pecku. Třešní jsou známy tisíce druhů. Podle tvrdosti dužiny, tvaru a barvy se dělí na srdcovky, polochrupky, tmavé chrupky a pestré chrupky. Třešně jsou hodně náročné na podmínky pěstování, protože hůře odolávají mrazu, zejména v období květu, než třeba višně. Višeň je vzrůstem strom menší a odolnější. Plody višní se dělí nejčastěji na amarelky (třešňovišně) – světlé zploštělé višně s bezbarvou šťávou, dále světlé nakyslé skleněnky a tmavě zbarvené srdcovité kyselky, které mají nádhernou tmavě rudou šťávu.

CO OBSAHUJÍ A KDO BY SI JE MĚL OBZVLÁŠTĚ DOPŘÁT

Třešně a višně jsou tak nabité vitaminy a minerály, že se často umisťují na horních příčkách mezi zdraví prospěšnými druhy ovoce, ale i zeleniny. Jsou zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Obsahují vitamin C, E, B a spoustu skoro zázračných látek. Díky obsahu jódu jsou vhodné pro ty, kteří trpí nemocemi štítné žlázy. Obsahují uklidňující hormon melatonin, takže když si dáte třešně večer, může to napomoci k lepšímu spánku nespavcům. Flavonoidy pak mají protizánětlivé a protirakovinné účinky a dobrý vliv na kardiovaskulární systém, cévy a krvetvorbu. Antokyaniny, které mají vliv na nervové dráhy, pak pomohou v dobrém ovlivnit naše soustředění a paměť, využívají se i v léčbě demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Třešně a višně obsahují až 80 % vody. Jsou tedy velmi energeticky výhodné i při hubnutí. Obsažená vláknina pomůže zdraví střev a vylučování. Šťáva z třešní a višní pak ulevuje od bolesti svalů a křečí, višňový sirup je vhodný proti kašli. Třešňové pecky krásně drží teplo a jsou vhodné jako náplň do léčivých polštářků nejen pro miminka.

POMÁHAJÍ PŘI DNĚ!

Účinek třešní a višní, ale také dalšího tmavě zbarveného ovoce na nemoc nazývanou dna je znám velice dobře. Už 5 hodin po konzumaci většího množství třešní dochází k poklesu kyseliny močové v těle, k podpoře jejího vylučování a úlevě nemocnému. Zajímavé je, že nezáleží, zda konzumujete třešně a višně čerstvé, mražené nebo kompotované, všechny fungují. Jen pozor, nesmějí obsahovat přidaný cukr!

KAM S NIMI?

Samozřejmě, že nejlépe uděláte, pokud je budete konzumovat čerstvé. Známá kletba, že pokud třešně zapijete mlékem, bude vás bolet břicho, neplatí pro každého. Nicméně tato kombinace může mít projímavé účinky. Třešně nejčastěji používáme do nejrůznějších moučníků, dezertů, džemů. Kyselejší a chuťově výraznější višně se dávají také do marmelád, likérů či vína, nebo se kandují. Krásně doplní kachní a vepřové maso či zvěřinu ve formě omáčky. V Maďarsku a německy mluvících zemích se připravuje i studená třešňová polévka.

MŮJ POHLED

Bez přehánění – miluji višně v hořké čokoládě! Tato kombinace mi přijde naprosto dokonalá! Na druhém místě pak rozhodně trůní domácí čokoládová pěna s višněmi naloženými v griotce nebo rumu. Ale i taková vepřová panenka ve višňové omáčce mě dokáže nadchnout. Obecně dávám přednost višním před třešněmi, jejichž chuť není tak výrazná. Pokud v létě dostanu od sousedů košík třešní, část zkonzumujeme začerstva a zbytek dám do klasické bublaniny nebo třeného letního koláče. Některé z mých oblíbených receptů najdete za článkem. Tak alespoň jednou vylezte na strom a natrhejte ty zázračné červené plody! A rychle, u nás například bývají mnohem rychlejší špačci než my.

Krásné léto a prázdniny se spoustou zážitků i odpočinku vám přeje.

ZUZANA KOMŮRKOVÁ