Kolagen pro vegetariány – je možná náhrada?

girl 2771001 960 720 e1569221989296

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kolagen je velmi důležitá látka pro naše tělo. Je to, odborně řečeno skleroprotein, extracelulární (mimobuněčná), ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech bílkovin v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty.

Význam kolagenu

Jeho význam spočívá v tom, že posiluje vlasy, nehty a kůži. Rovněž podporuje regeneraci a vyživování chrupavky, vaziva a zlepšuje promazávání kloubů. Je také důležitý pro zdraví pokožky, pojivové tkáně a pohybového aparátu, podporuje regeneraci, pomáhá při celulitidě i na strie, pomáhá proti pigmentovým skvrnám. Také  podporuje růst svalové hmoty. Pro kosmetiku je důležité, že působí proti vzniku vrásek, takže se s ním můžeme setkat v řadě přípravků. Je to dáno tím, že je zodpovědný za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. S postupujícím věkem ale bohužel kolagen ubývá. A pokud není dodáván ve formě kosmetických přípravků nebo doplňků stravy, pleť ztrácí svoji pevnost a pružnost, což se také projevuje tvorbou u žen tolik obávaných vrásek.

Kolagen, se získává výhradně ze živočišných zdrojů. Nejčastěji je používaný bovinní kolagen například z kravské kůže. Při výrobě se používá i vepřový kolagen. Ovšem obavy z nemocí, jako je slintavka a kulhavka, BSE a virové infekce v hovězím kolagenu, přinutily výrobce hledat jiné zdroje kolagenu a začal se používat i rybí kolagen.

Ovšem kolagen je důležitý i pro ty z nás, kteří vyloučili živočišné zdroje potravy ze svého jídelníčku – tedy pro vegetariány a vegany. A u nich zůstává otázkou, jak tuto důležitou složku potravy nahradit?

Množství kolagenu časem v těle klesá

Jak už jsem se zmínil, množství kolagenu v našem těle časem ubývá. Náš organismus si umí kolagen sám vytvořit jen ve velmi omezené míře. Navíc je ještě třeba připomenout, že pro jeho tvorbu je důležitý příjem vitamínu C. Je třeba ovšem říci, že žádná metoda nemůže nahradit kolagen na sto procent.

A co takhle agar?

Možná někoho napadne mořská řasa agar. Možná i proto, že je lidově (byť nepřesně) nazývaná rostlinnou želatinou. Agar (jinak též agar-agar nebo kanten) je přírodní polysacharid, který má vysokou gelující schopností. Proto se používá v potravinářství a při výrobě jídel k ochucení, jako stabilizátor i zahušťovací prostředek. Vědci ho v laboratořích používají jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů a rostlin.  Vyrábí se z červených mořských řas rodů Floridae a Gelidium.  Ovšem je to polysacharid, čili složený z cukrů, řečeno doslova. Takže bohužel to není náhrada kolagenu pro náš organismus. Útěchou může být, že samozřejmě je to velmi vhodná technologická náhrada želatiny pro vegetariány a vegany při přípravě pokrmů.

Dá se tedy alespoň nějak povzbudit tvorba kolagenu, který si vyrábí naše tělo?

Ano, to je do jisté míry možné. Musíme mít ve stravě dostatek bílkovin, již zmíněný vitamín C, hořčík, vápník, vitamín D, esenciální mastné kyseliny (přesněji omega 3 nenasycené mastné kyseliny), vitamíny ze skupiny B, vitamín A a některé další látky. Optimální množství těchto látek pomůže zvýšit tvorbu kolagenu a syntézu nové tkáně. Samozřejmě nelze se spoléhat jen na tento způsob, ale rozhodně je to dobré vyzkoušet.

Favorit veganů a vegetariánů – irský mech

Irský mech je druhem červené mořské řasy. Anglicky se nazývá Irish moss, latinsky Chondrus crispus a česky puchratka kadeřavá. Český název pro něj je ruducha (tedy červená řasa). Je řazen do kmene Rhodophyta. Irský mech obsahuje vápník, síra, jód, draslík a hořčík. Ze skupiny vitamínů obsahuje vitamín A, B, C, D, E, F a K. Důležité je, že vytváří ochranný film ve střevech, chrání je, a zároveň zvyšuje vstřebatelnost všech důležitých živin. Působí pozitivně hlavně na klouby, šlachy, vlasy, nehty a pokožku. A tím je právě pro vegetariány a vegany užitečný tím, protože může (zase do jisté míry) nahradit živočišnou želatinu. Mohou ho také použít do vegan a raw dortů, krémů, sýrů či pečiva, ve kterých plní funkci želatiny či kokosového oleje a pokrmy krásně ztuží. Irský mech působí příznivě na zdraví i v jiných ohledech. Podporuje funkci močových cest a trávicího ústrojí, pomáhá při potížích s průduškami a také podporuje odvádění těžkých kovů z těla.

Je ale také vhodným doplňkem stravy u některých dietních režimů. Je to dáno tím, že obsahuje velké množství látek, které po namočení ve vodě vytváří gel. Tyto látky se jmenují karageny a vytvářejí veliké molekuly, které na sebe vážou vodu. Karageny procházejí lidským trávicím traktem beze změny, nerozkládají se ani vlivem trávicích šťáv, ani působením střevní mikroflóry. Jejich velká molekula se ze střeva nedostane resorpcí do organismu, a tak odchází z těla ven v nezměněné podobě. Karagenan tak navozuje pocit sytosti a může zpomalovat vstřebávání tuků ze střeva do těla.

A co jiné přírodní látky z oblasti kloubní výživy?

Samozřejmě, pokud netrváme přímo na kolagenu, nabízejí se pro vegany a vegetariány další látky z oblasti kloubní výživy. Jedná se třeba o léčivou rostlinu Boswellia serrata. Boswellie, česky kadidlovník pilovitý je strom rostoucí v Indii, severní Africe a na Středním východě. Pro výrobu extraktu se používá kůra stromu a jeho pryskyřice. Ty obsahují boswellové kyseliny, které působí v případě kloubních onemocnění protizánětlivě, a pro tuto svoji vlastnost se také často objevují v různých doplňcích stravy. Z dalších látek, které se v kloubní výživě pro vegany a vegetariány objevují, lze zmínit například ještě glukosamin sulfát nebo methylsulfonylmethan (nebo též správněji dimethylsulfon, pod zkratkou MSM).

Glukosamin sulfát je látka tělu vlastní – což znamená, že si ho umí naše tělo vytvořit. Tato látka je obsažená v našich kloubech a vazivu, kde váže vodu a tím umožňuje zvýšit pružnost chrupavky, což zlepší i pohyblivost kloubu. Právě to, že je ve formě sulfátu (síranu) umožňuje zabudovat molekulu glukosaminu do prostorových struktur chrupavky a také se lépe vstřebává ze střeva.

MSM je organická sloučenina síry. Odborníci předpokládají, že funguje jako antioxidant a brání tomu, aby volné peroxidové radikály poškozovaly chrupavkové, ale i kostní buňky a tkáně. Často ho můžeme najít v doplňcích stravy v kombinaci s chondroitin sulfátem nebo glukosamin sulfátem. MSM se nesmí užívat, pokud máme od lékaře předepsaný léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik – antirevmatik (známých pod zkratkou NSAID, jako je například ibuprofen či diklofenak sodný) vzhledem k mírnému antikoagulačnímu účinku MSM. Ze stejných důvodů by se neměl kombinovat s vysloveně antikoagulačními léky jako je Warfarin.

A samozřejmě na úplný závěr ještě jednou zmíním vitamin C. Vitamín C má totiž jako jediná látka schváleno tzv. zdravotní tvrzení (podle bruselské legislativy v oblasti doplňků stravy), že přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže, chrupavek a kostí.